alexa Grand Seiko | Tentagraph | SLGC001 | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Grand Seiko Tentagraph SLGC001

Japon efsanesi Grand Seiko, otomatik kronograf özellikli ilk modeli Tentagraph ile, saat dünyasının klasikleşmiş komplikasyonuna kendi yorumunu katıyor.

grand-seiko-tentagraph-slgc-001-1.jpg

Ten-T-A-Graph, saniyede 10 atım yapan balans için “Ten”, 3 günlük güç rezervi için “T”hree, otomatik kurma sistemi için “A”utomatic ve son olarak Chrono”Graph” kelimelerinin ve harflerinin birleşiminden oluşan modeli ismiyle Japon saatçiliğinin zirvesinde yer alan kronografların en ihtişamlısı, en özeli. Grand Seiko’nun üstün işçiliği, yüksek teknoloji ve zamansız bir tasarımla birleşerek saat tutkunlarını selamlıyor.

grand-seiko-tentagraph-slgc-001-2.jpg

SLGC001 modeli, 43,2mm çapında ve 15,3mm kalınlığında kasaya sahip. Kasanın lug-to-lug, yani en uç iki nokta arası uzunluğu ise 51,5mm. Bu ölçülere bakarak saatin, bilekte, fazlasıyla iddialı bir duruş sergilediğini tahmin edebilirsiniz. Tentagraph’ı gururla taşıyabilmek için, ortalama ya da biraz üstünde bir bilek ölçüsüne sahip olmalısınız. Saatin kasası ve bileziği paslanmaz çelikten daha hafif ve daha güçlü olan Grade 5 titanyumdan üretilmiş. Titanyum saatler özelinde bazı kullanıcıları rahatsız eden, hafiflik kaynaklı tokluk hissiyatının azalması gibi bir durum, bu saat için geçerli değil çünkü tam Tentagraph 154 gram ağırlığında. Ölçülerine göre hafif, genele göre bilekte varlığını hissettiren bir ağırlık bu. Uzun lafın kısası Tentagraph hem görüntüsüyle hem de bilekte yarattığı hisle kalitesini ve varlığını cesur bir şekilde kullanıcısına yansıtmayı başarıyor. Ne ilginçtir ki, ne ölçüleri ne de ağırlığı kolda herhangi bir konforsuzluğa sebep olmuyor.

grand-seiko-tentagraph-slgc-001-3.jpg

Dünyanın en büyük optik üreticilerinden biri olma unvanını da elinde bulunduran Seiko’nun maharetli laboratuvarlarından çıkan ve iç tarafında AR kaplama ile sunulan safir kristal ön cam ve cam bölmeli arka kapakla donatılmış modelin su geçirmezlik değeri 10 bar/100 metre olarak belirtilmiş. Ön yüze geri döndüğümüzde, çerçevede, seramikten üretilen ve üzerinde takimetrik skala bulunan siyah renkli bezel bizleri karşılıyor. 

grand-seiko-tentagraph-slgc-001-4.jpg

Dünyanın, tartışmasız en başarılı kadran üreticilerinden biri olan Grand Seiko’nun bu modele layık gördüğü desenin çıkış noktası ise ihtişamlı Iwate Dağı’nın nefes kesen görüntüsü. Lacivert renkli ve Tri-Compax kronograf yerleşimli kadran, saat 4:30 pozisyonunda tarih penceresine de ev sahipliği yapıyor. Kollara ve indislere uygulanan Super-LumiNOVA sayesinde, Tentagraph’ın gece görünürlüğü de maksimum seviyeye çıkarılmış.

grand-seiko-tentagraph-slgc-001-5.jpg

Evolution 9 koleksiyonuna ait Tentagraph, Grand Seiko ailesinde bir ilk olan, kronograf özellikli otomatik kalibre ile hayat buluyor. Spring Drive teknolojisinin mucidi Grand Seiko’nun bu atılımı için İsviçre saat endüstrisine bir meydan okuma niteliği taşıyor desek abartmış olmayız. Otomatik Caliber 9SA5 baz alınarak geliştirilen ve Tentagraph modeline hayat veren 9SC5, 60 taşlı, 5Hz (36.000vph) değerinde çalışıyor ve çift tulumbası sayesinde 72 saatlik güç rezervi sunuyor. Grand Seiko’nun diğer kalibrelerinden alışkın olduğumuz Dual Impulse eşapman sistemi, bu mekanizmada da yerini alıyor. Öte yandan, kronograf kısmına ait ve yüksek saatçilikle bağdaştırılan kolon çark koordinatörü ve dikey kavrama gibi özellikler de yine 9SC5 mekanizmanın bünyesinde kendilerine yer buluyor. Grand Seiko, bu modeli için günlük, +5 ile –3 saniye arasında, kronometrik standartların da ötesinde bir dakiklik performansı vaat ediyor.

grand-seiko-tentagraph-slgc-001-6.jpg

Grand Seiko Tentagraph SLGC001, yüksek işçilikle bezenmiş ve tıpkı kasa gibi Grade 5 titanyumdan üretilen bilezikle tamamlanıyor. Hassas ayara da imkân sağlayan klips ile bütünleşen bilezik, saatin bilekte yarattığı kalite hissiyatının en büyük tamamlayıcılarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Grand Seiko’ya özgü, benzersiz Zaratsu tekniğiyle finisaj edilen metal yüzeyler, Tentagraph’ın göz alıcılığını kat kat artırıyor. Geçmiş Spring Drive modellerinde yer alan ve fazlasıyla iri olduğunu düşündüğüm kronograf butonlarının Tentagraph’a aktarılmamış olmasını da müthiş olumlu bir gelişme olarak yorumluyorum. Benzersiz bir kasa ve kadran işçiliğini yine kusursuz bir mekanizma finisajıyla birleştiren Tentagraph’ın eleştirebileceğim tek yönü, ortalamanın biraz üzerinde tasarlanan ebatları gibi görünüyor. Ancak bu durumun, kimi kullanıcı için de özellikle tercih sebebi olduğu gerçeğini unutmamak gerek.

grand-seiko-tentagraph-slgc-001-7.jpg

Benzer Haberler