alexa IW590302 | Le Petit Prince | Big Pilot’s | IWC | Constant-Force Tourbillon | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

IWC Big Pilot’s Watch Constant-Force Tourbillon Edition “Le Petit Prince” (Ref. IW590302)

Klasik Pilot Saati konseptinin en bilinen markalarından IWC, kült Big Pilot modelini Tourbillon özelliği ile buluşturan Big Pilot’s Watch Constant-Force Tourbillon Edition “Le Petit Prince” ile sayfalarımıza konuk oldu.

iw590302-iwc-big-pilot-s-watch-constant-force-tourbillon-edition-le-petit-prince-1.jpg

Klasik pilot saati konsepti, yaklaşık bir asırdır saat dünyasındaki varlığını sürdürüyor. Askeri havacılığın ortaya çıkardığı ihtiyaçlar doğrultusunda doğan ve gelişen bu konsept, bugün farklı segmentlerde faaliyetlerine devam eden birçok markanın ürün grubunda kendine yer buluyor. Bu markalar arasında ilk akla gelen isim ise şüphesiz IWC Schaffhausen oluyor.

iw590302-iwc-big-pilot-s-watch-constant-force-tourbillon-edition-le-petit-prince-9.jpg

Pilot saatlerine uzun bir süredir ana ürün gruplarından biri olarak yer vermeye devam eden IWC, bu konseptin modern saatçilikteki en önemli temsilcilerinden de biri kabul ediliyor. Farklı boyut, özellik, malzeme ve tema başlıklarında oldukça zengin bir ürün alternatifi sunan marka, macera düşkünü Fransız pilot ve yazar Antoine de Saint-Exupéry’in unutulmaz eseri Le Petit Prince ile olan bağını da koparmıyor.

iw590302-iwc-big-pilot-s-watch-constant-force-tourbillon-edition-le-petit-prince-3.jpg

İnceleme için seçtiğimiz model hem marka hem de kült model ailesi Big Pilot için oldukça önemli bir model. Büyük kasası, okunabilirliği ile öne çıkan klasik pilot saati tarzı kadranı ve soğan formlu karakteristik kurma kolu ile kendine has bir hayran kitlesi oluşturan Big Pilot, ilk defa bu model ile Tourbillon komplikasyonuna ev sahipliği yapıyor. Üstelik Le Petit Prince temalı masmavi kadranı ve platin kasasıyla...

iw590302-iwc-big-pilot-s-watch-constant-force-tourbillon-edition-le-petit-prince-8.jpg

Big Pilot platformu kullanılarak tasarlanan model 46.2mm çapında ve 13.5mm yüksekliğinde, görkemli bir kasa ile geliyor. Mat yüzeylerin ağırlıklı kullanıldığı kasa platinden üretilmiş. Çeliğe ve beyaz altına nazaran hafif soğuk duruşu ve yüksek özgül ağırlığı ile dikkat çeken bu kıymetli metal, Big Pilot’un oversized ebatları ile birleşince ortaya gerçekten heybetli bir saat çıkmış. Her iki yüzünde de yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal camların görev yaptığı kasanın su basıncına dayanıklılık değeri ise, biraz ara bir rakam olan, 60 metre ile sınırlandırılmış. İnce parlak bezelin ve IWC logolu konik kurma kolunun eşlik ettiği kasayı meraklı gözlerden saklamak imkânsız...

iw590302-iwc-big-pilot-s-watch-constant-force-tourbillon-edition-le-petit-prince-4.jpg iw590302-iwc-big-pilot-s-watch-constant-force-tourbillon-edition-le-petit-prince-5.jpg

Modelin kadranı temelde klasik pilot saati konseptine göre tasarlanmış olsa da fonksiyonlara ait göstergeler ve Tourbillon dizilimi biraz değiştirmiş. Le Petit Prince temalı modellerin imza detayı canlı mavi tonunda tasarlanan kadranın saat 9 yönünde uzun köprüsü ve geniş kafesiyle hemen göze çarpan Tourbillon yer alıyor. Tourbillon’un merkezine ise küçük saniye göstergesi yerleştirilmiş. Modelin bir diğer özelliği olan ay fazı göstergesi saat 12 ila 2 arasında ve kadranın dış kısmına yakın yerleştirilmiş. Le Petit Prince kitabında yer alan bir illüstrasyondan esinlenerek seçilen bu yerleşim yeri ve kontrasttan yoksun disk nedeniyle, ay fazı göstergesini verimli bir şekilde okuyabilmek pek de mümkün değil. Neyse ki aynı şey saat 4 ila 5 arasına konumlandırılmış güç rezerv göstergesi için geçerli değil. Modelin sunduğu uzun güç rezerv süresi göstergeden rahatlıkla takip edilebiliyor.

iw590302-iwc-big-pilot-s-watch-constant-force-tourbillon-edition-le-petit-prince-2.jpg

Gelelim mekanizma kısmına... IWC Big Pilot’s Watch Constant-Force Tourbillon Edition “Le Petit Prince” gücünü in-house Caliber 94805 mekanizmadan alıyor. 41 taşlı/341 parçalı elden kurmalı kalibre 18000vph (2.5 Hz) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 96 saat (4 gün) güç rezerv süresi sunuyor. Mekanizma, saat, dakika, küçük saniye, ay fazı göstergesi ve güç rezerv indikatörüne ek olarak bir de sabit güç aktarımlı Tourbillon özelliğine ev sahipliği yapıyor. Dikey uygulanmış Côtes de Genève desenli ana gövde ve diğer bileşenleri ile şık bir görünüm sunan kalibre, safir kristal bölmeli arka kapaktan izlenebiliyor.

iw590302-iwc-big-pilot-s-watch-constant-force-tourbillon-edition-le-petit-prince-6.jpg

Sadece 10 adet ile sınırlı üretilen modele, üzeri zımbalı kahverengi dana derisi kayış ve IWC amblemli platin katlanır toka eşlik ediyor.

iw590302-iwc-big-pilot-s-watch-constant-force-tourbillon-edition-le-petit-prince-7.jpg
Benzer Haberler