alexa Jaeger-LeCoultre | Master | Memovox | Boutique Edition | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Jaeger-LeCoultre Master Memovox Boutique Edition

jaeger-lecoultre-logo.jpg

Mekanik alarm özellikli modellerinin 60. Yılını kutlayan Jaeger-LeCoultre, efsaneleşmiş ürün grubu Memovox ailesine yeni katılan modeli Master Memovox Boutique Edition (Ref. 141848J) ile boy gösterdi.

Jaeger-LeCoultre-Master-Memovox-Boutique-Edition-1.jpg

JLC için ilk alarm fonksiyonlu otomatik saati tasarlayan marka desek çok da yanlış olmaz. Markanın güncel kataloguna yeni eklenen Master Memovox modeli ise üzerinde fazlasıyla çalışılmış bir saat olduğunu her detayıyla hissettiriyor.

Jaeger-LeCoultre-Master-Memovox-Boutique-Edition-3.jpg

1970ler’in Memovox modellerinden esinlenerek tasarlanan güncel modeldeki vintage detayları fark etmemek mümkün değil. 40mm çapında bir kasa ile sunulan saatin kalınlığı isi sadece 7.4mm. Paslanmaz çelikten üretilen kasanın kalbinde ise markanın orijinal Memovox mekanizmasının güncel hali diyebileceğimiz Caliber Ref. 956 görev yapıyor. Yeni mekanizmanın eski versiyonundan farklı olarak hızlı tarih değiştirme özelliğini de barındırdığını ekleyelim. İki farklı disk formunda tasarlanan ve mavi tonların hakim olduğu kadran, markanın 1970li yıllara ait “snowdrop” modelinden çizgiler taşıyor. Kadranı oluşturan bu iki disk, üzerinde 15 dakikalık bölümler ve bir de alarm fonksiyonu için indikatör bulunan skala ile ayrılıyor. Kadranda yer alan tüm indeks ve kollar için Super Luminova fosfor kaplaması yer alıyor.

Jaeger-LeCoultre-Master-Memovox-Boutique-Edition-4.jpg

Reverso’dan sonra markanın en bilinen koleksiyonlarından biri kabul edilen Memovox ailesi, karakteristik alarm tonu ile hemen fark ediliyor. Arka kapağın içinde yer alan metal bir gonk üzerine seri bir şekilde vuran çekiç düzeneği ile elde edilen bu ton, koleksiyonun da sembolü olmuş durumda. Geçen 60 yıl zarfında oldukça minör değişikliklere tabi tutulan bu sistem, orijinal tasarımda olduğu gibi hala kendi kıl zembereğinden güç alıyor ve sadece 12 saatlik zaman dilimi dahilinde ayarlanabiliyor.

Jaeger-LeCoultre-Master-Memovox-Boutique-Edition-5.jpg

Saatin üzerinde kadran tonlarıyla uyumlu hazırlanmış tekstil tarzı bir kayış yer alıyor. Pütürlü yüzey formuna sahip mavi kayışın iç kısmında ise dana derisi astar bulunuyor. Benim açımdan modelin tek kusuru bu kayış diyebilirim... Saatin gerçekten çok güzel bir kasası var ve üzerinde sunulan kayış kasanın güzelliğini gölgeliyor. Açıkçası bu saati kaliteli bir metal bilezik ile görmeyi çok isterdim.

Kasım 2016 sonlarında butiklerde yerini alması planlanan model sadece 500 adet hazırlanıyor ve 11.700 USD ( ABD listesi ) etiket fiyatıyla satışa sunuluyor.  

Jaeger-LeCoultre-Master-Memovox-Boutique-Edition-2.jpg

Benzer Haberler