alexa IWC544705 | F. A. Jones | IWC | Potuguese | Hand Wound | Tourbillon | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

IWC – F. A. Jones

iwclogo.png

Florentine Ariosto Jones. IWC saatleriyle ilgilenen bir kişinin bu isme aşina olma ihtimali oldukça yüksektir ancak firmanın kurucusu olduğu bilgisi pek az kişi tarafından bilinir. Efsanevi İsviçre devi International Watch Company(IWC)’nin kurucusu F. A. Jones, 1841 – Amerika doğumlu bir saat ustasıdır. 1868 yılında İsviçre, Schaffhausen’de IWC’yi kurarak dünya saatçilik tarihine adını altın harflerle yazdırmayı başarmış ender insanlardan biri olma mertebesine ulaşmıştır.

-WC-Fa-Jones-7.jpg

Uzun yıllar Amerikada yaşayan Jones, 1800’lü yıllarda süregelen Amerikan İç Savaşında bizzat görev aldıktan bir süre sonra Avrupa’ya gitmeye karar verir. İsviçre’ye ulaştıktan sonra ticari faaliyetlerini sürdürmek için uygun koşul ve mekanı gözeten Jones, son aşamada yine Amerika’lı bir saat ustası olan Charles Kidder ile birlikte, 1868 yılında, Schaffhausen’de firmalarını kurmaya karar verirler.

-WC-Fa-Jones-1.jpg

1868 ve onu takip eden yılda F. A. Jones & Co. Adıyla faaliyete geçen şirket ilk aşamada mekanizma parçaları, daha sonra ise Amerika’ya ithal edilmek üzere hazırlanan kalibreler üretmeye başlarlar. F. A. Jones, henüz 20’li yaşlarının sonlarına yeni gelmişken, türlü finansal zorluklara rağmen teknik açıdan oldukça başarılı mekanizmalara imzasını atmayı başarmıştır. Zamanının ötesinde özelliklere sahip saatler üretmeye başlayan Jones, o yıllarda sıklıkla kullanılan anahtarla kurma sistemi yerine tepeden kurma sistemli mekanizmalar geliştirmeye başlar.

Gelişmeleri takip eden yıllarda kendisi mekanizmalarındaki teknik iyileştirmeler için patentler almayı da başarmıştır. Jones tarafından üretilen çoğu mekanizmanın üzerine o yıllarda “International Watch Company” yerine Greenleaf, Craig, Romney, Stuyvesant, Bradley, Burns gibi türlü başka isimler yazmaktadır. Bu isimler Jones’un akrabalarına aittir. Onun bu kararıyla ilgili en güçlü spekülasyonlardan biri aile üyelerinden markanın kurulum aşamasında aldığı maddi yardıma karşılık jest amaçlı yapıldığı fikri olsa da, olayın kesinliğine dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır.

-WC-Fa-Jones-2.jpg

Jones’un ürettiği kalibrelerdeki en karakteristik özelliklerden biri, balans yayının hassas ayarının yapabilmesi için kullandığı alışıla gelmiş tasarımların tam tersi yöne bakan “Jones Needle” adı verilen ayar iğnesidir. İğnenin uzun boyu, o yılların teknik kapasitesinin çok daha ötesinde hassas ayarlamalara imkan sağlamıştır.

Markanın kuruluşundan birkaç yıl sonra işler Jones’un planladığı kadar iyi yürümemektedir. Amerika pazarına ithal ettiği ürünler beklenen satış rakamlarına ulaşamamıştır. Bu soruna rağmen üretim kapasitesini artırma yolunu seçen Jones İsviçre bankalarıyla işbirliği içine girer ve çeşitli yatırımlar yapmaya başlar. Maalesef bu da beklenen sonucu vermez ve 1876 yılına gelindiğinde bankalar IWC fabrikasının kapanmasına karar verir, Jones ise Amerika’ya geri döner.

-WC-Fa-Jones-6.jpg

Ülkesine dönmesinin ardından Avrupa’ya yalnızca bir kere gelir ve saatçilik adına herhangi bir girişimde bulunmaz. Anlaşılan Jones’un başarısızlıkla sonuçlanan IWC macerasının kendisinde bıraktığı acı tat onun gelecek kararlarını da etkilemiştir. F. A. Jones 1916 yılında Massachusetts’de hayata gözlerini yumar.

-WC-Fa-Jones-3.jpg

-WC-Fa-Jones-4.jpg -WC-Fa-Jones-5.jpg

IWC’nin hikayesi elbette burada bitmeyecektir…

Marka, kurucusuna ithafen bazı özel versiyon saatler üretmiştir. Bunlardan ilki 2005 yılında 3 farklı kasa alternatifiyle üretilen Portuguese F. A. Jones modelidir.

-WC-Fa-Jones-14.jpg

43mm çapında kasaya sahip saatin paslanmaz çelik versyionu 3000, pembe altın versiyonu 1000, platin versiyonu ise 500 adetle sınırlı üretilerek piyasaya sunulmuştur. Aslen cep saati için geliştirilen kalibre 98290’a sahip saatin mekanizmasında F. A. Jones tarafından kullanılan “Jones Needle” ayarlama düzeneğine de yer verilmiştir.

-WC-Fa-Jones-12.jpg

Bir diğer F. A. Jones limitli üretimi ise 2010 yılında tanıtılan IW544705 referanslı Potuguese Hand Wound Tourbillon F. A. Jones modelidir. 43.1mm x 11mm ölçülerinden pembe altın kasaya sahip saat 500 adetle limitli üretilmiştir. In-house geliştirilen kurmalı kalibre 98900’e sahip saatin mekanizması 28800vph’de çalışır, 21 taşa ve 54 saat güç rezervine sahiptir. 

-WC-Fa-Jones-11.jpg

-WC-Fa-Jones-10.jpg

Benzer Haberler