alexa Gün | Tarih | Komplikasyon | Horoloji
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Horolojinin Vazgeçilmez İkilisi: Gün & Tarih

Bu yazımızda, horoloji tarihinin ikonik komplikasyonlarından gün ve tarih göstergeli modelleri ele alıyoruz.

day-date-hamilton-2.jpg

Bir kol saatinden ilk beklentiniz nedir? Herhalde cevabınız zamanı göstermesi olacaktır. Bir adım öteye geçelim, sıradaki beklentiniz ne olabilir? Hangi komplikasyon saat, dakika ve saniye bilgilerinden sonra sıklıkla kullanılabilir? Kronograf? Hiç sanmıyorum. Dakika tekrarlayıcı? Yanına bile yaklaşamaz. Tourbillon? Hadi ama, bu artık işlevsel bir özellik olarak bile anılmıyor.

day-date-vacheron-constantin-1.jpg

Bu sorunun ortaya çıkışı çok eskilere dayanıyor. Verilen cevaplar oldukça çeşitli ancak tüm bu komplikasyonlar arasında öyle bir tanesi var ki kullanışlılık denilince onun eline kimse su dökemez.

day-date-rolex-4.jpg

Takvimler 1956 yılını gösterdiğinde Rolex mühendislerinin saat dünyasına armağanı olan Oyster Perpetual Day-Date modeli, bu soruya verilen en güzel cevaplardan ilki olarak karşımıza çıkıyor. Saat dünyasında ilk defa, tarihi ve tam gün adını yazılı olarak gösteren model, hem marka hem de saatçilik tarihi için bir kilometre taşı olma niteliği taşıyor. Günümüzde, Rolex Day-Date modeli, sadece beyaz, sarı ya da pembe altın ve platin kasa/bilezik seçenekleri ile hayranlarının karşısına çıkıyor. Modelin kadranında yazan gün göstergesi için, 26 farklı dil seçeneği sunuluyor.

day-date-rolex-2.jpg day-date-rolex-3.jpg

Gün ve tarih göstergeli saatlerin atası Rolex Day-Date olsa da, piyasada birçok markanın bu komplikasyonlu modeline rastlamak mümkün. Fazla uzağa gitmeden, kardeş firma Tudor’un kataloğuna göz attığımızda Royal modeli bizleri karşılıyor. Royal için, 41mm çapında çelik ya da çelik-altın seçenekleri bulunan kasası ve entegre bilezik tasarımıyla “Day-Date’nin faniler için üretilmiş versiyonu” desek abartmış olmayız sanırım.

day-date-tudor-1.jpg day-date-tudor-2.jpg

Çıtayı biraz daha yükselttiğimizde, karakteristik tasarım ögelerine sahip, in-house mekanizmalı, Omega Aqua Terra 150M Day-Date karşımıza çıkıyor. 41.5mm çapında paslanmaz çelik ya da altın seçenekleriyle sunulan kasa, Co-Axial eşapmanlı otomatik mekanizmaya ev sahipliği yapıyor.

day-date-omega-1.jpg day-date-omega-2.jpg

Gün ve tarih komplikasyonları sunan saatler üreten markalar arasında en takdir ettiğim isimlerden biri de Oris. Dalgıç modeli Aquis’ten havacılık temalı Big Crown’a ve hatta klasik çizgilere sahip Artelier serisine dek ürün gamında birçok Day-Date modeline yer veren İsviçreli marka, fiyat/performans oranında her zamanki başarısını da sürdürmeye devam ediyor.

day-date-oris-1.jpg

Giriş seviye bir Day-Date modeli mi arıyorsunuz? O halde neden Tissot, Hamilton, Seiko ve hatta Swatch’ın başarılı modellerinden birine göz atmıyorsunuz? Ya da şöyle sorayım: sizin favori Day-Date saatiniz hangisi?

day-date-hamilton-1.jpg day-date-tissot-1.jpg

Benzer Haberler