alexa Horobox’ın Quartz Saat Seçimleri | Quartz Saatler | Breitling | Omega | Casio
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Horobox’ın Quartz Saat Seçimleri

Horobox ekibini en çok etkileyen Quartz saat modellerini sorduk, cevaplar için buyurun yazıya...

Saatlere olan ilginiz ne zaman ve nasıl başladı? Benim ilk anılarım babamla oynarken, onun elini tutarken bileğindeki saati incelediğim 6-7 yaşlarına dayanıyor. “Baba, saat kaç?” “Nasıl anlıyorsun?” “Saatini ben takabilir miyim?” sorularını dün gibi hatırlıyorum. Geriye dönüp baktığımda alışveriş merkezlerindeki saatçilerin önünde durup onları incelediğim, kendi bileğimde hayal ettiğim, “Bu güzel, bu değil” diye kendi kendime değerlendirmeler yaptığım anlar, yüzüme hoş bir gülümseme konduruyor. İlerleyen yaşlarımda (12-13), erkenden uyanıp, abilerimin saatlerini onlara haber vermeden ödünç alıp, kaçar adımlarla okula gittiğimi hatırlıyorum. Bu anıların hepsinde Quartz saatler var.

quartz-watch-choices-by-horobox-1.jpg

Her ne kadar yaş ilerleyip, saatçilik kültürüne daldıkça mekanik saatlere ilgim artsa da Quartz’ları hala çok seviyorum. Bu sevgiden yola çıkıp, sizler için Horobox ekibine en çok sevdiği Quartz modelleri sordum.

Burak BAYRAM

Bir saat meraklısı olarak Quartz saatlere karşı zerre ön yargım olmadığını pek çok yazımda dile getirmiştim. Özellikle rotasyonda fazla saati olanlar, beğendikleri tasarımlara daha uygun fiyata sahip olmak isteyenler ve kadın kullanıcıların büyük bir çoğunluğu için Quartz, hala çok gerekli bir seçenek bence. Benim favori Quartz mekanizmam ise Breitling SuperQuartz. 2001 senesinde tanıtılan mekanizma, içindeki mini-termometre sayesinde çalışma ısısında yaşanan farklılıklardan kaynaklı yanlış titreşimleri bertaraf ederek, standart bir Quartz mekanizmadan tam 10 kat daha yüksek dakiklik sunuyor. Yani ne kadar? derseniz cevap şöyle: Yılda(!) 15 saniye...

breitling-superquartz.jpg

Doruk ÇELEBİ

Quartz saat denilince aklıma o kadar çok seçenek geliyor ki, bunların arasında favori seçimi yapmak bir hayli güç ancak Omega Speedmaster Skywalker X-33 modelinin yeri de gönlümde ayrı. Doğrusu orijinal X-33 modeline karşı beslediğim beğeninin günümüze olan yansıması bana bu paragrafı yazdırıyor. Titanyum kasasından seramik bezeline, ters renkli ekranından Avrupa Uzay Ajansı onaylı ultra-hassas kalibresine ve en tabii ki karakteristik tepe tasarımına dek birçok özel detaya sahip bir saat Skywalker. Belki piyasadaki en yetenekli Quartz saat olmayabilir ancak benim için en arzulanası olduğu kesin.

omega-speedmaster-skywalker-x-33.jpg

Cenk ÖNCÜ

Saat severler arasında mekanik saatler her zaman bir adım önde olsa da Quartz saatlerin varlığı inkâr edilemez. Mekanik saatler fiziksel etkilere (darbe, manyetik, ısı) karşı teknolojik olarak gelişse de hala ekstrem sporlar yapıyorken en iyi dostlarımız Quartz saatler. Benim favorim ise Casio G-Shock Mudmaster. Üzerindeki sensörler sayesinde pusula, barometre ve termometre özellikleri kullanabiliyorken, bir aktivite sırasında saatim çizildi mi diye düşünmek zorunda da kalmıyorum. Üstelik model ailesinin sunduğu geniş ürün yelpazesi içinden yaptığınız spor dalına uygun bir G-Shock modeli seçmek de mümkün.

casio-g-shock-mudmaster.jpg
Benzer Haberler