alexa Hublot | Big Bang | Meca 10 | Titanium | Baselworld 2016 | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Hublot Big Bang Meca 10 Titanium

Hublot-logo.png

Özellikle Big Bang serisi ile hafızlara kazınan İsviçreli lüks saat üreticisi Hublot, yakın zamanda tanıttığı tamamı kendi tasarımı ve üretimi olan 10 gün güç rezervli mekanizması HUB 1201 ile hayat bulan yeni modeli Hublot Big Bang Meca 10 Titanium ile Baselworld 2016 özel dosyamıza konuk oldu.

6-Big-Bang-MECA-10_Pictures_Big-Bang-MECA-10-All-Black-2.jpg

Hublot’un yeni mekanizması HUB 1201 ile hayat bulan Meca 10, ismini efsanevi modüler oyuncak seti Meccano’dan alıyor.  İçerisinde tekerlekler, çarklar, barlar, köprüler ve pimler gibi pek çok modüler parçaya yer veren seti kullanarak robot, traktör, uçak ve yarış otomobili gibi pek çok objeyi yaratmaya imkân veren setin, dahi Hublot mühendisleri için biçilmiş kaftan bir ilham kaynağı olduğu aşikâr.

Saat ikonik Big Bang formunda tasarlanmış, 45mm çapında titanyum kasa ile geliyor. Yine titanyumdan üretilmiş bezel ise markanın imzası haline gelmiş H şeklinde tasarlanmış vidalar ile kasaya monte edilmiş. Mikro-kumlama tekniği ile elde edilen yüzey formu sayesinde saatin geneline hâkim ‘’endüstriyel ‘’ tasarım ile birebir uyum sağlayan kasanın suya dayanıklılığı ise 100M olarak belirtiliyor.

Hublot-Big-Bang-Meca-10-Baselworld-2016-2.jpg

Her iki tarafında da yansıma önleyici kaplamaya sahip safir camlar bulunan kasanın sağ tarafında yer alan ayar tepesi ise rahat kavrama için kısmen kauçuk kaplanmış şekilde tasarlanmış.

Hublot-Big-Bang-Meca-10-Baselworld-2016-4.jpgHublot-Big-Bang-Meca-10-Baselworld-2016-5.jpg

Yarı iskelet formunda tasarlanmış kadranın görüntüsü modele ismini veren Meccano oyuncak setinde yer alan parçalara gönderme yapacak şekilde hazırlanmış. Kadrandaki boşluklardan kullanıcısına göz kırpan köprülerin, çarkların ve millerin görüntüsü Meccano setinde yer alan blok formundaki parçaları anımsatan detaylar taşıyor. Mühendislik ürünü tasarım öğesini vurgulamak için bazı parçalar siyah PVD kaplanmış.

6-Big-Bang-MECA-10_Pictures_414-C-1110-RX-SD-HR-W.jpg6-Big-Bang-MECA-10_Pictures_414-N-1123-RX-SD-HR-W.jpg

Şeffaf arka cam sayesinde mekanizmanın yine Meccano tarzı tasarlanmış üç önemli köprüsünü, tulumbalarını ve çark sistemini görmek mümkün.

Hublot-Big-Bang-Meca-10-Baselworld-2016-3.jpg

Mekanizmanın sunduğu etkileyici 10 gün güç rezervi,  kadran tasarımında da öne çıkan detayların başında geliyor. Yatay yerleştirilmiş ayna-mahruti sistemi saat 12 noktasında yer alan güç rezervine bağlanmış. Saat 6 noktasında yer alan ve dişleri görünür şekilde tasarlanan geniş çark, 1den 10a kadar giden gün indikatörü üzerinde yer alan kırmızı çerçeve vasıtasıyla kalan güç rezervini gösteriyor. Güç rezervi 2 güne düştüğünde, indikatör gövde üzerinde yer alan kırmızı bölümü işaret ederek kullanıcısını durumdan haberdar ediyor.

6-Big-Bang-MECA-10_Pictures_Movement-Big-Bang_MECA-10_CloseUp2_2.jpg

Eşapman sistemi pek de alışık olmadığımız şekilde saat 7 noktasına yerleştirilmiş. Eşapmanın hemen üzerinde ise küçük saniye alt kadranı yer alıyor. 223 ayrı parçadan oluşan mekanizmanın 10 günlük güç rezervi ise paralel yerleştirilmiş iki adet tulumba ile sağlanıyor.

6-Big-Bang-MECA-10_Pictures_Movement-Big-Bang_MECA-10_CloseUp3_2.jpg

Saat, üzerinde kanal formunda desenler bulunan kauçuk kayış ile geliyor. Son derece kaliteli ve konforlu kauçuk kayışın ucunda ise yine markanın klasik tasarımlarından Hublot yazılı titanyum katlanır klips yer alıyor.

Hublot-Big-Bang-Meca-10-Baselworld-2016-6.jpg

Hublot sevdiğim bir marka olmasına rağmen Big Bang ürün grubuna hep mesafeli yaklaşmışımdır. Özellikle sayısız limitli ve özel üretim modele ev sahipliği yapması ve biraz da kullanıcı kitlesi nedeniyle ısınamadığım bir koleksiyon olmuştur benim için ancak özellikle belirtmek isterim Meca 10 Titanium’u çok beğendim. Baselworld 2016 kapsamında gördüğüm en iyi yeni modellerden biri olarak Kabul ettiğim saat aynı zamanda açık ara gördüğüm en başarılı Big Bang Collection üyesi diyebilirim.

Bir nevi Hublot’un sektöre kazandırdığı All-Black konseptinde hazırlanmış bir de siyah limitli üretim versiyonu bulunan saati kesinlikle yakından görmenizi tavsiye ediyorum. 

Benzer Haberler