alexa LeCoultre | Reverso | Tribute | Jaeger | Small Seconds | Sihh 2018 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Small Seconds

jaeger-lecoultre-logo.jpg

Jaeger-LeCoultre’nin en ikonik serilerinden Reverso’nun yeni modeli Tribute Small Seconds, adeta geçmişe bir saygı duruşu niteliğinde. 1931 yılında polo oyuncuları düşünülerek tasarlanan bu özel saatin, horoloji dünyasının en kült modellerinden biri olacağını kim tahmin edebilirdi ki?

Jaeger-LeCoultre-Reverso-Tribute-Small-Seconds-2.jpg

Elbette, Reverso günümüzde spor bir model olmaktan ziyade şık bir takım saati olarak daha çok anılıyor. Hatta 45,6mm uzunluğundaki kasanın genişliği 27,4mm olunca, saatin koldaki duruşu için şıktan daha öte bir terim bulmak gerekiyor. Bir de bunun üzerine yalnızca 8,5mm’lik kalınlığı da eklersek, köşeli saat severlerin ideal modeliyle karşı karşıyayız demektir. Paslanmaz çelik kasanın alametifarikası elbette ters düz edilebilen saat bölmesinden geliyor. Üretildiği yıllarda polo oyuncularının oyun esnasında saatlerini koruyabilmeleri için geliştirilen düzenek, günümüzde şık bir tasarım detayı olarak bilinmekte. Kayar mekanizmanın çalışması o kadar pürüzsüz ki, bileğinde Reverso bulunan biri kasayla oynamaktan kendini alamayabilir.

Jaeger-LeCoultre-Reverso-Tribute-Small-Seconds-7.jpg Jaeger-LeCoultre-Reverso-Tribute-Small-Seconds-9.jpg

Göz alıcı lacivert kadran oldukça sade tasarlanmış. Yalnızca küçük saniye komplikasyonuna sahip saatin arka yüzeyini çevirdiğimizde, pürüzsüz ve parlak paslanmaz çelik yüzeyle karşılaşıyoruz. Sanki üzerine işleme yapılması için sahibine davetkâr bir duruş sergiliyor. Safir kristal cama sahip saatin su geçirmezlik değeri 30 metre.

Jaeger-LeCoultre-Reverso-Tribute-Small-Seconds-4.jpg

Saatin kalbinde in-house kurmalı Caliber 822/2 bulunuyor. 108 parçadan oluşan bu klasik 3Hz’de çalışıyor, 45 saat güç rezervine sahip, 19 taşlı ve yalnızca 2,94mm kalınlığında. Etkileyici değil mi? Tek sorun ise bu şaheserin maalesef saatin arka yüzeyinden görünememesi.

Jaeger-LeCoultre-Reverso-Tribute-Small-Seconds-3.jpg Jaeger-LeCoultre-Reverso-Tribute-Small-Seconds-5.jpg

Jaeger-LeCoultre bu saati için tıpkı diğer klasik Reverso serilerinde olduğu gibi kadranla uyumlu ve inanılmaz konforlu bir deri kayış ve standart paslanmaz çelik toka kullanmış. Saatin kayışı dünyaca ünlü Arjantinli deri markası Casa Fagliano tarafından özenle hazırlanmış. Bu bilgiden sonra kayışın nasıl bu denli kaliteli üretildiği bilgisi bir nebze daha anlaşılabilir seviyelere geliyor.

Jaeger-LeCoultre-Reverso-Tribute-Small-Seconds-6.jpg

JLC, Reverso için “Art Deco” yakıştırmasını uygun buluyor. Fransız menşeili bu sanat akımı 1920’li yıllardan itibaren kendini özellikle mimari alanında göstermiş olsa da İsviçreli markanın saatlerinde de bu akımdan esinlenmeler yakalamak mümkün.

jaeger-lecoultre-logo.jpg

Jaeger-LeCoultre Reverso, hemen hemen her saat koleksiyonerinin ya bileğinde ya da aklında olmayı başarabilen nadir modellerden biri. Tribute Small Seconds modeliyle de kesinlikle lacivert âşıklarının mutlaka incelemesini hak eden bir şaheser olma özelliğinde.

Jaeger-LeCoultre-Reverso-Tribute-Small-Seconds-8.jpg
Benzer Haberler