alexa Vacheron Constantin | Jean-Marc Vacheron | İlk Komplikasyonlu Mekanizma | En Komplikasyonlu Saat
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Horolojinin Baş Harfleri: V.C.

Özel bir topluluğa üye olmak, tasarım, komplikasyon ve el işçiliği dahil her alanda horolojiyi iliklerinize kadar yaşamak ister misiniz? İçeri buyurun...

horolojinin-bas-harfleri-vacheron-constantin-1.jpg

Vacheron Constantin, dünyanın en eski lüks saat markalarından biri. Eylül 1755’te 24 yaşındaki saat ustası Jean-Marc Vacheron tarafından kurulan marka Fransız İhtilali, Büyük Buhran, iki dünya savaşı ve bir de quartz krizi görmesine rağmen ayakta kalmayı başardı. Tarihin bilinen ilk komplikasyonlu mekanizmalarından biri de yine Vacheron ailesinin ellerinden çıktı. 1790’lı yıllarda atölye, oymalı kadrana sahip küçük bir duvar saatinde zamanın yanı sıra günü ve tarihi de gösterdi. O dönemde duvar saatleri çok yaygın olsa da takvimli bir duvar saati bulmak çok ama çok zordu.

jean-marc-vacheron.jpg vacheron-constantin-1790-first-complications-watch.jpg

Konu Vacheron Constantin olunca bu örnekleri çoğaltmak oldukça kolay. 20.yy’a kadar birçok komplikasyonlu saat üreten ve bu saatleri süslemede de oldukça başarılı olan markanın şöhreti, çoktan sınırları aşmıştı. Özel koleksiyonerlerden siparişler alan Vacheron Constantin’in önemli müşterilerinden biri de Mısır Kralı Fuad I ve oğlu Farouk olmuş. Farouk için özel hazırlanan saati geliştirmenin beş yıl sürdüğünü, 14 komplikasyona sahip olduğunu ve 820 parçadan oluştuğunu da yazıya ekleyelim.

vacheron-constantin-1946-pocket-watch-for-king-farouk.jpg

Markanın komplikasyonlar hakkındaki başarısından konuşurken, 2005 yılında 250. yılını kutlamak için yalnızca yedi adet ürettiği Tour de I’Ile’den bahsetmezsek olmaz. Bu kol saatinde tam 16 komplikasyon bulunuyordu. İşleri daha da kızıştıran marka, Ref. 57260’ı yani bugüne kadar yapılan en komplikasyonlu saati 2015 yılında tanıttı. 57 komplikasyona sahip olan saat, Vacheron’un sınırları zorlama konusunda ne kadar yetenekli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

vacheron-constantin-tour-de-ile.jpg vacheron-constantin-reference-57260.jpg

Vacheron Constantin’in başarısı mekanizmalarla sınırlı değil. Markanın ürettiği kasalar ve kadranlar hem yaratıcılığı hem de mükemmel işçiliğiyle nefes kesiyor. Vacheron’un 1824 yılında ürettiği sarı altın kasalı cep saatinin emayeden yapılmış İtalya haritasına bir göz attığınızda ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

vacheron-constantin-1824-pocket-watch-with-a-map-of-italy-in-blue-enamels-1.jpg vacheron-constantin-1824-pocket-watch-with-a-map-of-italy-in-blue-enamels-2.jpg

Saatlerin tasarımları da en az minyatür boyama ve emaye işçiliği kadar etkileyici. 1940’larda ve 50’lerle dikkatini kol saatlerinin kasa tasarımına veren marka, Historiques koleksiyonuyla o günlerin tasarımını günümüzde de yaşatmaya devam ediyor. Ayrıca, müzayede evi Christie’s’e göre, 15.000 USD altına 20.yy’ın ortalarına ait vintage Vacheron’lar bulmak mümkün.

vacheron-constantin-historiques-cornes-de-vache-1955.jpg

Benzer Haberler