alexa Ref.2CCBK.O01A | Graham | Chronofighter | Superlight Carbon | Baselworld 2018 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Graham Chronofighter Superlight Carbon (Ref.2CCBK.O01A)

graham-logo-new-2.jpg

Özgün tasarımları ve özellikle son dönemlerde çıkarttığı Vintage esintiler taşıyan modelleri ile radarımızdan hiç çıkmayan Graham, geride bıraktığımız Baselworld 2018 fuarına katılan favori markalarımız arasındaki yerini korumaya da devam etti. Markanın geçtiğimiz yıllarda ürün grubuna dahil ettiği Graham Chronofighter Superlight Carbon model ailesi, turuncu detaylarıyla dikkat çeken Ref.2CCBK.O01A modeli ile mercek altında.

Graham-Chronofighter-Superlight-Carbon-2.jpg

İsviçre Saat Endüstrisi özelin bakıldığında oldukça genç bir marka olan Graham, sektörün özgün markaları arasında özel bir yere sahip. Askeri havacılığın ilk yıllarında kullanılan Bomb Timer modellerinden ilham alarak tasarlanan kurma kolu ve kronograf buton seti ile hemen kendini belli eden Graham saatleri, kendine has kullanıcı kitlesi ile başarı grafiğini her sene yükselten, butik bir marka.

Sıra dışı ve iddialı hemen her üründe olduğu gibi Graham modelleri için de “herkese uygun” gibi bir tanımlama yapmak elbette mümkün değil ancak markanın ürün grubunda yer alan model alternatiflerine bakıldığında, saat seçimlerinde farklı ve cesur olmak isteyen kullanıcılar için biçilmiş kaftan saatlere rastlamak gayet olası bir durum.

Graham-Chronofighter-Superlight-Carbon-9.jpg

Baselworld 2018 bünyesinde ziyaret ettiğimiz markanın zengin ürün grubundan gözümüze takılan modellerden biri de Graham Chronofighter Superlight Carbon (Ref.2CCBK.O01A) oldu.

Graham-Chronofighter-Superlight-Carbon-1.jpg

Modelin kasası klasik Chronofighter çizgisinde tasarlanmış. 47mm çapında hazırlanan görkemli kasa, mat siyah ve super-hafif özellikli karbon alaşımında imal edilmiş. Modelin isminde de geçen süper-hafif tanımlamasının altını fazlasıyla doldurduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz zira saatin toplam ağırlığı 100 gramın altında.

Graham-Chronofighter-Superlight-Carbon-8.jpg

Kasanın her iki yüzünde de yansıma önleyici kaplamaya sahip, çizilmelere dayanıklı safir kristal camlar kullanılmış. Ön yüzde kullanılan cam bombeli tasarlanırken arka kısımda yer alan safir kristal cam siyah ağırlıklı konsepte uygun şekilde karartılmış ve camın çevreleyen çerçeve üzerine "Superlight Carbon" yazısı işlenmiş. 

Chronofighter model ailesinin (hatta Graham’ın) simgesi haline gelmiş olan karakteristik kurma kolu ve kronograf buton seti, yine siyah karbon ve kauçuk malzemeler kullanılarak üretilmiş. 100 metre su geçirmezlik değeri sunan kasanın ön yüzünde yer alan bezel de, siyah karbon 3K malzemeden yapılmış.

Graham-Chronofighter-Superlight-Carbon-3.jpg

Modelin kadranı Chronofighter ailesinden aşina olduğumuz detaylar kullanılarak tasarlanmış. Siyah karbon 3K malzemeden üretilen kadranda büyük rakam indeksler ve kalın akrep, yelkovan kollarına yer verilmiş. Dış kısmında turuncu karakterlerle hazırlanmış takometrik skala bulunan kadranın merkez saniye kolu ve alt-kadranlarda kullanılan kollar sarı renkte tasarlanmış. Sportif görüntüsünün yanı sıra okunabilirlik konusunda da gayet başarılı olan kadranda, saat 8 ile 9 hizası arasına bir de tarih penceresi eklenmiş.

Graham-Chronofighter-Superlight-Carbon-4.jpg

Modelin içerisinde Graham ürün grubunda farklı modellerde de kullanılan Caliber G1747 mekanizmaya yer verilmiş. İsviçre Saat Endüstrisi’nin belki de en emektar otomatik kronograflarından olan Valjoux 7750 temel alınarak geliştirilen mekanizmanın çalışma frekansı 4Hz (28.800voh) , tam kurulumda sunduğu güç rezerv süresi ise 48 saat olarak ayarlanmış.

Graham-Chronofighter-Superlight-Carbon-6.jpg

Graham Chronofighter Superlight Carbon model ailesinde yer alan tüm versiyonlar Clous de Paris deseni ile dekore edilmiş kauçuk kayış ve siyah karbon malzemeden üretilmiş, Graham imzalı standart toka ile geliyor. İncelemeye konu Ref.2CCBK.O01A modeli için turuncu renkli kauçuk kayış tercih edilmiş. Koleksiyonda yer alan diğer modeller için mavi, mor ve yeşil kayış alternatifleri de yer alıyor.

Graham-Chronofighter-Superlight-Carbon-5.jpg

9900,00 CHF liste fiyatı ile satışa sunulan model ve Graham ürün grubunda yer alan tüm modeller hakkında daha fazla bilgi almak için markanın resmi web sitesi https://graham1695.com/ ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Graham-Chronofighter-Superlight-Carbon-7.jpg

Benzer Haberler