alexa Kurum Onaylı Saatler | Rolex | Omega | Sinn | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Kurum Onaylı Saatler

horobox_amblem.png

Saat meraklısı olup da saatlerin teknik özelliklerine karşı duyarsız olmak mümkün değil gibi..

Ortalama saat meraklıları için genelde pazarlama taktiklerinin şekillenmesiyle sınırlı kalan bu teknik özellikler, bazı saat severler için ise gerçekten kullanılabilir olmaları itibarıyla tercih sebebi olabiliyor.

Ancak bazı saatler var ki gerçek anlamda profesyonel amaçlar için üretiliyor. Çoğu zaman ekstrem diyebileceğimiz bu aktiviteler için üretilen saatlerin görevlerini kusursuz yerine getirebilecek oldukları da bağımsız kurum veya kuruluşlar tarafından onaylanıyor.

Tool Watch konseptinin gerçek örneklerini oluşturan bu özel saatlerden birkaçını sizler için bir araya getirdik.

ROLEX Submariner/SeaDweller “ COMEX Edition “

Özellikle vintage Rolex koleksiyonerlerinin rüyalarını süsleyen Comex Edition Submariner ve Sea Dweller modellerinin ortaya çıkmasına neden olan Rolex / Comex işbirliğinin temelleri 1970ler’in başına dayanıyor.

Takvimler 1961’i gösterdiğinde henüz yeni kurulmuş bir şirket olan Comex ( COMPAGNIE MARITIME D’EXPERTISE ), kurucusu Henri Germain Delauze’un başarılı yönetimi ve yetenekli ekibi sayesinde kısa zamanda su altında uzmanlık gerektirecek teknik projelerin aranılan isimlerinden biri olur.

kurum-onayl-saatler-1.jpg

1970lere gelindiğinde ismi profesyonel dalgıçlık ile beraber anılır hale gelen Comex’in başarıları dönemin Rolex CEO’su Andre Heiniger’in dikkatini çeker. Kısa zaman içinde Delauze’ye ulaşan Heiniger günümüze kadar devem eden başarılı işbriliğinin temellerini atacak tekifini yapar; “ Her Comex dalgıcı için özel olarak üretilmiş/dekore edilmiş bir Rolex Sea Dweller. “ Saatler için herhangi bir ücret de talep etmeyen Heiniger’in Comex ekibinden tek talebi dalgıçlara verilen Rolex saatlerin profesyonel kullanım sonucundaki performanslarının kendilerine detaylı şekilde aktarılması olur.

kurum-onayl-saatler-2.jpg

İlerleyen zamanlarda Helium Vanası gibi önemli yeniliklerin de ortaya çıkmasını sağlayacak bu işbirliği, Comex’e su altı çalışmalarını yaparken hayati önem taşıyan unsurlardan olan saatlerin dalgıç saati konusunda uzmanlaşmış Rolex’ten tedatrik edilmesi şansını verirken Rolex’e de ürettiği saatlerini mümkün olan en zorlu su altı koşullarında test etme ve geliştirme imkanı tanır.

kurum-onayl-saatler-3.jpg

Bugün Rolex / Comex işbirliği halen devam etmektedir. ROLEX’in 2008 senesinde tanıttığı Deep Sea Sea Dweller modelinin su basınç testlerinin yürütülmesi için hazırlanan basınçlı su tankı Comex tarafından dizayn edilmiş ve üretilmiştir.

OMEGA SpeedMaster “ Moon Watch ”

Saat konusuna meraklı pekçok kişinin kaliteli saat algısına örnek olarak vereceği markalardan biri de şüphesiz Omega.

Dalgıç saatleri konusunda oldukça başarılı bir tarihe sahip Seamaster modelinin yanında Omega denildiğinde akla gelen diğer model de ikonik spor kronografı SpeedMaster.

