alexa Agenhor Agengraphe | Kronograf | Kalibre | Jean-Marc Wiederrecht
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Kronografı Yeniden Keşfetmek: Agenhor AgenGraphe

Dünyanın en çok tercih edilen komplikasyonu kronograf, Agenhor yorumuyla kimlik değiştiriyor. Karşınızda Agenhor Agengraphe.

Dünyanın ilk kronografı 1816 yılında Louis Moinet tarafından icat edildi. Ara zaman ve tur zamanı ölçmek için üretilen bu komplikasyon yıllar içinde gelişti, güzelleşti ve hayatımızın birçok alanında bizlere eşlik etmeye başladı.

louis-moinet.jpg louis-moinet-the-world-s-first-chronograph.jpg

Louis Moinet - Dünyanın İlk Kronografı (1816)

Zaman içinde, ETA Valjoux 7750, Zenith El Primero, Frederic Piguet 1185, A. Lange & Söhne Datograph, Rolex 4130 ve çeşit çeşit Lemania’lar dahil olmak üzere birçok efsane kronograflı kalibre tarih sahnesinde kendine rol buldu. Sonra ortaya biri çıktı ve dedi ki, hiçbiriniz yeterince iyi değilsiniz. İşte bu cesur firmanın adı Agenhor.

  • zenith-el-primero-calibre.jpg Zenith El Primero Calibre
  • eta-valjoux-7750.jpg ETA Valjoux 7750

Agenhor, günümüz kronograflarının sorunlarını şöyle sıraladı; kronografa ait dakika ve saat sayaçları küçük göstergelere sahip olduğundan zor okunuyor, küçücük kadranda birçok ibrenin ve skalanın farklı yerlere dağılmış olması görüntüyü ve kullanışlılığı bozuyor, yatay kavrama kullanan kronograflarda performans ve hassasiyet sorunları baş gösteriyor, kronografların devreye alınması güç rezervlerinde ciddi düşüşlere sebep oluyor, dikey kavrama kullanan kronograflar ise tasarım ve üretim maliyetleriyle hem üreticiyi hem de kullanıcıyı zorluyor, yeterince iyi tasarlanamamış dişli geometrileri zaman içinde aşınan parçalara sebebiyet veriyor, sıfırlama mekanizmalarının kaba tasarımı mekanizmada şok etkisi yaratıyor, otomatik kurma sistemleri hem gürültülü hem de mekanizmanın güzelliğini gölgeleyen unsurlar olarak karşımıza çıkıyor.

agenhor-agengraphe-1.jpg

Liste oldukça uzun değil mi? Bana sorarsanız bazıları sorundan bile kabul edilemez, bazıları da ancak üzerinde çok düşünülürse can sıkıcı hale gelebilir ancak görünen o ki Agenhor mühendisleri benim kadar iyi niyetli düşünmemişler ve hummalı çalışmalar sonucu kendi kronograf kalibrelerini üretmişler; AgenGraphe.

agenhor-agengraphe-2.jpg

AgenGraphe’ye geçmeden önce Agenhor’u tanıyalım. 1996’da kurulan firma, saat ustası Jean-Marc Wiederrecht, eşi Catherine ve oğulları Nicolas ve Laurent’ten oluşuyor. Elbette AgenGraphe gibi bir başyapıt ortaya çıkmadan önce, firma tarafından sayısız esere imza atılmış. Bu eserler arasında Harry Winston Biretrograde Perpetual Calendar, MB&F HM2, HM3, Harry Winston Opus 9, Van Cleef & Arpels Pont des Amoureux, Hermès Temps Suspendu, Fabergé Lady Compliquée Peacock, Fabergé Visionnaire DTZ gibi birçok saat bulunuyor.

  • harry-winston-ocean-biretrograde-perpetual-calendar-automatic.jpg Harry Winston Ocean Biretrograde Perpetual Calendar Automatic
  • mb-f-hm2-final-editions.jpg MB&F HM2
  • vcarn9vi00-van-cleef-arpels-lady-arpels-pont-des-amoureux-watch.jpg Van Cleef & Arpels Lady Arpels Pont des Amoureux watch
  • faberge-lady-compliquee-peacock.jpg Faberge Lady Compliquee Peacock

AgenGraphe’de ise marka şu ana kadar edindiği tüm saatçilik tecrübesini sorun olarak gördüğü tüm kısımları çözebilmek ve üstüne çıkabilmek için kullanmış. AgenGraphe’nin oldukça ilginç bir mekanizma mimarisi bulunuyor. Saatin ortasında devasa bir boşluk bulunuyor, rotor mekanizmanın güzelliğini gölgelememek için kadranın hemen altıda bulunuyor. Saat ve dakikanın yanı sıra kronografa ait saniye ve dakika ibrelerinin de merkeze konumlandırılmasıyla okunabilirlik seviyesini maksimuma çıkaran Agenhor, yeni kalibresinin ilk satışını Faberge markasıyla 2016 yılında gerçekleştiriyor.

faberge-visionnaire-chronograph-revolutionary-movement-agenhor-agengraphe.jpg

Agenhor, kalibresinde rulman içermeyen, iki adet metal plaka arasında yer alan ince yağ tabakasının yarattığı sürtünmesi düşük ortamda kayan, platinden imal edilmiş rotor kullanıyor ve bu rotoru da geleneksel konumundan farklı olarak kadran kısmına yerleştiriyor. Bu sayede sessiz ve arkadan bakıldığında rotorsuz bir otomatik kalibre elde edilmiş oluyor.

agenhor-agengraphe-3.jpg

Geleneksel kronograflarda bulunan yatay veya dikey kavrama yerine kendi patentli tasarımı ve üretimi AgenClutch ile kronograf başlatma, durdurma ve sıfırlama operasyonlarını yürüten kalibre, maksimum verimlilik ve performans vaat ediyor. Marka ayrıca yine kendi icadı olan teknik iyileştirmelerle, kronografın devreye alınması esnasında meydana gelen balanstaki genlik düşüşünden de kurtulduklarını iddia ediyor.

Peki, tüm bunlar ne anlama geliyor? Daha uzun güç rezervi, daha az aşınma, daha uzun servis aralıkları, daha hassas ölçümlemeler, daha üstün işçilik... Görünen o ki, Agenhor AgenGraph, kronograf dünyasında gerçekten başarılı olacak gibi. Peki, hiçbir dezavantajı yok mu bu mekanizmanın?

agenhor-agengraphe-4.jpg

Agenhor AgenGraph yalnızca bir kalibre, yani heyecanla atan bu genç kalbi sarmalayacak bir kasaya, kadrana ve çok daha fazlasına ihtiyacı var. Yıllar içinde kendini kanıtlamış kalibrelere kıyasla oldukça yeni bir tasarım olması, bazı kullanıcılar tarafından, en azından güvenilirliğini kanıtlayana dek, mesafeli durulmasına sebep olabilir. Dileriz ki bu efsane adayı ekipten, ilerleyen zamanlarda daha ilgi çekici kalibreler ve komplikasyonlar gelir.
Benzer Haberler