alexa Ref. 2CVAS.B22A | Graham | Chronofighter | Vintage | Nose Art
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Graham Chronofighter Vintage Nose Art Ref. 2CVAS.B22A

wm7-graham-.jpg

Baselworld 2017 bünyesinde misafir olduğumuz Graham, fuar süresince tanıttığı yeni modelleri ve geniş ürün gamı ile saatseverlerden büyük ilgi görmüştü. Markanın klasikleşmiş Chronofighter model ailesine eklediği dört farklı versiyona ev sahipliği yapan Chronofighter Vintage Nose Art Ltd serisi ise açık ara favori koleksiyonumuz oldu.

Genel anlamda Graham biraz mesafeli durduğum bir marka olmuştur hep. Bu durumun iki sebebi var; modellerin boyutları ( özellikle Chronofighter Oversize serisi ) ve tabii ki el bombasını hatırlatan nevi şahsına münhasır kurma kolu düzeneği… Bu ilginç kurma kolunun hikâyesinden daha önce bahsetmiştim, eğer merak ediyorsanız buradan ilgili habere ulaşabilirsiniz. Neticede bileğimde birkaç kez denemiş olmama rağmen Chronofighter Oversize serisi ile rahat edememiş ancak yine de, markanın tasarımlarını çok beğendiğim için, bir Swordfish PVD Limited Edition almaktan da geri kalmamıştım. Daha sonraları tekrar bir Graham sahibi olmasam da, markanın yeni modellerini yakından takip etmeyi de ihmal etmedim.

Baselworld 2017 bünyesinde yaptığımız marka ziyaretlerimizden biri de Graham’dı. Fuar kapsamında birçok yeni modeli saatseverler buluşturan İngiltere merkezli markanın fuar standından en çok aklımda kalan seri ise Graham Chronofighter Vintage Nose Art Ltd oldu.

graham-chronofighter-vintage-nose-art-ltd-1.jpg

Koleksiyona adını (ve temasını) veren Nose Art benim çok sevdiğim bir kavram. Kısaca bahsetmek gerekirse Nose Art, tarihi 18.YY’ kadar uzanan ancak esas popülaritesini 1940lı yıllarda kazanan, savaş uçaklarının burun kısımlarına yapılan ilustrasyonlara verilen genel ad diyebiliriz. Özellikle savaşa bilfiil katılan müttefik uçaklarında gördüğümüz bu resimler, yine dönemin kült kavramlarından Pin Up kızları başta olmak üzere pek çok motife ev sahipliği yapmış. II. Dünya Savaşı’na duyduğum merak ve biraz da dönemin modasının etkisiyle aldığım Avirex pilot montumun arkasında da yer alan bu tür ilustrasyonları saat kadranlarında görmek beni çok mutlu etti zira Heritage trendinin altın çağını yaşadığı şu zamanlarda gerçekten özgün bir fikirle ortaya çıkan bu yeni koleksiyonu çok beğendim.

memphis-belle-nose-art.JPG

Yeni koleksiyonda toplam dört farklı model yer alıyor. Teknik olarak aynı alt yapıya sahip modellerin her birinde farklı birer Pin Up kızı ilustrasyonu kullanılmış. Kızlara Anna, Lilly, Nina ve Sally isimlerini veren Graham, bu hoş detayla konseptin retro ruhunu bir kez daha vurgulamayı ihmal etmemiş. Kadranda yer alan ilustrasyonlar küçük saniye kadranı ve 30 dakika kadranı kısımlarına uygulanmış. Bu arada özellikle belirtmekte fayda görüyorum; figürlerin kadrana işleniş şeklindeki işçilik tek kelimeyle mükemmel olmuş.

graham-chronofighter-vintage-nose-art-ltd-7.jpg

Dört model arasından benin favorim Anna oldu. Özellikle haki yeşil renkleri ile “askeri saat” konseptine gayet iyi uyan modelin koldaki duruşu da gerçekten çok başarılı. Kadranlarda kullanılan Sun Brush yüzey formu hem modelin retro ruhunu başarıyla yansıtıyor hem de çizgi roman kusursuzluğunda işlenmiş Pin Up figürünü başarıyla ön plana çıkarıyor. Saat 12 yönünde büyük rakam indekse yer veren kadran, diğer kısımlarda baton ve nokta tarzında saat markörleriyle hazırlanmış.

graham-chronofighter-vintage-nose-art-ltd-2.jpg

Tüm indeks ve kollara uygulanan SuperLuminova fosfor dolgusu sayesinde karanlık ortamlarda da optimum okunabilirlik sağlanmış. Saat 9 yönüne yerleştirilen gün ve tarih fonksiyonu, köşeleri yuvarlatılmış ayrı iki pencere şeklinde tasarlanmış. Siyah zemin üzerine beyaz font şeklinde tercih edilen gün ve tarih diskleri sayesinde kadranın renk bütünlüğü de muhafaza edilmiş. Modelin üretim seri No. bilgisi de yine bu pencerelerin alt kısmına işlenmiş.

graham-chronofighter-vintage-nose-art-ltd-3.jpg

Modelin kasası 44mm çapında, Chronofighter klasik tarzında hazırlanmış. Paslanmaz çelikten üretilen kasanın ön yüzünde bombeli ve yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal cam yer alırken, arka kısmında düz safir kristal cam bölmeli paslanmaz çelik arka kapak kullanılmış. Markanın alâmetifarikası haline gelen tetik şeklindeki kurma kolu düzeneği saatin sol tarafına yerleştirilmiş. Kurma kolunun markayla bütünleşmiş tasarımı ve hemen her ortamda bakışları üzerine toplama özelliği elbette tüm saat meraklılarına hitap edecek bir özellik değil ancak markanın bu detaya sahip çıkıyor olması bile bence bu ilginç özelliğe saygı duymaya yetiyor. Modelin su geçirmezlik değeri de 100M olarak belirlenmiş.

graham-chronofighter-vintage-nose-art-ltd-4.jpg

Koleksiyonda yer alan tüm modellerde markanın Caliber Ref. G1747 mekanizması kullanılmış. 28800vph hızında çalışan ve tam kurulumda 48 saatlik güç rezervi sunan 25 taşlı otomatik mekanizmanın rotorunda Côtes de Genève motifine yer verilmiş.

graham-chronofighter-vintage-nose-art-ltd-5.jpg

Chronofighter Vintage Nose Art Ltd tüm modeller retro konsept ile uyumlu dana derisi kayışlar ile geliyor. Versiyona göre siyah, haki yeşil ve mavi renklerde sunulan kayışlara paslanmaz çelik toka eşlik ediyor. Tüm modeller 100 adetlik limitli üretim sayısıyla satışa sunuluyor.

graham-chronofighter-vintage-nose-art-ltd-6.jpg/p>

Chronofighter Vintage Nose Art Ltd gerçekten çok güzel bir koleksiyon. Özellikle Heritage ve Re-Issue trendlerinin saat endüstrisini kasıp kavurduğu şu zamanlarda gerçekten hem bu derece özgün ve yine aynı şekilde çarpıcı detaylar sunan bu koleksiyonu tasarladığı için Graham’ı tebrik etmek istiyorum. Eğer siz de benim gibi II. Dünya Savaşı temalı aksesuarlara meraklı bir saatseverseniz Chronofighter Vintage Nose Art Ltd koleksiyonunu mutlaka yakından görmenizi tavsiye ediyorum zira butikten eliniz boş çıkma şansınız çok düşük…

graham-chronofighter-vintage-nose-art-ltd-8.jpg

Benzer Haberler