alexa Q8018480 | Geophysic | Jaeger LeCoultre | True Second | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Jaeger LeCoultre Geophysic True Second Limited Edition Q8018480

jaeger-lecoultre-logo.jpg

Jaeger LeCoultre tarihinin en önemli modellerinden kabul edilen Geophysic, yalnızca 100 adet ile limitli üretilen yeni bir versiyonla tekrar saatseverlerin beğenisine sunuluyor. Efsanevi modele ilişkin diğer bir detay da modelin sadece Jaeger LeCoultre on-line butik üzerinden satışa sunulacak olması.

Modelin hikâyesi, 1958 senesine ismini veren ve çok önemli coğrafi araştırma ve buluşlara ev sahipliği yapan International Geophysical Year / Uluslararası Jeofizik Yılı’na kadar uzanıyor. Kuzey Kutbu’nda ilk araştırma yapan insan olma unvanını taşıyan Kaptan Anderson’un başarısını onurlandırmak amacıyla üretilen model, aynı zamanda Jaeger LeCoultre ürün grubunun efsane koleksiyonlarından Geophysic Koleksiyonu’nun da doğumuna zemin hazırlıyor.

jaeger-lecoultre-geophysic-true-second-blue-2.jpg

Yeni model 39.6mm çapında ve 11.8mm kalınlığında tasarlanmış paslanmaz çelik bir kasa içerisinde sunuluyor. Her iki yüzünde de çizilmeye dayanıklı safir kristal camların yer aldığı kasanın su basıncına dayanıklılık değer ise 5 bar / 50 metre olarak belirtiliyor. Düz geniş bezeli ve zarif ayar tepesi modelin retro karakterini ön plana çıkaran kasa, kısa boynuz yapısıyla bilekte konforu ve şık bir duruş vaat ediyor. Kasanın arka kapağında, ise modelin limitli üretim özelliğine vurgu yapan “limited edition – one of 100 pieces” işlemesi yer alıyor.

jaeger-lecoultre-geophysic-true-second-blue-3.jpg jaeger-lecoultre-geophysic-true-second-blue-6.jpg

Yeni Jaeger LeCoultre Geophysic True Second Limited Edition modelinin en çok dikkat çeken özelliklerinin başında SunBurst yüzey efektiyle hazırlanmış derin mavi kadranı geliyor. Modelin köklerinden ilham alan kadranın üzerinde, orijinal versiyonun üretim yıllarına gönderme yapan bir artı motifi yer alıyor. SuperLuminova kaplamalı kolların ve baton tarzı indekslerin eşlik ettiği kadranın saat 3 yönünde ise modelim zaman fonksiyonu dışındaki yegâne özelliği olan tarih penceresi bulunuyor. Kadranı dış kısmında yer alan flanj üzerinde ise, saat markörlerinin bulunduğu pozisyonlara denk gelen fosforlu noktalar göze çarpıyor. Modelin isminin yer aldığı Geophysic True Second ibaresi ise saat 6 hizasında yerini alıyor.

jaeger-lecoultre-geophysic-true-second-blue-1.jpg 

Yeni modele kendi tasarımı ve üretimi mekanizmalar konusunda köklü bir geçmişe sahip olan Jaeger LeCoultre tarafından hazırlanan Caliber Ref. 770 görev yapıyor. 36’sı taş olmak üzere toplamda 275 parçadan oluşan otomatik kurgulu mekanizma 4Hz hızında çalışıyor ve tam kurulumda 40 saatlik güç rezerv süresi sunuyor. 6.57mm toplam yüksekliğe sahip mekanizma, çapa şeklinde tasarlanmış masif 22K pembe altın rotor, hava sürtünmesini mümkün olan en aza indiren Gyrolab balans çarkı ve yelkovandan bağımsız ayarlanabilen akrep özelliği ile öne çıkıyor. 

jaeger-lecoultre-geophysic-true-second-blue-4.jpg

Modelin üzerinde yine retro konsepte uygun tasarlanmış, kahverengi dana derisi bir kayış yer alıyor. Patina özelliği ile modelin vintage karakterine uyumlu bir görüntü sunan kayışın ucunda ise Jaeger LeCoultre imzalı paslanmaz çelik toka bulunuyor.

jaeger-lecoultre-geophysic-true-second-blue-5.jpg

Geride bıraktığımız son birkaç yıl içerisinde farklı segmentte pek çok markanın koleksiyonunda kendine yer bulan Heritage ve Re-Issue modellerin popülaritesi geçen zamandan etkilenmeden devam ediyor. Geleneksel saatçiliğin en önemli oyuncularından Jaeger LeCoultre yorumuyla tasarlanmış Geophysic True Second Limited Edition (Ref.Q8018480) ise, bu kulvarda yarışan en başarılı modellerden biri olarak yerini alıyor.

Benzer Haberler