alexa Vincent van Gogh | Jaeger LeCoultre | Reverso | Tribute | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute to Vincent van Gogh

jaeger-lecoultre-logo.jpg

İsviçre Saat Endüstri’sinin ağır toplarından Jaeger-LeCoultre, kült modeli Reverso’nun dünyaca ünlü ressam Vincent van Gogh anısına tasarladığı ikinci versiyonu ile boy gösterdi.

Jaeger-LeCoultre-Reverso-Tribute-to-Vincent-van-Gogh-5.jpg

Jaeger-LeCoultre ve Amsterdam’da yer alan Van Gogh Müzesi işbirliğinde hazırlanan yeni model, ünlü ressamın kendi portresinin minyatür bir versiyonuna ev sahipliği yapan emaye kadranı ile şimdiden koleksiyonerlerin rüyalarını süslemeye başladı bile... Reverso à Eclipse serisi altında üretilen ikinci model olan saatin kadranında yer alan ve ressamın en önemli eserlerinden kabul edilen portrenin orijinali, projenin ortaklarından Van Gogh Müzesi’nde sergileniyor.

Jaeger-LeCoultre-Reverso-Tribute-to-Vincent-van-Gogh-7.jpg

Projenin fikir babası ise markanın Hollanda butiğinin de ortaklarından olan Gassan Diamonds. Temelleri 1879 senesine dayanan Gassan, Hollanda’nın bilinen en eski aile şirketlerinden biri olma özelliğini de taşıyor.

Reverso à Eclipse aslında JLC’nin ünlü ressam Vincent van Gogh’u ilham alan ilk modeli değil. Reverso à Eclipse serisinin ilk örneği 2015 senesinde tanıtılmış ve kadranında ünlü ressamın en önemli eserlerinden biri olarak gösterilen “Ayçiçekleri” tablosunu konu alan bir minyatüre yer vermişti.

jaeger-lecoultre-reverso-van-gogh-hero.jpg

Reverso à Eclipse serisinin ikinci modeli olan saatin kasası platinden üretilmiş. İlk bakışta normal bir Reverso gibi görünen modelin şüphesiz en önemli özelliği ise tıpkı bir önceki versiyonda olduğu gibi kadranda gizli.

Jaeger-LeCoultre-Reverso-Tribute-to-Vincent-van-Gogh-2.jpg

Saat 2 noktasına yerleştirilmiş ikinci bir ayar tepesi kadranda yer alan minyatür tabloyu iki yandan kapatan panjurları kontrol ediyor. Tepenin çevrilmesini müteakip panjurlar iki yana doğru ayrılarak dünyaca ünlü ressamın başyapıtlarından kabul edilen portreyi konu olan minyatür tabloyu görünür hale getiriyor.

Jaeger-LeCoultre-Reverso-Tribute-to-Vincent-van-Gogh-3.jpg Jaeger-LeCoultre-Reverso-Tribute-to-Vincent-van-Gogh-4.jpg

Markanın kendi üretimi olan Jaeger-LeCoultre Caliber 849 ile hayat bulan bu özel model sadece dört adet ile sınırlandırılmış üretim rakamı ile nadir sıfatını fazlasıyla hak etmeyi de başarıyor.

İlk versiyonda olduğu gibi yeni Jaeger-LeCoultre Reverso à Eclipse de Amsterdam’da bulunan Van Gogh Müzesi’nde saatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Jaeger-LeCoultre-Reverso-Tribute-to-Vincent-van-Gogh-6.jpg

Benzer Haberler