alexa Kadınlara Erkek Saati Tavsiyesi | IWC | Rolex | Panerai | Patek Philippe | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Kadınlara Erkek Saati Tavsiyesi

horobox_amblem.png

Özellikle son 10 yıl içerisinde belirgin bir yükseliş gösteren büyük saat trendi beraberinde kadın/erkek saati ayrımındaki çizgiye de yeni bir boyut getirdi.

33mm-36mm arası kasa çapına sahip saatlerin standart ebatta bir erkek saati sayıldığı zamanların üzerinden asırlar geçmiş olmasa da modanın dokunuşuyla bir anda rağbet görmeye başlayan büyük saatler kadınların saat tercihlerinin de değişmesine yol açtı.

Aslında biraz dikkatlice inceleyince horoloji kavramının erkek egemen fikirlerle oluştuğuna karar vermek yanlış sayılmaz. Birbirinden farklı teknik özellikler, komplikasyonlar, profesyonel kullanıma yönelik tasarımlar, spor dünyası ve otomobiller gibi bağlantılar hep erkek kullanıcıları hedefleyerek ortaya çıkmış özellikler.

Bunun yanında küçük ( hatta yaygın kullanımıyla “kibar” ) kasaların içerisine yerleştirilmiş pilli kalibreler ile lüks saatçilik adına çok da anlam ifade etmeyen tasarımlar, kıymetli taşlar ve materyallerin kullanımıyla hatrı sayılır rakamlara satılan saatler şeklinde kadın kullanıcıların beğenisine sunulmuş.

Genel olarak saat kültürünün gösterdiği gelişim, sosyal medayada yapılan paylaşımlar, sanat ve spor dünyasının başarılı simaları arasından seçilen ünlü isimlerle yapılan marka elçiliği anlaşmaları ve sponsorluklar, farkındalık ölçeği hızla artan lüks saat konseptinin erkek egemenliğinden yavaş yavaş uzaklaşmasında büyük rol oynuyor.

Bu durumun pratikteki yansıması ise sevgilinizin sizin saat kutunuzdan kendine saat beğenip takması olarak karşınıza çıkabiliyor.

Bugün hala kadın ve erkek modelleri -en azından kataloglarda- hala net bir şekilde ayrılmış olarak yer alıyor ancak bazı saatler var ki kadın kullanıcıların bileklerine gerçekten çok yakışıyor.

Sizin için bu saatlere en beğendiğimiz örnekleri bir araya topladık. 

ROLEX DAYTONA

daytona1.jpg

Birçok ünlü simanın bu tercihi yapmasının sadece tesadüf olmadığına eminiz.

96a4ed8a1c0c8333282696f1e804d5ec.jpg

Peki neden listemizin başında Daytona var..?

Öncelikle 40mm kasa çapı ile makul ebatta bir saat olduğunu söylemek mümkün Daytona’nın. Ayrıca kasa kalınlığı olarak da ince bileklerde rahatsızlık verecek bir durumu olmadığını söyleyebiliriz rahatlıkla.

Lakin benim şahsi fikrim Daytona’nın feminen yanının parlak ve kalın bezelinden kaynakladığından yana.

daytna3.jpg

İster paslanmaz çelik, ister altın olsun Daytona’nın parıl parıl parlayan bezeli zarif oyster bileziğinin yine parlak yüzey formuna sahip orta kısmıyla bir araya gelince feminen bir görüntü sergiliyor.

daytona5.jpeg

40mm boyuta sahip Rolex’ler arasında belki de en fazla kadran ve kayış konfigurasyonuna sahip model olması da yine kadınların ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz diğer bir detay.

