alexa IWC 2023 Yenilikler | Watches and Wonders 2023 Yenilikler
Horobox

Dk. Okuma Süresi

IWC Ingenieur Automatic 40

IWC SCHAFFHAUSEN, YENİ INGENIEUR AUTOMATIC 40 İLE GÉRALD GENTA'NIN İKONİK TASARIMINI YENİDEN YORUMLUYOR.

iwc-ingenieur-automatic-40-1.jpg

IWC Schaffhausen, Cenevre'deki Watches & Wonders 2023 fuarında, Ingenieur Automatic 40'ı tanıtıyor. Bu yeni tasarlanmış otomatik model, Gérald Genta'nın 1970'lerden Ingenieur SL Reference 1832 modelinin cesur estetik kodlarını yansıtırken, ergonomi, yüzey işçiliği ve teknoloji ile ilgili en yüksek standartları karşılıyor.

Koleksiyon, üç adet paslanmaz çelik bir adet titanyum referans içeriyor. Ingenieur Automatic 40, 120 saatlik güç rezervine sahip IWC üretimi Calibre 32111 ile çalışıyor. Tüm yeni modellerde, mekanizmaları manyetik alanlardan koruyan yumuşak demir iç kafesler bulunuyor. Modeller 10 Bar’a kadar su geçirmiyor, bu da onları 21. yüzyıla uygun, çok yönlü spor saatler haline getiriyor.

iwc-ingenieur-automatic-40-12.jpg

1970'lerde IWC Schaffhausen, Ingenieur'u yeniden tasarlaması için ünlü Cenevreli saat tasarımcısı Gérald Genta'yı görevlendirdi. Ingenieur ilk olarak 1955'te piyasaya sürüldü. Schaffhausen'de geliştirilen ilk otomatik mekanizma ve manyetik alan koruması için yumuşak demirden bir iç kafes sunan model, Fransızca’da Mühendis anlamına gelen ve Almanca'da kullanılan Ingenieur sözcüğünden de anlaşıldığı üzere, IWC için teknik bir kilometre taşını işaret ediyordu. Eşsiz sanatsal imzasıyla Genta, Ingenieur'a yeni, son derece ayırt edici bir görsel kimlik kazandırmayı başardı. 1976'da IWC'nin çelik lüks saatlerden oluşan SL koleksiyonunun en önemli parçası olarak piyasaya sürülen Ingenieur SL, beş girintili vidalı bezel, benzersiz desenli kadran ve entegre H-formlu bilezik gibi cesur estetik kodlara sahipti. Yenilikçi ve ezber bozan tasarımıyla Ingenieur SL, zamanının ilerisindeydi.

iwc-ingenieur-automatic-40-2.jpg

IWC Schaffhausen CEO'su Chris Grainger-Herr yeni modeli “Yeni Ingenieur Automatic 40 ile entegre bileziğe sahip çelik spor saat portföyümüze geri dönüyor. Gérald Genta'nın 1970'lerdeki Ingenieur SL'sinden ilham alırken, mükemmel kasa oranlarına ve ergonomiye, yüksek düzeyde ayrıntı ve kaplamaya sahip ve modern hareket teknolojisiyle donatılmış yeni bir otomatik model tasarlamak için çok zaman ve çaba harcadık. Yeni Ingenieur Automatic 40, 21. yüzyıl için çok yönlü bir lüks spor saatidir ”sözleriyle anlattı. 

iwc-ingenieur-automatic-40-13.jpg iwc-ingenieur-automatic-40-14.jpg

IWC Schaffhausen Baş Tasarım Sorumlusu Christian Knoop ise “Bir tasarımcının Ingenieur SL gibi bir ikon üzerinde çalışma şansı her gün yakalanmıyor. Bu görevin gerektirdiği büyük sorumluluğun farkındaydık ve çok dikkatli bir şekilde ilerledik. Bununla birlikte, en ince ayrıntısına kadar mükemmelleştirilmiş, yeni ve çağdaş bir yorum yaratmayı başardığımıza inanıyoruz. Orijinal tasarım imzasına sadık kalan yeni Ingenieur Automatic 40, IWC'nin mühendislik mükemmelliğinin mükemmel bir somut örneğidir." sözleriyle modelin tasarımcı gözüyle farklarını dile getirdi.

GELİŞTİRİLMİŞ ERGONOMİ VE KULLANILABİLİRLİK

Kasanın genel boyutları dikkatlice elden geçirildi ve en küçük ayrıntısına kadar iyileştirildi. 45,7 milimetrelik çıkıntılar arası mesafe, ince bir bilekte bile mükemmel ergonomi ve mükemmel takılabilirlik sağlıyor. 1970'lerden kalma Ingenieur SL'de burun şeklinde boynuzlar bulunurken, yeni Ingenieur Automatic 40'ta yeni tasarlanmış bir orta bağlantı parçası bulunuyor. Estetik olarak Ingenieur SL'ye benzeyen bu yeni çözüm, ergonomiyi geliştiriyor ve modelin bileğe daha da iyi oturmasını sağlıyor. Kavisli kasa halkası, kasanın ergonomisini daha da yükseltiyor.

