alexa HYT | Vincent Perriard | Sihh 2016 | Röportaj | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

HYT: Saatçiliğin Ötesinde (SIHH 2016 Notları)

HYT-Logo.jpg

2015’in egzotik yıldızı HYT’nin CEO’su Vincent Perriard ile SIHH 2016 kapsamında gerçekleştirdiğimiz özel röportaj ve markaya ait sıra dışı bilgiler ve çok daha fazlasını haberimizde derledik.

HYT-Sihh-2016-3.jpg

Vincent Perriard, HYT’nin en temel değerini tek bir kelimeyle açıklıyor: “İnovasyon”. Markanın DNA’sına işlenmiş yenilikçi fikirler ve çalışmalar öylesine başarılı bir şekilde gerçekleşiyor ki, HYT henüz çok genç bir marka olmasına rağmen kuruluşlarının 3. yılında %10’luk bir büyüme oranını yakalamayı başarmış.

2015 yılının tüm saat endüstrisi için oldukça zorlu geçtiğini, bu zorluğun 2016’da da katlanarak devam edeceğini öngördüğünü belirten Perriard içinde bulunduğumuz sene için de büyüme hedefini yüzde 20 olarak açıklıyor. Bu sıra dışı ve ifade etmesi dahi cesaret gerektiren değerlerin altına elbette hummalı bir ekip çalışması ve çok başarılı pazarlama stratejileri yatıyor.

HYT-CEO-Vincent-Perriard-nterview-1.jpg

Marka, satış noktalarını artırmak ve müşterilerin benzersiz bir ürün deneyimi yaşatabilmek amacıyla yatırımlarına devam etmekte, kuşkusuz bu yatırımların geri dönüşü de bekleneceği üzere bilançolara olumlu şekilde yansıyor.

HYT-CEO-Vincent-Perriard-nterview-2.jpgHYT-CEO-Vincent-Perriard-nterview-3.jpg

HYT’nin bir diğer silahı ise gençlik ve yenilik. Hitap ettiği müşteri potansiyelinin her zaman yeni ve daha fazlasını talep ettiğini belirten Perriard, 3 yıl önce kurulan bu markanın sıra dışı karakterini fazlasıyla başarılı bir şekilde organize edebilen bir kişi. Saat endüstrisi yüzlerce yıllık maziye sahip ancak günümüzde pek az firma absürt olmadan sıra dışı olmayı başarabilmiş. HYT de kesinlikle bu akıma öncülük eden markalardan biri. Vincent Perriard’ın şu cümlesi ise röportajımızın en dikkat çeken noktalarından biri: “Yüzlerce yıldır saat üretiliyor ve sıvılar her zaman saatlerden uzak tutulması gereken, onlara zarar verme potansiyeli olan maddelerdi. Biz ise çok daha farklı bir bakış açışıyla olaya yaklaştık ve mükemmel bir tezat yakaladık. Sıvıyı saatin mekanizmasına yerleştirerek bizden bekleneni, kusursuz yenilikçi akımın öncüsü olmayı başardık.”

HYT-CEO-Vincent-Perriard-nterview-4.jpg

HYT-CEO-Vincent-Perriard-nterview-5.jpgHYT-CEO-Vincent-Perriard-nterview-6.jpg

HYT’nin başarısındaki bir diğer önemli nokta ise yeni modellere verdiği önem. 2016 yılı için 8 farklı yenilikten bahseden Perriard, bu saatleri bir anda değil, belirli periyotlarla tanıtacaklarını söylüyor. Bu sayede müşteri ilgisini de her daim tepe noktasında tutabilmeyi başarıyorlar. Saatlerin farklı görsel özelliklerde çok az sayıda üretilmesi de özel modellere sahip kişilerin kendilerini özel hissetmelerini sağlamak adına yapılmış akıllıca bir hamle.

HYT, önümüzdeki zamanlar için birtakım operasyonel ve saat bazında gelişmelere sahne olacak bir marka. Şu anda mekanizma üretimi için APRP’den destek alan marka, bünyesine çok yetenekli ve başarılı 2 saat ustasını katmış durumda. Bu da ilerleyen zamanlarda tamamen in-house geliştirilen ve üretilen mekanizmalara sahip saatler görebileceğimiz anlamına geliyor. Anafikir ise yine sıvı gösterimi sistemine sadık kalarak daha komplike ve üst düzey mekanizmalar üretebilmek.

HYT-CEO-Vincent-Perriard-nterview-7.jpg

HYT’nin öne çıkan en önemli özelliği saat gösterimini kılcal boru içinde pistonlarla oluşturulan pozitif ve negatif basınç farkıyla hareket ettirerek gerçekleştirmek. Kılcal boru içerisindeki sıvının üretimi marka için tam bir meydan okuma halini almış. Her renk için 1 yıllık hummalı bir çalışma gösteren mühendisler ilerleyen zamanlarda eş zamanlı farklı renklerde sıvı kullanımının da mümkün olabileceğini belirtiyorlar.

HYT-CEO-Vincent-Perriard-nterview-8.jpg

Markayla ilgili anlatılan özel bilgilerin ardından Vincent Perriard bazı saatlerinin tanıtımı gerçekleştiriyor. Yeni piyasaya sürülen H2 Aviator modelinin hafifliği ile ön planda olması, H2 Tradition modelinin geçmiş ile gelecek saatçiliğini birbirine bağlayan bir köprü vazifesi görmesi, H4 Alinghi modelinde kullanılan ileri teknoloji malzemeler ve dinamo sistemi ile pil kullanmadan kadran aydınlatması sağlayan özel devre, son olarak da Iceberg modelinin yüksek satış başarısı ve gördüğü yoğun talep üzerine ikinci versiyonunun hazırlanması en dikkat çeken detaylar arasında.

HYT-Sihh-2016-5.jpgHYT-Sihh-2016-4.jpg

Fuar kapsamında detaylı bir şekilde inceleme fırsatı yakaladığımız bir diğer model ise H3. 62mm x 41mm x 16mm ölçülerinde gri PVD kaplama titanyum ve platin kasaya sahip bu özel model diğer HYT modellerinden farklı olarak dairesel değil doğrusal kılcal borudaki sıvı aktarımıyla saatleri ve yine lineer yerleştirilmiş kol ile de dakikaları gösteriyor. Kılcal boru içerisinde ilerleyen sıvı 6 saatlik dilimin sonuna geldiğinde tekrar başa dönerken 4 yüze yerleştirilmiş sayılara sahip sistem de tek tur atarak bir sonraki 6 saatlik dilimin gösterimini sağlıyor.

HYT-Sihh-2016-1.jpgHYT-Sihh-2016-2.jpg

53 taşlı, 21600vph’de çalışan kurmalı kalibre tamamen dolu olduğunda 7 günlük oldukça uzun güç rezerv kapasitesine sahip. Kolumuzda deneme şansı bulduğumuz bu özel seri yalnızca 25 adetle sınırlı sayıda üretilmiş durumda.

HYT, yatırımlarına devam ederek önümüzdeki yıllarda adından fazlasıyla bahsettirecek gibi görünüyor. Vincent Perriard’a sorularımızı cevapladığı için ve Horobox ekibine fuar kapsamında gösterdiği misafirperverlikten ötürü çok teşekkür ediyoruz.

HYT-CEO-Vincent-Perriard-nterview-slider.jpg

Benzer Haberler