alexa IW394005 | Tourbillon Retrograde | Portugieser | IWC | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

IWC Portugieser Tourbillon Rétrograde Chronograph Boutique Edition (Ref. IW394005)

Özellikle yakın zamanda tanıttığı pilot saatleri ile başarı grafiğini kararlılıkla yukarılara taşımaya devam eden IWC, markanın klasik ürün grupları arasında yer alan Portugieser model ailesinden Tourbillon Rétrograde Chronograph ile mercek altında.

iw394005-iwc-portugieser-tourbillon-retrograde-chronograph-boutique-edition-1.jpg

IWC, özellikle genç saat meraklıları arasında, zengin pilot saati versiyonları, klasik temalı sade çizgileri ve Tool Watch konseptinde tasarlanmış modelleri ile tanınıyor. Markanın yakın tarihli ürün gruplarına baktığımızda da bu durumu sebeplerini anlamak mümkün. Ancak IWC’nin geleneksel komplikasyonlarla ile oldukça eskiye dayanan bir geçmişi var. Bu geçmişe baktığımızda karşımıza çıkan ilk örneklerden biri markanın Il Destriero Scafusia modeli. IWC’nin hünerli mühendislerinin hayat verdiği ilk gerçek grand complication olarak da bilinen model, dört basamaklı yıl göstergeli sürekli takvim, Split-Seconds özellikli kronograf ve dakika tekrarlayıcı komplikasyonlarının yanı sıra markanın ilk Tourbillon eşapmanlı saati olma özelliğini de taşıyordu. Bugün inceleme köşemize konuk olan Portugieser Tourbillon Rétrograde Chronograph da işte bu, Il Destriero Scafusia, modelinin izinden gidiyor.

iw394005-iwc-portugieser-tourbillon-retrograde-chronograph-boutique-edition-10.jpg iw394005-iwc-portugieser-tourbillon-retrograde-chronograph-boutique-edition-9.jpg

IWC Portugieser Tourbillon Rétrograde Chronograph Boutique Edition, 43.5mm çapında ve 16mm yüksekliğinde tasarlanmış bir kasa ile geliyor. Tamamı parlak yüzeylerden oluşan kasa, markanın Armor Gold adını verdiği 18K 5N pembe altın alaşımdan üretiliyor. Ön ve arka yüzünde safir kristal camların görev yaptığı kasaya, dikdörtgen formlu butonlar ve IWC imzalı kurma kolu eşlik ediyor. Kasa 30 metreye kadar su geçirmiyor ancak kimsenin deri kayışlı, pembe altın kasalı, klasik bir dress-Tourbillon bileğindeyken suyla haşır neşir olacağını tahmin etmiyorum.

iw394005-iwc-portugieser-tourbillon-retrograde-chronograph-boutique-edition-2.jpg iw394005-iwc-portugieser-tourbillon-retrograde-chronograph-boutique-edition-4.jpg

Modele güneş ışını zemin desenli bir kadran eşlik ediyor. Kobalt mavisi tonunda tasarlanan kadranda pembe altın bileşenler görev yapıyor. Saat 6 hizasında Tourbillon eşapmana yer ver kadranın saat 9 hizasında Retrograde tarzı gün göstergesi, saat 12 konumunda ise aynı aks üzerine yerleştirilmiş saniye ve dakika sayaçlı kronograf bulunuyor. Açıkçası saatin teknik detaylarını önceden bilmeyen birinin ilk bakışta kadrandan okunabilen bilgileri doğru tahmin etmesi zor. En basitinden Retrograde gün göstergesini rahatlıkla güç rezerv göstergesi sanabilirsiniz. Hatta bu göstergeyi ayın ne kadarının geride kaldığını görmek için de kullanabilirsiniz. Daha önce DaVinci model ailesinde rastladığımız bu kadran dizilimi için alışılmışın dışında demek mümkün.

iw394005-iwc-portugieser-tourbillon-retrograde-chronograph-boutique-edition-3.jpg iw394005-iwc-portugieser-tourbillon-retrograde-chronograph-boutique-edition-8.jpg

IWC Portugieser Tourbillon Rétrograde Chronograph gücünü, markanın kendi bünyesinde tasarlayıp ürettiği, Caliber IWC 89900 mekanizmadan alıyor. Masif 18K pembe altından yapılmış perfore rotoruyla göz dolduran otomatik mekanizma, tam kurulumda 68 saat gibi verimli bir güç rezerv süresi de sunuyor.

iw394005-iwc-portugieser-tourbillon-retrograde-chronograph-boutique-edition-5.jpg

Modele baklava desenli lacivert kayış ve 18K 5N Armor Gold pembe altın katlanır toka eşlik ediyor. IWC Portugieser Tourbillon Rétrograde Chronograph model ailesi iki versiyondan oluşuyor. İncelememize konu Boutique Edition CHF 105,000 fiyat etiketi taşırken, platin kasalı/beyaz kadranlı (Ref. IW394006) versiyon CHF 123,000 liste fiyatı ile satışa sunuluyor. İki model de sadece 50 adet ile limitli üretiliyor.

iw394005-iwc-portugieser-tourbillon-retrograde-chronograph-boutique-edition-6.jpg iw394005-iwc-portugieser-tourbillon-retrograde-chronograph-boutique-edition-7.jpg

Benzer Haberler