alexa IW500712 | Portugieser | IWC | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

IWC Portugieser Automatic 7-Days Stainless Steel Ref. IW500712

iwclogo.png

IWC ürün grubuna üç sene önce eklenen ve ikinci nesil IWC Portugieser Automatic 7-Days, paslanmaz çelik versiyonuna kavuştu.

Eğer IWC markası ile hatta seçenekleri biraz daha daraltarak söylemek gerekirse Portugieser Koleksiyonu ile yakinen aşina değilseniz bu yeni çıkan model size pek bir şey ifade etmeyebilir. Ama eminim, model ailesinin sıkı takipçileri şu an çok mutludur… Ekleme yapıyorum; 750 tanesi mutlu değildir…

iw500712-iwc-portugieser-automatic-7-days-stainless-steel-1-.jpg

Niye böyle bir giriş yaptığıma gelince; IWC Portugieser Automatic 7-Days markanın en ikonik modelleri arasında yer alan özel bir saat. 2015 yılında yeni yüzüyle saatseverlere tekrar merhaba diyen efsane koleksiyonun en beğenilen modelleri arasında yer alan IWC Portugieser Automatic 7-Days hala en başarılı neo-dress watch modelleri arasında yer alıyor. İşin ilginç olan kısmı ise, yeni modelin paslanmaz çelik kasa ile satışa sunuluyor olması zira IWC Portugieser Automatic 7-Days -rodyum kaplı büyük rakam indeks ve gümüş zeminli kadran opsiyonu ile- sadece Platin kasa seçeneği ile satışa sunulmuştu. Geçmişte bir defa 250 adet ile, bir defa da 500 adet ile saatseverlerin ve koleksiyonerlerin beğenisine sunulan model cümlemin başında bahsettiğin kadran konfigürasyonu ile diğer versiyonlarından ayrılıyordu.

iw500712-iwc-portugieser-automatic-7-days-stainless-steel-4-.jpg

İlk bakışta -özellikle çok da tecrübeli olmayan saatseverler için- Platin ile aynı görüntüyü sunan ancak fiyat olarak misliyle daha ucuz olan paslanmaz çelik versiyonun tanıtılması, bu bahsettiğim nedenden ötürü 250+500 kişiden oluşan grubun hoşuna gitmemiş olsa gerek diye düşünüyorum.

Yeni model 42.3mm çapında ve 14.2mm yüksekliğinde tasarlanmış bir kasa içerisinde sunuluyor. Paslanmaz çelikten üretilen kasanın her iki yüzünde de çift taraftan yansıma önleyici kaplamaya sahip, çizilmelere dayanıklı safir kristal camlar görev yapıyor. Kasanın su basıncına dayanıklılık değeri ise 30 metre.

iw500712-iwc-portugieser-automatic-7-days-stainless-steel-2-.jpg

Modelin kadranı için Platin versiyonlardan aşina olduğumuz gri zemin üzerine rodyum kaplamalı büyük rakam indeks konfigürasyonu tercih edilmiş. Bi-Compax görünümlü bir dizilime sahip olan kadranın saat 3 yönünde güç rezerv indikatörü saat 9 yönünde ise küçük saniye alt kadranı yer alıyor. Tarih özelliğine ait gösterge ise saat 6 yönünde bulunuyor.

iw500712-iwc-portugieser-automatic-7-days-stainless-steel-3-.jpg iw500712-iwc-portugieser-automatic-7-days-stainless-steel-6-.jpg

Aynı seride yer alan diğer modellerde olduğu gibi IWC Portugieser Automatic 7-Days Stainless Steel (Ref. IW500712) de gücünü tamamen IWC bünyesinde tasarlanıp üretilen Ref. Calibre 52010 mekanizmadan alıyor. 4Hz (28.800vph) frekansında çalışan otomatik mekanizma tam kurulumda sağladığı 168 saatlik (7 günlük) güç rezervi ile dikkat çekiyor. Côtes de Genève motifleri ile dekore edilen 31 taşlı mekanizma safir kristal cam bölmeli kapaktan zevkle izlenebiliyor.

iw500712-iwc-portugieser-automatic-7-days-stainless-steel-5-.jpg

Siyah timsah derisi kayış ve IWC imzalı paslanmaz çelik katlanır klips ile gelen model, 12.900 EUR etiket fiyatıyla vitrinlerde yer almaya hazırlanıyor.

Benzer Haberler