alexa Hand Made 1 | Greubel Forsey | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Greubel Forsey Hand Made 1

Yalnızca bir tanesi 6.000 saatlik çalışmanın ürünü olan Greubel Forsey Hand Made 1, İsviçre saatçiliğini endüstriyel üretimden uzaklaştırarak yeniden geleneksel saatçiliğin ‘ellerine’ taşıyor.

greubel-forsey-hand-made-1-1.jpg

Sanayi Devrimi ve seri üretimin gelişmesinden önce bir saatin bileşenlerini üretmek için farklı spesifik özelliklere, araçlara ve insan eliyle kontrol edilen makinelere ihtiyaç duyuluyordu. Endüstrileşmeyle birlikte birçok alandaki el işçiliği de kaybolmaya yüz tuttu. Robert Greubel ve Stephan Forsey ise eğitimleri ve iş hayatları boyunca hem prototipleri hem de yenileme amacıyla gelen yedek parçaları, el işçiliği deneyimlerini arttırmak için kullandı.

greubel-forsey-hand-made-1-9.jpg greubel-forsey-hand-made-1-13.jpg

Robert Greubel ve Stephan Forsey, saatçilik mirasının bir anlamda çekirdeği olan böylesine zengin ve yeri doldurulamaz becerileri gelecek nesillere aktarmak için Time Aeon Vakfı ile Naissance d’une Montre 1 projesini başlatıp Hand Made 1 modelini yaratarak uzun bir yolculuğun ilk adımını atmış oldular.

greubel-forsey-hand-made-1-10.jpg greubel-forsey-hand-made-1-12.jpg

Hand Made 1 saati, dakikayı, saniyeyi gösteren ve tourbillon’u olan bir saat. Saatin üretim süreci herkes için oldukça eğitici ve beklenmedik olmuş çünkü mevcut bir mekanizmayı elle kopyalamak pek de mümkün değil. Bu nedenle Hand Made 1 yoktan var edilmiş. Geleneksel işleme ve elde işleme (hand finishing) uzmanları, 272 mekanizma bileşenini ve 36 kasa parçasını eski tekniklerle var edebilmek için bütün dikkatlerini bu işe vermişler.

greubel-forsey-hand-made-1-2.jpg

Bu projeyle birlikte karşılaşılan sorunlara yeni teknik çözümler bulmak için yaratıcılık ve icat kabiliyeti gibi yeteneklerin ortaya konulması gerekmiş. Bazı mekanizma parçalarını basitleştirmek için yeniden tasarlanmaları ve tourbillon gibi bazı mekanizmaların elle yapılmasını sağlamak için bileşenlerinin sayısının artırılması işi daha da zorlaştırmış. Saatin –nispeten mütevazı olan- boyutları (43,5mm çap ve 13,5mm incelik) da zorluk seviyesini daha da tırmandırmış.

greubel-forsey-hand-made-1-7.jpg

greubel-forsey-hand-made-1-11.jpg greubel-forsey-hand-made-1-14.jpg

greubel-forsey-hand-made-1-3.jpg

greubel-forsey-hand-made-1-15.jpg greubel-forsey-hand-made-1-16.jpg

Greubel Forsey kriterlerine göre Hand Made 1’ın 308 bileşenini elde etmek için 800’den fazla farklı parça yapılması gerekmiş. Tourbillon kafesinin tamamını standart bir ‘high-end’ tourbillon’a göre yapmak neredeyse 35 kat daha uzun sürmüş. Bir torna tezgâhı üzerinde en küçük vidanın imal edilmesi için 8 saat ve 12 ayrı işlem; Hand Made 1’ın el yapımı bir çarkının elde edilmesiyse yüksek standartlarda üretilmiş bir çarkın imalinden 600 kat daha uzun sürüyormuş.

greubel-forsey-hand-made-1-8.jpg

greubel-forsey-hand-made-1-17.jpg greubel-forsey-hand-made-1-18.jpg

Greubel Forsey Hand Made 1’ın her biri kendine özgü. Saatin yolculuğu düzenleyici organla başlıyor. Balans yayı dahil düzenleyici organı oluşturan bütün parçaların Greubel Forsey atölyelerinde elle üretildiğini eklemeden geçmeyelim. Üretilen yay haddehanede bilgisayar yardımı olmadan, el yordamıyla sarılıyor ki bu işlemin artık unutulduğunu ve tek seferde yalnızca birkaç adet yapılabildiğini söyleyebiliriz. Büyük bir özenle imal edilen balans çarkı da tamamen elde üretiliyor. 20 dişi bulunan eşapman çarkının üretimiyse marka için bambaşka bir zorluk anlamına geliyor. Bir tek eşapman kolunun hazır hale gelmesiyse yaklaşık bir buçuk ay sürüyor.

greubel-forsey-hand-made-1-4.jpg

El yapımı tourbillon kafesinde 69 bileşen bulunuyor ve toplam ağırlığı 0.521g. Buradaki zorluksa CNC makinesindeki geometrik simetriyi geleneksel hassas matkapla yakalayabilmenin çok daha zor olması. Bu nedenle marka, bu zarif mekanizmayı yapabilmek için bileşen sayısını arttırmak zorunda kalmış. Mekanizma parçaları; köprüler, parlatılmış iç ve dış dikey kanatlar, ‘Gratté’ ana gövde ve parlatılan çarklar da el emeği taşıyor.

greubel-forsey-hand-made-1-5.jpg

Hand Made 1’ın açık kadranı, özenle şekil verilmiş alev mavisi çelik kolları ve emayesi elle yapılmış halkasıyla dikkat çekiyor.

greubel-forsey-hand-made-1-6.jpg

18K beyaz altın kasası da elde imal edilen saatten, yılda yalnızca bir veya iki tane üretilecek ve saat 6 konumunda ‘Swiss Made’ yerine ‘Hand Made’ yazısı taşıyacak.

Benzer Haberler