alexa Vintage Anniversary | Chronofighter Collection | Graham | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Graham Chronofighter Vintage Anniversary Collection

Graham-logo.jpg

Özgün tasarımları ve iddialı ebatları ile dikkatleri üzerine toplayan modelleriyle tanınan Graham, Chronofighter ürün grubunun 15. Yılı anısına hazırlanan Chronofighter Vintage Anniversary koleksiyonundan Chronofighter Vintage Ref.2CVAS.B01A modeli ile inceleme köşemize konuk oldu. 

Graham-ChronofighteVintage-Anniversary-Collection-6.jpg

Temelleri 1800’lü yılların sonu 1900’lü yılların başına dayanan tasarımların çoğunda gördüğümüz üzere, saatlerde ağırlıklı olarak askeri ihtiyaçlara cevap verebilen özelliklere yer verilmiş. Genç bir marka olmasına rağmen ürünlerinde vintage ve askeri temalara oldukça yer veren Graham da bu tür tasarımlardan hoşlanan kullanıcıları kendine çekmeyi başarıyor. Özgün ve iddialı tasarımlarıyla kült bir kullanıcı kitlesi oluşturan markanın ikonik kurma kolunun hikâyesine geçmiş paylaşımlarımızda yer vermiştik. İncelemeye devam etmeden önce editörümüz Burak Bayram tarafından hazırlanan bu ilginç haberi okumanızı tavsiye ederim.

Chronofighter ürün grubunun 15. Yılı anısına hazırlanan koleksiyon dört farklı modelden oluşuyor. Saatlerinin üretimlerini İsviçre’nin La Chaux-de-Fonds şehrindeki fabrikasında yapan marka, yeni tanıttığı özel koleksiyonda yer alan modellerde tipik Graham çizgilerini vintage detaylarla harmanlayarak gayet başarılı modellere imza atmış. Her zaman olduğu gibi koleksiyonda yer alan modellerin birer Graham olduğunu metrelerce uzaktan anlamak mümkün.

Bugün inceleme köşemize konuk olan Graham ise tanıtımı geçtiğimiz günlerde yapılan Chronofighter Vintage Ref.2CVAS.B01A modeli.

Saatin tasarımındaki çizgiler 40lı yıllardan esintiler taşıyor. 44mm çapıyla dikkatli bakışları üzerine toplayan kasa paslanmaz çelikten üretilmiş. Saatin ön yüzünde retro temayla uyumlu olarak tasarlanmış bombeli safir kristal cam yer alıyor. Kronograf fonksiyonuna hükmeden butonlar ve ayar kolu ise kasanın sol tarafına yerleştirilmiş. Bomb Timer tarzı kurma kolunun hiç de fotoğraflardan göründüğü kadar rahatsız edici olmadığını söyleyebilirim ancak, saatini sağ bileğine takmayı tercih eden kullanıcılar için aynı şeyi söylemem maalesef mümkün değil.

Graham-ChronofighteVintage-Anniversary-Collection-5.jpg

Saat terminolojisinde Grained (taneli) olarak bilinen yüzey formuna sahip kadrana yine retro tarza uygun şekilde patine bej tonunda tasarlanmış indeksler ve kollar eşlik ediyor. Saatin gün ve tarih fonksiyonlarına ait pencere ise saat 9 konumunda yer alıyor. Saat 6 konumunda 30 dakikalık kronograf sayacı konumlandırılırken küçük saniye alt kadranı saat 3 noktasında göze çarpıyor.

Graham-ChronofighteVintage-Anniversary-Collection-2.jpg

Saatin içerisinde G1747 referanslı otomatik kronograf mekanizma yer alıyor. 4Hz hızında çalışan mekanizma tam kurulumda 48 saat güç rezervi sunuyor.

Saatin üzerinde el dikişi kahverengi deri kordon bulunuyor. Retro tarza uygun şekilde tasarlanmış deri kayışa yine saatin esinlenildiği yılları hatırlatan paslanmaz çelik klasik bir toka yer alıyor.

Graham-ChronofighteVintage-Anniversary-Collection-4.jpg

Graham özellikle özgün tasarımları ile benim hep ilgimi çeken bir maka olmuştur. Son zamanlarda saat endüstrisinde pek çok örneğine rastladığımız Re-issue Konsepti içerisinde kendine başarılı bir yer edinen Chronofighter 15. Yıl Koleksiyonu, bünyesinde yer verdiği markanın özgün çizgilerini retro temayla kombine eden modellerle övgüyü hak ediyor.

Graham-ChronofighteVintage-Anniversary-Collection-3.jpg

Bir sonraki incelemeye kadar görüşmek üzere...

Benzer Haberler