alexa Takara Vintage Watches | Nihat Takara | Röportaj | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Kapalıçarşı’nın duayenlerinden Nihat TAKARA, saat sohbetleri köşemizin konuğu oldu.

horobox-ro-portaj.jpg

Vintage Saat meraklılarının vazgeçilmez mekânlarından Kapalıçarşı’da yer alan mağazasında 1982 yılından bu güne eski ve antika saatler konusunda hizmet veren Nihat TAKARA sayfalarımıza konuk oldu.

Türkiye’de antika denildiğinde ilk akla gelen mekânlardan biri Kapalı Çarşı. Asırlara yayılan geçmişinin izlerini günümüze taşıyan bu görkemli yapı, antika konusunda faaliyet gösteren pek çok köklü işletmeye de ev sahipliği yapıyor.

Tüm dünyada popülerliği günden güne artan Vintage saatler de Kapalı Çarşı’nın renkli dünyasında yerini alıyor. İrili ufaklı pek çok dükkânda dikkatimizi çeken eski saatler, bu konuya gönül vermiş meraklıların hayallerini süslemeye devam ediyor.

Kapalı Çarşı’da eski saat alım satımı ile ilgilenen pek çok dükkân mevcut ancak benim bugün sizlere tanıtmak istediğim mekân eski saat meraklılarının yakından tanıdığı "Takara Vintage Watches". Pırıl pırıl vitrini, birbirinden nadir saatleri ve gülümsemesi yüzünden hiç eksik olmayan karizmatik sahibi Nihat Bey ile Cevahir Bedesten’in vazgeçilmez mekânlarından olan “Takara Vintage Watches” sizlerle.

BB: Burak BAYRAM

NT: Nihat TAKARA

BB: Nihat Bey, öncelikle bizleri bu güzel mekânda misafir ettiğiniz için teşekkür ederiz.

NT: Rica ederim, hoş geldiniz.

BB: Hoş bulduk. Bize kısaca dükkânınızdan bahsedebilir misiniz..?

NT: Elbette... 1982 senesinden bu yana bu gördüğünüz dükkânda hizmet veriyoruz.. Benim Kapalı Çarşı ile tanışmam aslında 1960lı yılların ortalarına denk geliyor ancak Takara Vintage Watches olarak hizmete başlama yılımız 1982. Antika gümüş eşya, aksesuar ve saatler üzerine yoğunlaşan bir yapımız var. Dükkânımızda farklı üretim yıllarına ait pek çok nadir parçaya rastlamanız mümkün.

Nihat-Takara-Takara-Silver-Old-Watches.jpg

BB: Eski veya meraklılarının terminolojiye yerleştirdiği tabiriyle Vintage Saatler konusunda gerçekten eşi benzeri bulunmayan bir koleksiyona sahipsiniz. Bu saatler ne şekilde sizin elinize ulaşıyor..?

NT: Dükkânımızda yer alan saatlerin tamamı saat meraklılarından veya koleksiyonerlerden geliyor. Elindeki saatini değerlendirmek isteyen müşterilerimize de yardımcı oluyoruz.. Özetle saat almak için biz farklı kaynaklara yönelmiyoruz, müşterilerimiz ve müdavimlerimiz bize geliyor diyebiliriz.

Nihat-Takara-Takara-Silver-Old-Watches-3-.jpg

Nihat-Takara-Takara-Silver-Old-Watches-2-.jpg Nihat-Takara-Takara-Silver-Old-Watches-5-.jpg

BB: İnterneti ticari olarak kullanıyor musunuz..? Mesela on-line satış gibi bir hizmet mevcut mu..?

NT: Bir web sitesi üzerinden on-line satışımız yok ancak oğlum Taylan elimize ulaşan saatlerle ilgili "takaravintagewatches" adlı Instagram hesabından paylaşım yapıyor. Bu paylaşımlar neticesinde bize ulaşan müşterilerimiz olabiliyor.

Nihat-Takara-Takara-Silver-Old-Watches-8-.jpg Nihat-Takara-Takara-Silver-Old-Watches-7-.jpg

BB: Dükkânınızda yer alan saatlerin neredeyse tamamı Vintage modeller... Arada bir iki tane de modern saat gözümüze çarpıyor. Modern saatlerle de ilgileniyor musunuz..?

NT: Aslında bizim asıl iştigal alanımız ve uzmanlığımız eski saatler üzerine... Ancak saatlerini satmak isteyen müşterilerimizden konsinye olarak kabul ettiğimiz modern modelleri de vitrinimizde misafir ettiğimiz oluyor.

BB: Vintage saatler benim de ilgimi çekiyor ancak gerek günlük kullanım için fazla kırılgan olmaları gerek ise orijinallik konusunda risk teşkil etmeleri nedeniyle özellikle pahalı örneklerine hep çekinerek yaklaştığım bir grup olarak kalıyor. Siz elinize ulaşan saatlerin kondisyon ve orijinallik ile ilgili ekspertizlerini ne şekilde yapıyorsunuz..?

NT: Uzun yıllardır bu işi yapmamdan dolayı bu konuyla ilgili belli bir tecrübem var elbette ancak emin olamadığım bir saat için öncelikle elimde mevcut eski kataloglara bakarım. Özelliklerini, görüntüsünü karşılaştırıp fikir sahibi olmaya çalışırım. Bazı durumlarda ise tecrübesine güvendiğim dostlarımdan yardım alır, onların fikirlerinden faydalanırım. Aynı zamanda internet üzerinden de bir araştırma yaparım.

Nihat-Takara-Takara-Silver-Old-Watches-1-.jpg

BB: Vintage saatlerin her dönem kendine has bir meraklı kitlesi olmuştur. Ben de bu hobiye başladığım yıllarda ilk alışverişlerimi hep bu tür eski saatler ile yapmıştım ancak şartlar 1990lar’a nazaran oldukça değişmiş görünüyor. Bu mesleğin duayenlerinden biri olarak piyasanın güncel durumu hakkında ne düşünüyorsunuz..?

NT: Sizin de dediğiniz gibi eski saatlerin meraklıları her dönem olmuştur. Benim gördüğüm kadarıyla her geçen gün daha da artan ve gelişen bir yapısı var eski saat merakının. Ancak şu içinde bulunduğumuz dönem için konuşursak işlerin her zamankinden biraz daha ağır ilerlediğini söyleyebilirim.

Nihat-Takara-Takara-Silver-Old-Watches-4-.jpg

BB: Uzmanlık alanınız eski saatler de olsa kolunuzda modern bir Rolex dikkatimiz çekiyor. Oyster Perpetual Ref. 116000 çok sık rastlanan bir model değil. Tercih etmenizin özel bir nedeni var mı..?

NT: İşte ben de az rastlandığı için tercih etmiştim.. ( gülüyoruz )

BB: Nihat Bey, bizi misafir ettiğiniz ve değerli vaktinizden ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Keyifli bir sohbet oldu.

NT: Ben teşekkür ederim. Her zaman beklerim.  
Benzer Haberler