alexa IWC | Pilots Watch | Mark XX | White Dial | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

IWC Pilots Watch Mark XX White Dial

IWC, klasik pilot saati segmentindeki giriş seviye model ailesi Pilots Watch Mark XX koleksiyonuna beyaz kadranlı yeni bir versiyon ekliyor.

iwc-pilots-watch-mark-xx-white-dial-1.jpg

Saat dünyasının kültleri arasında yer alan klasik pilot saatinin tasarımsal manada net bir sahibi bulunmuyor. Direkt ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenen temel unsurlarıyla diğer saat tiplerinden kolayca ayrılan pilot saatleri, geçmişte olduğu gibi bugün de, farklı segmentlerden birçok markanın ürün grubunda kendine yer buluyor.

Pilot saatleri söz konusu olduğunda akla ilk gelen isimlerden biri şüphesiz IWC oluyor. Güncel ürün grubu içerisinde oldukça zengin bir koleksiyon sunan marka, bu klasik tasarımın modern zamanlardaki en önemli temsilcilerinden kabul ediliyor. Ayrıca IWC, pilot saati konseptinde yer alan modellerinde sadece renk veya tema gibi görsel unsurlarla sınırlı kalmıyor, yüksek komplikasyonlardan alternatif malzemelere uzanan geniş bir koleksiyona da imza atıyor.

Köklü markadan gelen son yeni model, IWC’nin pilot saati ürün grubunda yer alan giriş seviye model ailesi Pilots Watch Mark XX koleksiyonundan geliyor. Bu arada giriş seviye tanımlamamız sizi yanıltmasın, zira Pilots Watch Mark XX, sunduğu teknik özelliklerle bu kavramının sınırlarını yeniden belirliyor.

iwc-pilots-watch-mark-xx-white-dial-2.jpg

Modele geçmeden önce, koleksiyonun geçmişine dair ufak bir hatırlatma yapalım; IWC Mark XX, 1948'de RAF (İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri) için Mark 11 ile başlayan ve 1993'te Mark XII ve ardından Mark XV (1999) ile standart üretime ulaşan, ardından da Mark XVI (2006), Mark XVII (2012) ve Mark XVIII (2016) modelleri ile devam eden serinin güncel versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. 

iwc-pilots-watch-mark-xx-white-dial-3.jpg

Yeni model, 40mm çapında ve 10.8mm yüksekliğinde tasarlanmış, paslanmaz çelik bir kasa ile geliyor. Model ailesinin geçirdiği evrim neticesinde ideal tasarıma ulaşan kasa, mat yüzeye eşlik eden parlak detaylarıyla, hem şık hem de sportif bir görüntü sunuyor. Modern-klasik kasanın ön yüzünde, ani basınç değişikliklerine dayanıklı üretilmiş, safir kristal cam görev yapıyor. Masif kapak ve kilitli kurma kolu ile donatılan kasa, 100 metre su  basıncına da dayanım sağlıyor. 

iwc-pilots-watch-mark-xx-white-dial-4.jpg

Genelde koyu zemin üzerinde açık renk bileşenlerle hatırladığımız klasik pilot saati kadran tasarımı, yeni modelde tüm renk paletinin negatifini alıyor. Gümüş kaplama beyaz kadran üzerinde yer alan siyah detaylı kollar ve aynı renkte hazırlanmış büyük rakam indeksler, hızlı ve net okunabilirlikten ödün vermiyor. SLN fosfor dolgulu bileşenler, kadranın az ışıklı ortamlarda da okunabilmesini sağlıyor. Saat 3 hizasında yer alan tarih penceresinden görünen beyaz zeminli disk, kadranın görsel bütünlüğünü koruyor. 

iwc-pilots-watch-mark-xx-white-dial-6.jpg

Yeni modelin kalbinde, markanın in-house mekanizması, Caliber 32111 yer alıyor. 21 taşlı otomatik mekanizma, 4Hz (28.800vph) frekansında salınım yapıyor ve tam kurulumda fevkalade verimli bir değer olan 120 saat/5 gün güç rezerv süresi sunuyor.

iwc-pilots-watch-mark-xx-white-dial-5.jpg

Çok parçalı metal bilezik veya siyah dana derisi kayış alternatifi ile satışa sunulan modele dair fiyat ve referans bilgileri ise şöyle:

IW328207 deri kayış EUR 5,700

IW328208 çelik bilezik EUR 6,800

Benzer Haberler