2ldiwjd.jpg

PANERAI RADIOMIR

Aslında Panerai denildiğinde akla oldukça büyük saatler geliyor ki bu durum gayet mantıklı çünkü markanın ürün gamı genel olarak 44mm ve 47mm kasa çapına sahip modellerden oluşuyor.

panerai1.jpg

Bizim kadın kullanıcılar için seçtiğimiz Panerai Radiomir ailesi ise biraz daha farklı bir seçim olarak karşımıza çıkıyor.

panerai2.jpg

smen markanın en köklü modeli olsa da günümüzde kasa formu sayesinde en kibar tasarımlı Panerai’ler olma özelliğini elinde bulunduran Radiomir serisinin büyük boyutlarına rağmen kolda göründüğünden çok öte bir konfor sunuyor olması kadınların ilgisini çekmiş olsa gerek.

panerai3.jpg

40mm ile 47mm arasında değişen ölçülerde üretilen Radiomir serisi nispeten küçük ebatlı ayar tepesi ve yine bilekte daha dengeli bir duruş sağlayan kısa ve ince boynuz yapısı sayesinde kadın kullanıcılar için ideal Panerai olmaya aday görünüyor.

PATEK PHILIPPE NAUTILUS 5711

wristshot-patekphilippe-nautilus-giorgia-mondani.jpg

Açıkçası konu Patek Philippe olunca markanın hali hazırda birbirinden başarılı kadın saatleri olduğunu bana hatırlattığınızı duyar gibiyim. Ancak ne olursa olsun Nautilus 5711’i bu listeye eklememe mani olacak bir durum olamaz.

5711_1_3.jpg

Efsane tasarımcı Gerald Genta’nın "Big Four" olarak anılan ve dört farklı markanın kült hale gelmiş modellerini ifade eden grubun tartışmasız en önemli üyesi Patek Philppe Nautilus.

Nautilus ürün gamının baz modeli olan 5711 saatin köklerine en sadık güncel modeli aynı zamanda.

40mm’lik kasa çapıyla yine fevkalade makul ebatta üretilen saatin zarif yapısı ince bileklerde sorunsuz kullanım olanağı sağlıyor.

Patek-Philippe-Nautilus-5711-1R-001-Rose-Gold-Watch-Baselworld-2015-Front1.jpg

Hemen hemen her giyim tarzıyla kusursuz uyum sağlayabilen 5711 farklı kasa/bilezik materyali ve kadran alternatiflerine de sahip.

Markadan beklendiği üzere sağlam bir fiyat etiketine ve çoğu zaman uzun bir bekleme listesine sahip saatin, horoloji dünyasındaki yeri tartışılmaz markalarından Patek Philippe ürün gamı içerisinde kadın kullanımına en uygun erkek saati olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

IWC PORTOFINO

Özellikle Big Pilot serisiyle klasik pilot saati hayranlarının rüyalarını süsleyen IWC pek çok farklı spor modele sahip.

Profesyonel kullanıma yönelik modellerden firmanın geleneksel yönünü başarıyla yansıtan klasik tasarımlara uzanan geniş ürün yelpazesi içerisinde başarılı kadın saatlerini de görmek mümkün.

Konu başlığımız kadınların kullanımına uygun erkek saati olduğundan dolayı koleksiyondaki kadın saatlerini bir kenara bırakıp tercihimizi erkek modellerden arasından kullandık.

MC_0751.jpg

IWC Portofino markanın klasik çizgisini günümüz koşullarında başarılı şekilde yansıtan, modern bir saat. 42mm kasa çapı olan Portofino serisi parlak bombeli bezeli ve sade kadran yapısıyla olduğundan biraz daha büyük duran bir model.

Valentines-Day-gift-for-her-WC-Portofino-Moon_1.jpg

Otomatik kronograf saatin özellikle mesh ( hasır ) bilezikli versiyonunun kadınlara çok yakışacağını düşünüyoruz.

Farklı renklerde kadran alternatiflerine ve deri kayış seçeneğine de sahip IWC Portofino hem markla değeri hem de model seçimiyle kesinlike denemeye değer bir alternatif.

PC240010.jpg
Benzer Haberler