alexa Greubel Forsey | QP à Équation Millesimé Edition | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Greubel Forsey QP à Équation Millesimé Edition

greubel-forsey-logo.jpeg

Egzotik modellerin vazgeçilmez markalarından Greubel Forsey, masterpiece modeli Quantième Pérpétuel à Équation’ın güncellenmiş versiyonu olan Millesimé Edition’ı tanıttı. 

Greubel Forsey QP à Équation Millesimé Edition, 624 ayrı parçadan oluşan, tamamı markaya patentli üç farklı tasarım detayı sunan ve iki önemli buluşu aynı çatı altında toplayan gerçek bir sanat eseri. Yeni model, geleneksel saatçiliğin bilinen en eski komplikasyonlarından perpetual calendar (sonsuz takvim) özelliğini, yine fevkalade önemli bir diğer komplikasyon olan equation of time (zaman denkliği) fonksiyonu ile kombine ediyor.

greubel-forsey-qp-a-equation-3.jpg

Bu girişin ardından kafanızda “kullanılması zor bir ultra-komplikasyon daha” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak, tüm estetiğine rağmen “sanat, sanat içindir” de demeyen bu muhteşem model aslında gayet kullanıcı dostu bir tasarıma sahip. Şöyle izah edelim; marka Greubel Forsey olunca, tek bir ayar kolu yetmiş de artmış bile... 

Modelin, perpetual calendar özelliğini yeni bir bakış açısı ile yorumlayan tasarımı, bünyesinde yer alan equation of time komplikasyonuna ek olarak farklı fonksiyonlar ve göstergeler sunuyor. Saat 3 hizasında dikine yerleştirilmiş üç farklı göstergeden gün, tarih ve ay okunuyor. Tarih fonksiyonu için tercih edilen büyük fontlu disk, özelliğin net ve hızlı bir şekilde okunmasını sağlarken takvim başlığı altında yer alan diğer göstergelerden kolayca ayrılıyor. Takvim fonksiyonlarına ek olarak artık yıl ve 12/24 saat göstergesi de bulunan modelin zaman tutma fonksiyonu dahil tüm özellikleri tek ayar kolu ile kontrol edilebiliyor.

greubel-forsey-qp-a-equation-2.jpg

Yeni modelin “mekanik bilgisayar” olarak adlandırılan bölümü, mekanizmanın tam kalbinde yer alıyor. Markanın yedinci buluşu olarak karşımıza çıkan bu 25 bileşenli düzenek, ortak eksenli yerleştirilmiş miller ve bu millere kodlanan bilgiyi okunabilir hale getiren mekanik kollar ile çalışıyor. Equation of time özelliğini yani gerçek güneş saati ile günlük saat arasındaki farkı gösteren sistemin safir diskleri de, hareket etmek için gereken enerjiyi yine bu mekanik bilgisayardan alıyor.

greubel-forsey-qp-a-equation-1.jpg

Modelin başyapıt özelliği taşıdığından bahsetmiştik. Bu duruma en iyi örneklerden biri de saatin her iki tarafının da aktif olarak görev yapıyor olması. Daha önce mekanizmanın arka yüzünde güç rezerv göstergesi indikatörüne rastlamıştık. Ancak hiç bir saatin arkasında gün dönümü, ekinoks veya mevsim göstergeleri görmediğimizden eminim.

Her iki yüzünde de aktif kadranları yer alan model, toplamda on beş farklı fonksiyona ev sahipliği yapıyor. Ön yüzde artık yıl, 12/24 saat göstergesi, gün, tarih ay ve zaman tutma fonksiyonlarına yer alırken, arka yüzde ise equation of time komplikasyonu çatısında toplanan ay, mevsim, günbatımı, ekinoks ve normal yıl göstergesi yer alıyor. Tüm bu fonksiyonlara ek olarak, 25° yatık yerleştirilmiş Greubel Forsey imzalı Tourbillon modülü bulunuyor. 

72 saat güç rezervli ve elden kurmalı mekanizma ile hayat bulan Greubel Forsey QP à Équation Millesimé Edition, 43.5mm çapında ve 16mm kalınlığında tasarlanmış, 18K beyaz altın bir kasa içinde geliyor. Siyah timsah derisi kayış ve 18K beyaz altın toka ile gelen model CHF 670’000 etiket fiyatı taşıyor.

greubel-forsey-qp-a-equation-4.jpg

Benzer Haberler