alexa IW395501 | Timezoner | Spitfire Edition | Pilot’s Watch | IWC Schaffhausen | SIHH 2019 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

IWC Schaffhausen Pilot’s Watch Timezoner Spitfire Edition “The Longest Flight” (Ref. IW395501)

Yeni IWC Schaffhausen Timezoner Spitfire Edition ile gökyüzünün mavilikleri içinde kaybolmaya hazır mısınız?

iw395501-iwc-pilot-s-watch-timezoner-spitfire-edition-the-longest-flight-1.jpg

Havacılık ve saat kelimeleri bir araya geldiğinde eminim birçoğunuzun aklına gelen ilk marka IWC Schaffhausen olur. Pilot saatleri konusunda haklı bir üne sahip olan marka, her sene tanıttığı özel modellerle imajını pekiştiriyor. SIHH 2019’da da geleneği bozmayarak Pilot’s Watch Timezoner Spitfire Edition “The Longest Flight” modeliyle hayranlarını selamlayan IWC Schaffhausen, hem teknik hem de görsel bir şölene hazırlanmış görünüyor.

iw395501-iwc-pilot-s-watch-timezoner-spitfire-edition-the-longest-flight-8.jpg

46mm x 15,2mm ölçülerinde paslanmaz çelik kasaya sahip model, bilekte oldukça ihtişamlı görünüyor. Big Pilot modellerinden alışkın olduğumuz soğan formlu büyük kurma kolu da yine takdir edilesi detaylardan biri. Siyah kadran üzerinde yer alan havacılık detaylarının arasında yay formlu bir pencere, derhal dikkatleri üzerine topluyor. Siyah renkli seramik bezelle kontrol edilen ve farklı meridyenlerde yer alan ülkelerin bulundukları saat dilimlerini gösteren disk, karmaşık bir özelliği mümkün olan en basit kumanda yöntemiyle kullanıcısının hizmetine sunuyor. Kadranda yer alan disk istenilen ülkeye göre ayarlanıyor ve bezelin çevrilmesiyle 12 pozisyonuna gelen konumun saat ve tarih bilgisi kadrandan okunabiliyor. Bezel üzerinde isimleri bulunan bazı ülkeler için, yaz saati uygulaması bilgisi de eklenmiş.

iw395501-iwc-pilot-s-watch-timezoner-spitfire-edition-the-longest-flight-3.jpg iw395501-iwc-pilot-s-watch-timezoner-spitfire-edition-the-longest-flight-4.jpg

Saatin ön yüzünde çift taraftan yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmelere dayanıklı safir kristal cama yer verilmiş. Arka kapak ise masif paslanmaz çelikten üretilmiş ve üzerinde “The Longest Flight” rölyefi işlenmiş. Saatin su geçirmezlik düzeyi 60 metre / 6 bar ile sınırlandırılmış. Anlaşılan IWC Schaffhausen, pilot saatlerinin suya değmeyeceğine o kadar emin ki günümüz spor saat standartlarında zayıf kalacak bir su geçirmezlik düzeyiyle idare ediyor.

iw395501-iwc-pilot-s-watch-timezoner-spitfire-edition-the-longest-flight-2.jpg iw395501-iwc-pilot-s-watch-timezoner-spitfire-edition-the-longest-flight-9.jpg

Modelin içinde, her ne kadar kapalı arka kapak tarafından gizlenmiş olsa da in-house tasarlanmış ve üretilmiş otomatik Caliber 82760 bulunuyor. Patentli Pellaton kurma sistemine sahip mekanizma, 22si taş olmak üzere 284 parçadan oluşuyor, 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 60 saatlik güç rezervi sunuyor.

iw395501-iwc-pilot-s-watch-timezoner-spitfire-edition-the-longest-flight-5.jpg

22mm boynuz genişliğinde yeşil renkli tekstil kayış için saatin en hoş detaylarından biri diyebiliriz. Gerçi bu temada bir model ile uyum sağlayabilecek kayışların renk ve tür kombinasyonu neredeyse sonsuz.

iw395501-iwc-pilot-s-watch-timezoner-spitfire-edition-the-longest-flight-6.jpg

IWC Schaffhausen Pilot’s Watch Timezoner Spitfire Edition “The Longest Flight”, 250 adetle sınırlı sayıda üretilecek, sahip olunması zor bir saat. 14.100€’luk liste fiyatı ise bir miktar kafa karıştırıcı. Neden derseniz, bu saatin fiyatını belirleyen iki unsur var; biri sahip olduğu komplikasyon, diğeri ise limitli sayıda üretilmesi. Eğer ikinci seçenek sizin için belirleyici bir kriter değilse aynı komplikasyonun yanında bir de kronograf özelliğine sahip IWC Schaffhausen Pilot’s Watch Timezoner Chronograph modelini daha ucuza bulmak mümkün. Seçim sizin.

iw395501-iwc-pilot-s-watch-timezoner-spitfire-edition-the-longest-flight-7.jpg

Benzer Haberler