alexa Jaeger-LeCoultre | Lionel Favre | Röportaj | SIHH 2018 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Jaeger-LeCoultre Ürün Tasarım Bölümü Direktörü Lionel Favre ile Röportaj

jaeger-lecoultre-logo.jpg

SIHH 2018 bünyesinde yaptığımız ziyaretler esnasında görüşme fırsatı bulduğumuz önemli şahsiyetlerden biri de sıra dışı tasarımcı Lionel Favre oldu. Paris’te sekiz yıl mücevher tasarımcısı olarak görev yapan Favre daha sonra sektörün mücevher ve saati bir araya toplayan markalarından Chopard bünyesinde görev yapmış. 2009 endüstrinin aykırı isimlerinden Roger Dubuis ile kariyerine devam eden Favre bugün sektörün ağır toplarından Jaeger-LeCoultre’ün Ürün Tasarım Bölümü Direktörü olarak görev yapıyor.

lionel-favre-jaeger-lecoultre-director-of-product-design-8.jpg

BB: Öncelikle JLC’ün mekanizma tasarım ve üretimindeki tecrübelerinden ve görkemli geçmişinden dolayı “saatçilerin saatçisi” gibi bir sıfatı olduğunu biliyoruz. Hem kendiniz hem de Cartier, Vacheron Constantin vb. markalar için ürettiğiniz mekanizmalarınız var. Bu doğrultuda düşünecek olursak, yakın gelecekte mekanizma anlamında sizden yeni bir tasarım görecek miyiz?

LF: Evet, elbette. Sizin de bahsettiğiniz üzere JLC mühendisliğin ve el işçiliğinin büyük önem arz ettiği bir marka. Dolayısıyla yenilik markanın DNA’sında var zaten. JLC’de biz sürekli yeni teknolojiler, yeni ürünler ve yeni komplikasyonlar için çalışıyoruz. Bu nedenle yakın gelecekte yeni bir şeylerle gelmemiz kaçınılmaz. Bu sene spor ve zarif modellerin senesi oldu. Dolayısıyla-tabir yerindeyse- küçük komplikasyonlu yeni modellerimiz var... Küçük derken bir minute repeater gibi grand komplikasyon sınıfına girmeyen özelliklerden bahsediyorum. JLC daha fazlasını keşfetmeye ve yeniliklere kesintisiz devam edecek bir marka.

lionel-favre-jaeger-lecoultre-director-of-product-design-5.jpg

BB: Geride bıraktığımız son beş yıllık sürede alternatif malzemeler oldukça popüler oldu. Bronz, seramik, karbon ve farklı altın alaşımları gibi. JLC’ün bu tür malzemelere bakış açısı nedir? Alternatif bir malzemeden üretilmiş yeni bir model var mı üzerinde çalıştığınız?

LF: An itibarıyla yok. Eğer olursa da bu özel veya limitli bir model üzerinde çalışırken olur diye düşünüyorum. Neticede seçtiğimiz malzemenin koleksiyonun karakteri ile de uyum içinde olması lazım. Mesela eğer Polaris için çalışıyor olsaydık, seçtiğimiz malzemenin sporla, dalışla ve koleksiyonun karakteri ile bağlantılı olmasına dikkat ederdik. Dolayısıyla evet, böyle bir şey yapabiliriz ki hatta bir noktada mutlaka yapacağımızı düşünüyorum. Sonuçta “seramik bir saat yaptık...” diyebilmek için standart bir modelin seramik versiyonunu üretmek bize göre bir yaklaşım değil.

lionel-favre-jaeger-lecoultre-director-of-product-design-2.jpg lionel-favre-jaeger-lecoultre-director-of-product-design-10.jpg

BB: Neticede bu malzeme hem ürün grubuyla bağlantılı olmalı.

LF: Kesinlikle.

BB: Saat endüstrisinde gerçekten etkileyici bir geçmişiniz var. Chopard ve Roger Dubuis’de görev yaptınız. Şimdi de JLC bünyesinde çalışıyorsunuz. JLC için yeni bir ürün grubu veya ürün tasarlarken geçmişte görev yaptığınız markalara göre ne gibi zorluklar yaşadınız?

LF: Chopard geleneksel saatçiliği ve yüksek mücevherat tasarımını aynı çatı altında toplayan bir marka.

lionel-favre-jaeger-lecoultre-director-of-product-design-1.jpg

BB: Hatta biraz da motorsporları var.

LF: Evet, kesinlikle. Roger Dubuis’ten çok farklı. Roger Dubuis değişik ve aykırı olmak demek. JLC ise müthiş bir geçmiş ve mükemmel işçiliğin bir araya geldiği bambaşka bir hikâye. Yeni bir model tasarlarken öncelikle markayı anlamanız lazım. Ve bunu yaparken de kendinize sınırları dahilinde kalacağınız güvenli bir bölge belirlemeniz lazım. Eğer Chopard veya Roger Dubuis’te yaptığınızı JLC’da yapmaya çalışırsanız bu bariz bir hata olur.

BB: Bay Favre, bizlerle beraber olduğunuz için size çok teşekkür ederiz.

LF: Benim için bir zevkti.

lionel-favre-jaeger-lecoultre-director-of-product-design-4.jpg
Benzer Haberler