alexa Saat Kurma Kutuları | Döttling | Buben & Zörweg | Scatola Del Tempo | Orbita | SwissKubik Geneve | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Hayalgücünün Sınırlarını Zorlayan Saat Kurma Kutuları

horobox_amblem.png

"Watch Winder" yani saat kurma kutuları. Bu cihazların asıl amacı sayıca çok saate sahip kişilerin saatlerini her daim çalışır halde tutabilmek. Çalışma prensipleri otomatik kurmalı saatleri belirli aralıklarla döndürmek ve mekanizmanın rezerv düzeyini maksimum seviyede tutabilmek. Saati tek düzlemde döndüren basit kurma kutuları olduğu gibi, bilek hareketlerini simüle eden 3 boyutlu kutular da mevcut. Kasa ve humidor olarak da kullanılabilecek muhafazalar, mekanizması kurmalı olan saatler için özel üretilmiş modeller de mevcut. Sizler için en iyilerini seçtik.

Döttling Gyrowinder & Diğer Kurma Kutusu ve Kasa Seçenekleri

Bu Alman şaheserinin saatinizden daha çok ilgi çekeceği kesin diyebiliriz.

Tek saatlik kapasitesiyle saat kurma işlemini adeta görsel bir şölene çeviren Döttling Gyrowinder, 3 boyutlu dönüş koordinatıyla saatin hem kurulu olmasını hem de en hassas şekilde çalışmasını garantiliyor. 

gyro_neu_03.jpg

Kurma kutusunun saatin dönüşünü daha dengeli şekilde yapabilmesi için kutu içinde ayarlanabilir karşı ağırlıklar bulunuyor.

Saatin ağırlığına göre sisteme eklenen cıvatalar sayesinde pürüzsüz bir dönüş elde edilmiş oluyor.

Gyrowinder_detail_02.jpg

Markus Döttling tasarım aşamasında Florida’da bulunan Kennedy Uzay Üssü’ndeki astronot eğitimleri için kullanılan jiroskopik eğitim aracından esinlenmiş.

Cam fanus kaldırıldıktan sonra saat orta kısımda ayrılan bölmeye yerleştiriliyor. Kutu içeriğinde gelen karşı ağırlıklar saatin ağırlığına göre sisteme eklenerek sarsıntısız bir dönüş elde ediliyor.

Gyrowinder_detail_01.jpg

Modelin iki farklı versiyonu bulunuyor. Müşterinin beğenisine göre klasik yada siyah ağırlıklı spor modeli tercih etmek mümkün. Çalışma şekli ve özellikleri iki modelin de aynı.

GyrowinderSporty_02.jpg

Markada birden çok saati aynı anda kurmak için farklı seçenekler de elbette mevcut.

Morphosis modeli markanın daha çok saat saklama alanı isteyen müşteriler için sunduğu şık ve zevkli tasarımlardan yalnızca biri.

21 saat kapasiteli bu kurma kutusu, eliptik döner bir kapağa ve dokunmatik kilit ekranına sahip.

doettling_produkt_bildergalerie_Morphosis_02.jpg

Colosimo markanın en çok tercih edilen ve beğenilen serilerinden biri. 22cm uzunluğunda kenarlara sahip küp şeklindeki bu kasa, 3 adete kadar saati aynı anda muhafaza edebiliyor.

Dönüş yönü ve hızı ayarlanabilir birbirinden bağımsız bölmelere sahip Colosimo’nun kuşkusuz en özel kısmı kapağındaki kilit mekanizması.

Birbiriyle senkronize halde kilitleme işlemini gerçekleştiren onlarca dişli çark sayesinde kilit açma ve kapama işlemleri adeta görsel bir şölene dönüşüyor. 

doettling_tischobjekte_colosimo_09.jpg

Double Wing modeli, Colosimo’nun çift bölmeli versiyonu.

Aynı özelliklere sahip ancak birbirinden bağımsız iki bölmesi bulunuyor ve boyutları daha büyük.

doettling_tischobjekte_colosimo-double-wing_02.jpg doettling_tischobjekte_colosimo-double-wing_03-1-.jpg

Buben & Zörweg Time Mover Serisi

Buben&Zörweg, saat kurma ve saklama kutuları alanında uzmanlaşmış bir firma.