iwc-ingenieur-automatic-40-15.jpg iwc-ingenieur-automatic-40-18.jpg

FONKSİYONEL VİDALAR VE “IZGARA” KADRAN

Yeni modelin en çarpıcı değişikliklerinden biri de bezelinde işlevsel, poligonal vidaların yer alması. Ingenieur SL için kasa halkasına beş girintili bir bezel vidalanmıştı. Sonuç olarak, girintiler her saatte farklı bir konumda duruyordu. Ingenieur Automatic 40 modelinde bu beş vida, bezeli kasaya sabitleme görevini üstleniyor. Vidalar artık teknik bir işleve de sahip olduğundan her zaman aynı konumda duruyor. Ek olarak kadran, teknik ve oldukça heykelsi kasa tasarımıyla bir denge yaratan ayırt edici bir "Izgara" yapısına sahiptir. Birbirine 90 derece kaydırılmış küçük hatlardan oluşan zemin, galvanizlenmeden önce yumuşak demir ham parçaya basılır. Son olarak, fosforlu aplik indeksler kadrana ek derinlik katarken, geceleri bile kolay okunabilirlik sağlar.

iwc-ingenieur-automatic-40-16.jpg iwc-ingenieur-automatic-40-17.jpg

YÜKSEK SEVİYEDE DETAY VE YÜZEY İŞÇİLİĞİ

Ingenieur Automatic 40, şaşırtıcı derecede yüksek düzeyde ayrıntı ve yüzey işçiliği sunuyor. Kasa, bezel ve bilezik, cilalı ve saten yüzeylerin bir kombinasyonu kullanılarak özenle tamamlanıyor. Bileziğin üst kısımlarında, olağanüstü işçiliği vurgulayan iğnesiz kapalı halkalar bulunuyor. Özenle işlenmiş kelebek katlanır klipsin entegrasyonu, H-formlu bileziğin güzelliğini ve inceliğini vurguluyor. Ayrıca yeni tasarlanmış kurma kolu koruması, saatin sportif karakterini öne çıkarıyor.

iwc-ingenieur-automatic-40-19.jpg iwc-ingenieur-automatic-40-20.jpg

SON TEKNOLOJİ

Ingenieur Automatic 40, otomatik pawl kurma sistemi ve 120 saatlik güç rezervi ile IWC üretimi Calibre 32111 tarafından destekleniyor. Ingenieur geleneğine uygun olarak, yumuşak demirden bir iç kafes, mekanizmayı manyetik alanların hassasiyeti üzerindeki etkilerinden verimli bir şekilde koruyor. Ayrıca kasanın 10 bara kadar su geçirmez olması Ingenieur Automatic 40'ı modern ve tamamen çok yönlü bir spor saat yapıyor.

iwc-ingenieur-automatic-40-21.jpg

Ingenieur Automatic 40 paslanmaz çelikten üç referansta mevcuttur:

iwc-ingenieur-automatic-40-7.jpg

Ref. IW328901: paslanmaz çelik kasa, siyah kadran, rodyum kaplama kollar ve indeksler, katlanır kelebek klipsli entegre paslanmaz çelik bilezik

iwc-ingenieur-automatic-40-8.jpg

Ref. IW328902: paslanmaz çelik kasa, gümüş kaplama kadran, rodyum kaplama kollar ve indeksler, kelebek katlanır klips entegre paslanmaz çelik bilezik

iwc-ingenieur-automatic-40-9.jpg

Ref. IW328903: paslanmaz çelik kasa, su kadranı, rodyum kaplama kollar ve indeksler, parlatılmış orta bağlantılı entegre paslanmaz çelik bilezik ve kelebek katlanır toka

IWC VE TİTANYUM BİRLİKTELİĞİ

IWC ayrıca Ingenieur Automatic 40'ın titanyumdan bir versiyonunu da sunuyor. Titanyum çelikten yaklaşık üçte bir daha hafiftir. Bu malzemenin diğer ayırt edici özellikleri cilt dostu ve anti-alerjik özellikleridir. Bununla birlikte, bu sağlam metalin işlenmesi de inanılmaz derecede zordur. IWC, 1980'lerde saat endüstrisinde titanyuma öncülük etti ve o zamandan beri bu alanda benzersiz bir uzmanlık kazandı. Grade 5 titanyum kasası ve bileziğiyle Ingenieur Automatic 40, kumlanmış, saten cilalı ve parlatılmış yüzeylerle oldukça detaylı bir yüzey işçiliği sunuyor. Siyah kollar ve indekslerin yanı sıra gri kadran, titanyumun karakteristik mat gri görünümünü daha da vurguluyor.

iwc-ingenieur-automatic-40-11.jpg

Ref. IW328904: Grade 5 titanyum kasa, gri kadran, siyah kollar ve indeksler, katlanır kelebek tokalı entegre Grade 5 titanyum bilezik

Tüm yeni Ingenieur Automatic 40 modelleri, seçkin IWC butiklerinde satışa sunuluyor. Ek olarak, My IWC bakım programı kapsamında, standart 2 yıllık Uluslararası Sınırlı Garantinin 6 yıla uzatılması imkanı da sağlanıyor.

Benzer Haberler