alexa H. Moser & Cie. | Endeavour | Perpetual Calendar | Concept | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

H. Moser & Cie. Endeavour Perpetual Calendar Concept

h-moser-cie-logo.png

2005 yılında H. Moser & Cie. devrimsel bir perpetual takvim mekanizması geliştirmişti. Bu komplike tasarım kadranda oldukça sade ancak mekanizma tarafında fazlasıyla karmaşık bir görünüme sahipti. Alt-kadranların kullanılmadığı tasarımda merkezdeki ok uçlu ibre yardımıyla aylar ve saat 9 yönündeki ibre ile de güç rezervi gösteriliyordu. 2006 yılında piyasaya sürülen saat koleksiyoncularca ve otoritelerce oldukça hoş karşılanmıştı.

h-moser-concept-1.png

10 yıl sonra H. Moser & Cie. Zaten sade olan bir tasarımın daha da sade bir versiyonunu yalnızca 10 adetle limitli bir şekilde piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Markanın CEO’su Edouard Meylan bu kararlarında markanın müdavimlerinin taleplerinin fazlasıyla etkili olduğunu belirtiyor.

40,8mm x 11,1mm ölçülerinde beyaz altın kasaya sahip saatin su geçirmezlik değeri 30 metre. Saatin önünde ve arkasında safir kristal cama yer verilmiş. Saatin en büyük tasarımsal farkı, kadranında hiçbir indeks bulunmaması ve bu sayede uç bir örnek olarak adlandırabileceğimiz kadar sade bir görüntüye kavuşmuş olması.

h-moser-concept-2.png

Moser’in in-house geliştirdiği kurmalı kalibre HMC 341 ile hayat bulan saatin mekanizması 28 taşlı, 18000vph’de çalışıyor ve 7 gün güç rezervine sahip. Mekanizmanın kalan güç rezervi takibi kadrandaki özel bölmeden rahatça yapılabiliyor. Mekanizmanın fonksiyonları; perpetual takvim, büyük gün göstergesi, ay göstergesi, kadran tarafında güç rezervi göstergesi, mekanizma tarafında artık yıl göstergesi.

h-moser-concept-3.png

Saat bej dikişli antilop derisi özel kayışı ve “Moser” logolu, beyaz altın tokası ile beraber geliyor. 

Benzer Haberler