Time Mover serisi ise az sayıda saati kurma işlemi için farklı seçenekler sunan oldukça başarılı bir koleksiyon. Markanın kurma kutularının kapasitesi 1’den başlıyor, sonu ise hayalgücünüze kalmış. 

Vantage kurma ve saklama kutuları farklı sayılarda saat kapasitesi sunabilen modellerden biri.

İsteğe bağlı olarak dış muhafaza çelik, ahşap ve hatta karbon fiberden imal edilebiliyor.

1109c0246f.png ee509ab344.png

Time Mover Handwound modeli ise kurmalı saatler düşünülerek tasarlanmış sıradışı bir model.

Yüksek hassasiyet gerektiren elle kurma işlemini başarıyla yerine getirebilen kurma kutusu sayısının bir hayli az olduğunu belirtmekte fayda var.

Modelin tek dezavantajı aynı anda sadece bir saatlik kapasitesinin oluşu.

e01758cd321.jpg

Sınırın hayalgücünüz olduğunu söylemiştik değil mi?

The Treasury, 8 ayrı bölmede toplam 142 adetlik (8 tanesi ayrı bir kasa içerisinde) saat kapasitesiyle listenin en sıradışı modellerinden biri.

Bütün kapaklar elektronik devrelerle kontrol ediliyor ve kırılmaya karşı dayanıklı cam kullanılmış. İtalyan nappa derisi ve elle işlenmiş paslanmaz çelik aksamları bulunan bu kasa, 600kg ağırlığı ve 2 metreyi aşan boyuyla gösterişinden de ödün vermiyor.

İçinde ayrıca, led aydınlatma, hi-fi ses sistemi, humidor, saat bakım kiti ve 15 gün güç rezervli, tourbillon mekanizmalı Alman üretimi duvar saati bulunuyor.

a418e80596.png

995988554c.jpg

Grand Collector XL, Treasury’e göre biraz daha küçük ama gösterişiyle öne çıkan bir başka model.

59 saatlik kapasitesi, purolarınız için humidoru, bölmelerden bağımsız kasası, hi-fi ses sistemi ve 8 gün güç rezervli kurmalı duvar saatiyle ligin en tepedeki oyuncularından biri.

c301124546.png

c355566ba8.jpg

Scatola Del Tempo

Bir diğer başarılı bulduğumuz saat muhafaza ürünleri üreten marka; Scatola Del Tempo.

Uygun fiyatlı ve her isteğe cevap verebilen geniş yelpazedeki ürün çeşidiyle kesinlikle incelenmesi gereken ürünler ortaya çıkarıyor.

Kaliteli iç ve dış aksamı, önceden ayarlanmış dönüş programları ve kompakt tasarımıyla dikkatleri çeken Scatola Del Tempo, nispeten uygun fiyatıyla da öne çıkan kullanıcı dostu bir ürün.

getimage-1-.jpg

Orbita

Bir diğer favori markamız, alanında köklü bir geçmişe ve saygın bir konuma sahip Orbita.

Farklı kapasite ve tasarımlarla birçok saat koleksiyonerinin zevkine hitap edebiliyor. Özellikle "Futura" serisi güç aktarım sistemindeki şık çözümüyle hem form hem de fonksiyonu en başarılı şekilde birleştiren modellerden biri.

Model, hem pil hem de adaptör vasıtasıyla çalışabiliyor. 

Triple-22-2012-11-28-10-16-01-389.jpg

SwissKubik Geneve

Kurma kutuları içinde fiyat/performans oranı en başarılı markalardan biri.

Giriş modeli tekli versiyonunun rengarenk seçenekleri ve farklı kombinasyonlarda birbirine entegre olabilme yeteneğiyle mutlaka değerlendirilmesi gereken başka bir model.

Bazı saat üreticilerinin SwissKubik ile anlaşıp markalarına özel kurma kutuları yaptırdığı bilgisi de bu kutulara ayrı bir özellik katıyor.

Modele göre bölmelerin dönüş hızları ve yönleri ara kablo ve bilgisayar programı yardımıyla düzenlenebiliyor.

Multi-Alu_3.jpg

Benzer Haberler