alexa Horobox Inside | Montblanc Fabrika Ziyareti | Villeret
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Horobox Inside – Montblanc Fabrika Ziyareti

Lüks saatçiliğin yükselen yıldızlarından Montblanc’ın Villeret – İsviçre’de yer alan fabrikasına yaptığımız ziyaretten keyifli anları derlediğimiz kısa videomuz sizlerle.

Videomuza geçmeden önce, markanın geçmişine de kısa bir yolculuk yapalım.

Montblanc saatçilik hikayesi, Charles-Yvan Robert'ın atölyesini İsviçre Jura Dağları'ndaki Villeret'te kurduğu 1858'de başladı. O zaman farkında olmasa da, bu tarihi Minerva döneminin başlangıcını işaret ediyordu. Takip eden bir buçuk yüzyıl boyunca Minerva, profesyoneller için hassas kronometride dünyanın önde gelen uzmanlarından biri olacaktı.

1880'lere gelindiğinde, üretim, geleneksel kurma anahtarlarını geride bırakarak kurma tepesiyle donatılmış cep saatleri ile yenilik konusunda sağlam bir ün kazanmıştı. Ve bu sadece başlangıçtı. Minerva daha sonra odak noktasını hassas zamanlamaya çevirerek profesyonel cep saatleri ve kronometre üretiminde lider bir uzman haline geldi.

Serüven 1916'da saniyenin 1/100'ü hassasiyetinde bir kronometre üretimiyle doruğa ulaşan bir dizi monopusher kronograf ile başladı. Sadece birkaç yıl sonra Minerva, kol saatleri için geliştirilen ilk manuel kurmalı monopusher kronograflardan biri olan kalibre 13.20'yi geliştirdi ve üretim tarihinde yeni bir sayfa açtı. Yaklaşık on yıl sonra, sadece 5,6 mm yüksekliğiyle en ince tek düğmeli kronograflardan biri olan efsanevi kalibre 17.29 piyasaya sürüldü.

Orijinal Minerva atölyeleri, bugün Villeret'teki Montblanc Manufacture olarak hizmet veren faaliyetlerle dolup taşıyor. Her mekanizma bileşeni, balans yayları da dahil olmak üzere, hala özenle hazırlanıyor ve elle dekore ediliyor. Üretim tesisleri, saat ustalarının kendi balans yaylarını tamamen elle üretebilecek bilgi birikimine sahip olduğu, dünya çapında çok seçkin birkaç fabrikadan biri olma özelliğini de taşıyor. 

Benzer Haberler