alexa Patek Philippe Kadranları | Patek Philippe | 5159G | Guilloche | Grand Complication | Retrograde Perpetual Calendar
Horobox

Dk. Okuma Süresi

İnsanın İlahi Dokunuşu: Patek Philippe Kadranları

Saatlerin bizlerle konuşan yüzü kadranlar... Yalnızca hassasiyeti ve tarihiyle değil, kadranlarıyla da saatseverleri etkisi altına alan Patek Philippe’ in, uzun ve meşakkatli kadran üretim sürecini meraklılarıyla paylaşıyoruz.

patek-philippe-dials-1.jpg

Göz alıcı kadranlar üretmek kolay değil. Bir sanat eseri seçerken (biz saatlere böyle bakıyoruz), bütçenin satın alabileceği en mükemmeli arıyoruz.

patek-philippe-dials-7.jpg

Patek Philippe, yalnızca sunduğu komplikasyonlar ve mükemmel hassasiyetiyle değil, aynı zamanda kadranlarının güzelliği ve tasarımlarının detay odaklı oluşuyla da haklı bir üne sahip. Markanın kadran üretiminde izlediği yolu ve felsefesini, sevenleriyle paylaşıyoruz.

patek-philippe-dials-2.jpg

Patek Philippe’e göre eğer kasa, komplike bir yapıya ev sahipliği yapıyorsa, kadran da saatin dikkat çeken ve ilk bakılacak olan yeri olma özelliği taşıyor. Markanın felsefesi, saatin içindeki yüzlerce bileşenin anlamlı olmasını sağlayan bölümün kadran olduğunu anlatıyor. Kadran, altındaki küçük çarkları, kolları, dişlileri ve yayları akreple yelkovandan ayıran metal katman olarak görev alıyor.

patek-philippe-dials-3.jpg patek-philippe-dials-4.jpg

Kadranı Var Etmek

Bir kadran üretmek, saatçiliğin bir alanından çok, kendi içinde bir zanaat. Saatin, kullanıcıyla konuşan yüzü olduğu için sadece güzel ve uyumlu olmasının yanı sıra okunaklı da olmalı. Kadran üreticileri ve onu süsleyenler, nesiller boyunca aktarılan ticari sırların yanı sıra, yüzlerce yıllık el işçiliği becerilerini de gözler önüne sermek zorundalar. Patek Philippe kadran modellerinin her birini üretmek, dört ila altı aylık üretim süreci çalışması ve dekoratif işlemler dâhil, 50 ila 200 işlem gerektiriyor.

patek-philippe-dials-5.jpg patek-philippe-dials-6.jpg

Her kadran modeli, birbirinden farklı özellikler taşıyor ve farklı süreçlerden geçiyor. Her model için, tarif özelliği taşıyan adımlar bulunuyor ve bu adımların sırasıyla, eksiksiz bir şekilde izlenmesi gerekiyor. Bu bağlamda, markanın 600’den fazla görev listesi olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Bir örnek vermek gerekirse; kadranının merkezinde elde hazırlanmış Guilloché deseni bulunan Grand Complication Retrograde Perpetual Calendar Ref. 5159G için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde:

- Kadran plakasını kalıpla kesme: Dış kenar şekillendirme, merkezi delik ve damgalama açıklıkları

patek-philippe-dials-8.jpg

- Sonraki işlemler için kadranı konumlandırma ve ayakları lehimleme

patek-philippe-dials-13.jpg

- Düzeltme: Makinenin izlerini kâğıt zımparayla yok etme, yüzeyleri düzeltme ve cilaya hazırlama

patek-philippe-dials-10.jpg

- Pamuksu disklerden yapılmış fırçalarla parlatma veya perdahlama

patek-philippe-dials-15.jpg

- Guilloché için merkezi girinti frezeleme (veya taşlama)

patek-philippe-dials-12.jpg

- Guillochage: Güneş ışını denilen olukların gravürü

patek-philippe-dials-14.jpg

- Elektro kaplama ve dekorasyon: Korozyonu engellemek için, elektro kaplama sırasında bir metal, elektrokimyasalla kaplanır (örneğin, plakalar ince bir rodyum tabakasıyla koruma altına alınır). Kadrana mikro kumlama işlemi uygulanır, kadife bitiş yapılır ve son rengi verilir.

patek-philippe-dials-16.jpg

- Selüloz vernikleme: Şeffaf koruyucu vernik uygulama

patek-philippe-dials-9.jpg

- ‘Patek Philippe Genève’ harflerinin, kalıbın üzerine manuel transfer baskısı, ‘Swiss Made’in, sayıların, bölüm halkasının, sayılar ve sembollerin bulunduğu dış bandın eklenmesi

patek-philippe-dials-17.jpg

Bütün bu işlemlerin arasında da kadran, biyolojik olarak parçalanabilen deterjanlı ultrason banyosuyla temizleniyor.

patek-philippe-dials-11.jpg

Tabii, bu yalnızca bir modelin kadranı için yapılması gerekenler listesi. Bununla birlikte dekorasyonlar, mikro boyama, emaye, ‘gem-setting’ denilen, pırlanta gibi değerli taşların yerleştirilmesi vb. işlemler de yapılıyor. Ancak bütün bu işlemleri tek bir yazıda anlatmamızın imkânı yok. Markanın diğer kadran süsleme ve hazırlama yazılarında görüşmek üzere...
Benzer Haberler