alexa Helmut Sinn | Sinn | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Helmut Sinn 102 Yaşında Hayata Gözlerini Yumdu

sinn-logo.png

Saat endüstrisinin kariyer anlamında en önemli kişiliklerinden biri kabul edilen Helmut Sinn, 102 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ürettiği Pilot Saatleri ile bir ekolün ortaya çıkmasına ve gelişmesine de büyük katkısı bulunan efsanevi isim, arasında uzaya ilk giden Alman saatinin de bulunduğu pek çok başarıya imza atmıştı.

Helmut-Sinn-2-.jpg

Helmut Sinn (1916 - 2018)

Sinn 1916’da Metz – Lorraine olarak bilinen ve o dönemde Almanya sınırları içerisinde yer alan Kuzey Fransa’da doğdu. II. Dünya Savaşı döneminde Luftwaffe (Alman Hava Kuvvetleri) bünyesinde aktif olarak savaş pilotluğu görevine devam eden Sinn, katıldığı görevlerden biri sırasında Rusya üzerinde düşürülen uçağından yaralı olarak kurtulsa da her iki elinin serçe parmaklarını kaybetti. Savaşın bitimine kadar uçuş eğitmeni olarak görevine devam eden Sinn, savaşın Almanya’nın aleyhine neticelenmesi ve müttefik kuvvetlerin getirdiği yasak neticesinde görevini bırakmak zorunda kaldı.

Hem askeri hem de havacılık anlamında kariyerine son vermeye mecbur bırakılan Sinn için bir sonraki durak otomobil yarışları oldu. Sinn,1953’te katıldığı ve Cezayir’den Cape Town’a uzanan rallide yarıştığı Volkswagen Beetle aracıyla damalı bayrağı göğüslemeyi başardı. Ancak bir şekilde hayatını kazanmak zorunda olan Sinn, Almanya’da konuşlanan Amerikan askerlerine yaptığı guguklu saatleri satmaya başladı. Takvimler 1956’yı gösterdiğinde Sinn, kendi adını taşıyan Sinn Spezialuhren markasını Frankfurt’ta hizmete soktu.

Heuer marka kronometrelerin Almanya yetkili distribütörü olarak faaliyetlerine devam eden Sinn, bir yandan da kullanımı basit, üretimi ucuz ve dayanıklı ürünlerle profesyonelleri hedefleyen yeni bir portföy oluşturdu. Şöhretini tasarladığı kol saatleri borçlu da olsa, Helmut Sinn uzun süre Alman Hava Kuvvetleri’nde görevli askeri uçakların kontrol panellerinde kullanılmak üzere muhtelif göstergeler üretti.

Helmut-Sinn-3-.jpg

Alman Ordusu’na tedarik ettiği Ref. 156 kronograf modelleriyle dikkat çeken Sinn, aynı zamanda askeri personel tarafından kullanılan ve Heuer veya Leonidas kalibrelerle donatılmış Bundeswehr saatlerine de servis hizmeti sağlamaya devam etti. 1985 senesinde Spacelab uzay görevi kapsamında uzaya giden Alman astronotun kolunda, kronograf özellikli Sinn Ref. 140 modeli vardı.

Uzun dönem İsviçre’de üretilen Sinn, uygun fiyatlı ve kullanışlı modelleri ile kendine has bir hayran kitlesine hitap etmeye devam etti. 1992 senesinde kurulan Bell & Ross markasının da akıl hocalığını yapan Helmut Sinn tarafından temelleri atılan köklü markanın bazı modelleri Breitling koleksiyonunda yer alan Navitimer ve Cosmonaute modelleriyle benzer özellikler taşıyor. Bu durumun sebebinin, başarılı girişimci Helmut Sinn’in 1979 yılında zor bir dönemden geçen Breitling’in bir kısmını satın alması olduğunu da buraya ekleyelim.

Helmut Sinn’in marka ile olan birlikteliği 40 yıla yakın bir süre devam etti. IWC’ de görev yapmış eski bir mühendis olan Lothar Schmidt tarafından 1994’te satın alınan marka başarılı grafiğinden bir şey kaybetmese de artık ileri teknoloji ürünler ile daha yüksek bir fiyat segmentinde faaliyet eder hale geldi. 

Aradan geçen iki yılın ardında Helmut Sinn tekrar saat dünyasına merhaba dedi. 1995 satın aldığı ve o dönemde de-aktif durumda olan Guinand markasıyla üretime devam eden Sinn, işe başladığı ilk yıllarda olduğu gibi yine düşük maliyetli ve kullanışlı modeller üretme yoluna gitti. Tedarik konusunda Alman Ordusu gibi büyük bir kaynaktan yoksun olan Sinn, modern çağın gereklerine uydu ve şu an internet üzerinden satışla desteklenen direkt son kullanıcıya ulaşma yolunu tercih etti.

Helmut-Sinn-1.jpg

2014 senesine kadar saat endüstrisindeki mevcudiyetine aktif şekilde devam eden Sinn, 2015 senesinde Guinand’ı şu an ki sahibine devrederek emekliye ayrıldı.

Benzer Haberler