SpeedMaster’ı pekçok kronograf saatten ayıran önemli bir özelliği var; Ay’da kullanılan ilk saat olması.

kurum-onayl-saatler-4.jpg

Moon Watch lakabıyla anılan efsanevi modeli sayesinde önemli bir geçmişe sahip olan modelin temelleri 1957 senesine dayanıyor. Dönemin başarılı kalibre üreticilerinde LeMania ile ortak geliştirilen Calibre 321 ile hayat bulan SpeedMaster özellikle çıktığı dönem itibarıyla çok başarılı bir saat olarak markanın yüzünü güldüren modellerden biri olmuş. Ancak esas başarı saatin dünyanın dışında kullanılmasıyla yakalanmış.

kurum-onayl-saatler-9.jpg

Takvimler 1962’yi gösterdiğinde uzay programlarını son sürat icra etmeye koyulan NASA uzayda astronotlar tarafında kullanılabilecek bir kronograf arayışına girer. Dönemin getirdiği gizlilik şartları itibarıyle muhtelif firmalardan ihtiyaca cevap verecek bir saat geliştirmelerini istemek yerine piyasada bulunan farklı birkaç markanın kronograflarında örnekler aldıran NASA bu örnekler için uzayda oluşması muhtemel şartları simule eden bir testler dizisi organize eder.

Breitling, Omega, Rolex, Longines-Wittnauer, Bulova gibi markaların kronograf modellerinin yer aldığı grupta zorlu ön elemeyi Rolex, Longines ve Omega geçer. Kararın verileceği testin bölümleri ise ön elemeden çok daha zordur. Sıcaklığın -18 ile +93C arasında değiştiği, rutubetin 95% olduğu, saatlerin farklı noktalardan, altı kez 40G gücünde şoka ve 5 ila 2000Hz şiddetinde titreşime maruz bırakıldığı bu zorlu testler neticesinde ortalama günlük sapması 5sn’yi geçmeyen Omega SpeedMaster tek başarılı saat olur.

kurum-onayl-saatler-5.jpg

Yapılan farklı birkaç test ve gerekli sertifikasyonun hazırlanmasının ardından Omega SpeedMaster 1965 Mart’ında resmen NASA uzay programı envanterine kabul edilir.

Gemini Programı dahilinde uzay yürüyüşünü yapan ilk Amerikalı olarak tarihe geçen Ed White’ın sol koluna bağlı şekilde uzayla ilk mesaisine çıkan SpeedMaster efsaneler arasında yerini alır.

Özellikle uzay temalı limited edition modelleri ile koleksiyonerlerin beğenisi toplayan SpeedMaster  halen Omega’nın en başarılı ürün serilerinden biri olmayı sürdürüyor.

Sinn EZM 9 “ TESTAF “

Tool Watch konseptinin vazgeçilmez Alman temsilcilerden Sinn ürettiği sade ve işlevsel saatleriyle amatör meraklılar kadar profesyonel kullanıcılar tarafından da tercih ediliyor.

Yakın zamanda yine Alman menşeili olan TESTAF (Technischer Standard Fliegeruhren / Pilot Saatleri Teknik Standardı) kurumu onaylı saatlere yer vermeye başlayan Sinn özellikle butik markaların saatlerini tercih eden saat severler tarafından rağbet görmeye devam ediyor.

kurum-onayl-saatler-8.jpg

Ünlü Alman helikopter firması Eurocopter tarafından da desteklenen kuruluş bünyesinde uygulanan testlerde gece/gündüz hızlı ve doğru şekilde zamanı okuyabilme, şok ve titreşime dayanıklılık, uçus süresince teması muhtemel kimyasallara karşı tepkisizlik ve uçağın elektronik/mekanik aksamının doğru çalışmasına mani olmayacak tasarım gibi maddeler yer alıyor.

TESTAF’tan onay alan saatlerden biri de Sinn EZM 9.

kurum-onayl-saatler-6.jpg

Einsatzzeitmesser ( Görev Zaman Tutucus ) kelimesinin kısaltmasından adını alan EZM 9’u diğer saatlerden farklı kılan özelliği ise saatin tasarım ve geliştirme çalışmalarının Alman Silhalı Kuvvetleri – Anti Terör birimi GSG 9 ile birlikte yürütülmesi.

Benzer Haberler