alexa IW389103 | Mojave Desert | Top Gun Edition | Pilot’s Watch | IWC | SIHH 2019 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

IWC Pilot’s Watch Chronograph Top Gun Edition “Mojave Desert” (Ref. IW389103)

Şimdi anlatacaklarımı hayalinizde canlandırmanızı istiyorum. Las Vegas’tan Büyük Kanyon’a doğru kaslı bir V8 ile ilerliyorsunuz. Radyodan buram buram 70’ler kokan harika bir tını yükseliyor. V8’in homurtusu rüzgâr sesine karışırken gözünüz, camdan dışarı çıkardığınız sol kolunuzdaki saate takılıyor. Bir yanda uçsuz bucaksız çöl manzarası, öte yanda bu büyüleyici manzara içinde kendini kamufle etmeye çalışan IWC Pilot’s Watch Chronograph Top Gun Edition “Mojave Desert” (Ref. IW389103).

iw389103-iwc-pilot-s-watch-chronograph-top-gun-edition-mojave-desert-sihh-2019-1.jpg

Adını o bölgede yaşayan yerli halk Mohavi’lerden alan Mojave Çölü, Amerika’nın en büyük açık havacılık müzesine, Edwards Hava Üssü’ne ve China Lake Hava Silahları İstasyonu’na da ev sahipliği yapıyor.

iw389103-iwc-pilot-s-watch-chronograph-top-gun-edition-mojave-desert-sihh-2019-7.jpg

Renk temasını Mojave çölüne hâkim bej tonundan alan IWC Top Gun versiyonu, aynı zamanda seramik kasanın teknik avantajlarından da faydalanıyor. 44,5mm x 15,7mm ölçülerinde kasaya sahip saatin önünde çift taraftan AR kaplamalı, bombeli, safir kristal cam, arkasında masif titanyum kapağa yer verilmiş. Havacılık temalı bir model olmasından ötürü su geçirmezlik düzeyi 60 metre ile sınırlandırılırken, ani basınç düşmelerine karşı ilave dayanıklılık eklenmiş. IWC, mekanizmayı Faraday kafesi içine alarak modele anti-manyetik özellik de kazandırmış.

iw389103-iwc-pilot-s-watch-chronograph-top-gun-edition-mojave-desert-sihh-2019-2.jpg iw389103-iwc-pilot-s-watch-chronograph-top-gun-edition-mojave-desert-sihh-2019-8.jpg

Kadran ise kasayla son derece uyumlu koyu kahve tonlarında imal edilmiş. Super LumiNOVA ile kaplanmış indeksler ve kollar sayesinde her ışık seviyesinde optimum okunabilirliğe sahip model, Tri-Compax kronograf yerleşimi ve gün/tarih pencereleriyle de oldukça sportif bir imaja sahip. Kurma kolu ve kronograf butonları, arka kapak gibi titanyumdan üretilmiş.

iw389103-iwc-pilot-s-watch-chronograph-top-gun-edition-mojave-desert-sihh-2019-3.jpg iw389103-iwc-pilot-s-watch-chronograph-top-gun-edition-mojave-desert-sihh-2019-4.jpg

IWC, Top Gun kronograf modellerinde in-house ürettiği otomatik Caliber 69380’i kullanmakta. Doğrusu bu hamleyi, üst segmentte yer alan bir marka için son derece stratejik ve doğru buluyorum. ETA Valjoux 7750 yerine in-house üretilen ve teknik açıdan türlü üstünlükler barındıran bu mekanizmalı bir saate sahip olmak, eminim birçok meraklı için tercih sebebi olacaktır. Saate ilgili olumsuz sayılabilecek yönlerden biri için kapalı arka kapak tasarımından ötürü mekanizmanın güzelliğinin gözler önüne serilemiyor oluşu diyebiliriz. 33 taşlı kalibre, 28800vph’de çalışıyor ve 46 saatlik güç rezervine sahip. 12 saate kadar sayım yapabilen kronograf ve gün/tarih göstergeleri de mekanizmanın komplikasyonları arasında yer almakta.

iw389103-iwc-pilot-s-watch-chronograph-top-gun-edition-mojave-desert-sihh-2019-5.jpg

Saatin ölçüleri ve özellikleri öyle özenle seçilmiş ki, bir anda bileğinizdeki objeye anlam yükler hale geliyorsunuz. Günümüz büyük şehir hayatında kaslı V8’ler, uçsuz bucaksız ıssız yollar ve hatta o özgürlük hissine ulaşmak çok zor. Belki de IWC bu saatle tüm bu duyguları küçücük bir hacme sığdırarak kullanıcısına yaşatmayı amaçlamıştır, ne dersiniz?

iw389103-iwc-pilot-s-watch-chronograph-top-gun-edition-mojave-desert-sihh-2019-6.jpg

IWC Pilot’s Watch Chronograph Top Gun Edition “Mojave Desert”, 21mm genişliğinde bej renkli sentetik kumaş kayış ve titanyum katlanır toka ile beraber sunuluyor. Tahminimce bu model NATO veya Zulu tipi kayışlarla da harika görünecektir. Unutmadan Top Gun “Mojave Desert”’in yalnızca 500 adet üretileceği bilgisini eklemek istiyorum. Bu özel versiyona sadece IWC butikleri aracılığıyla ulaşmak mümkün olacak.
Benzer Haberler