alexa Jaquet Droz | Tropical Bird | Repeater
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Jaquet Droz Tropical Bird Repeater

Logo_Jaquet_Droz.png

Otomat özellikli egzotik modelleri ile saat endüstrisinin aykırı isimleri arasında yer alan Jaquet Droz, yüksek saatçiliği el işçiliği ile buluşturan yeni modeli Tropical Bird Repeater ile boy gösterdi. Markanın sembol detaylarıyla bezenmiş yeni model sadece 8 adet üretiliyor.

Jaquet-Droz-Tropical-Bird-Repeater-4.png

Saat dünyasının nevi şahsına münhasır isimlerinden Jaquet Droz, markanın otomat özellikli modellerden oluşan ailesine eklenen son üyesi Tropical Bird Repeater modelini duyurdu. 2012 yılından bu yana ünlü markanın ürün grubunda yer alan otomat özellikli modeller arasına katılan Tropical Bird Repeater, markanın imzası haline gelen şairane doğa tasvirini, el işçiliği ve minyatür sanatıyla aynı çatı altında buluşturuyor.

Jaquet-Droz-Tropical-Bird-Repeater-2.png

Model ailesinin geçmiş modellerinde olduğu gibi, Tropical Bird Repeater da bütün ilgiyi sanat eseri hassasiyetinde hazırlanmış kadranında topluyor. Cennet Bahçesi (Garden of Eden) teması üzerinden hazırlanan kadranda, temanın vazgeçilmez öğelerinden olan muhteşem şelalesi son derece akıcı bir şekilde canlandırılmış. Kadranın odak noktası olan kuş figürü Jaquet Droz bünyesinde yer alan işleme ve minyatür ustaları tarafından tamamen el işçiliği ile hazırlanmış. Turuncu renkte tasarlanmış çalıların arasından çıkan kuş figürünün hareketleri, saniyede 40 vuruşla çalışan otomat düzeneği sayesinde kusursuz bir akıcılık ile aktarılıyor.

Jaquet-Droz-Tropical-Bird-Repeater-3.png

Kadranın sağ tarafında göze çarpan tavus kuşu figürü kanatlarını çırparken, saat 3 noktasında yer alan palmiye yapraklarının ardından gagasını açıp kapayan bir tukan figürü beliriyor. Kadranın saat 9 yönünde ise, yaprakları SuperLuminova fosfor malzemesi ile kaplı üç yusufçuk böceği figürü bulunuyor. Bahsi geçen bu aksiyon, toplamda yedi farklı otomat hareketinin dört ayrı kurgu ile ve sadece 12 saniyelik bir zaman zarfında gerçekleşmesi ile ortaya çıkıyor.

Jaquet-Droz-Tropical-Bird-Repeater-6.jpg

Modelin içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Ref. RMA89 görev yapıyor. Elden kurgulu olarak tasarlanan mekanizma 21600vph hızında çalışıyor ve tam kurulumda 86 saatlik güç rezerv süresi sunuyor. Zaman tutma fonksiyonuna ek olarak mekanizmanın Minute Repeater özelliği de bulunuyor. Saat başı, yarım saatte bir ve 15 dakikada bir olarak ayarlanabilen minute repater fonksiyonuna ait vuruş ve melodiler katedral tarzında hazırlanmış minyatür gonklara vuran çekiç düzeneği ile sağlanıyor.

Jaquet-Droz-Tropical-Bird-Repeater-7.jpg

Tüm bu görsel şölen 47mm x 18.95mm boyutlarında hazırlanmış ve 18K pembe altından üretilmiş bir kasa içerisinde sunuluyor. İki yanında el işlemesiyle uygulanmış süslemeler yer alan kasanın her iki yüzünde de yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmeye dayanıklı safir kristal camlar yer alıyor.

Sadece 8 adet ile sınırlı üretilen Jaquet Droz Tropical Bird Repeater (Ref. J033033200) koyu yeşil renkte hazırlanmış timsah derisi kayış ile geliyor. Model için tavsiye edilen satış fiyatı USD 661.500,00 olarak belirtiliyor (ABD listesi).

Jaquet-Droz-Tropical-Bird-Repeater-5.jpg

Benzer Haberler