alexa 136.021 | 136.029 | 136.032 | Time Zone | Lange 1 | A. Lange & Söhne | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Lange 1 Time Zone Şimdi Yeni in-house Mekanizmayla

A. Lange & Söhne’ün farklı zaman dilimlerini aynı anda gösteren modeli, Lange 1 Time Zone, şimdi yeni in-house mekanizmayla çalışıyor.

a-lange-sohne-lange-1-time-zone-1.jpg

Almanların lüks saatçiliğe armağanı A. Lange & Söhne, markanın önemli koleksiyonlarından Lange 1’e Time Zone modelini tanıttığında yıl 2005’ti. Markanın sevilen modeli, şimdi yeni in-house mekanizmayla saatseverlerle buluşacak.

136-032-a-lange-sohne-lange-1-time-zone-3.jpg 136-032-a-lange-sohne-lange-1-time-zone-7.jpg

Lange 1 Time Zone, dünya zamanı saatlerinin tersine, içinde bulunduğumuz zaman dilimini ve ikinci bir zaman dilimini tek bakışta gösteriyor. İçinde bulunduğumuz zaman dilimi büyük halkadaki kollar aracılığıyla, diğer zaman dilimiyse şehir halkasının ayarlanmasıyla, alt kadrandan okunuyor. Her iki zaman dilimi de kurma kolundan aynı anda ayarlanabiliyor.

136-032-a-lange-sohne-lange-1-time-zone-4.jpg 136-032-a-lange-sohne-lange-1-time-zone-5.jpg

Modeldeki önemli yeniliklerden biri de orijinal versiyonda ok şeklinde döner saat kollarıyla gösterilen gündüz/gece göstergesinin, saat yuvarlaklarının merkezine kaydırılmış olması. Bu konumda, saat kollarıyla birlikte günün ilk veya ikinci yarısı şeklinde kullanıcıyı bilgilendirmiş oluyor. Mavi baskılı yarım daireler, 24 saatte kendi eksenleri etrafında bir tam tur dönüyor, saat koluysa aynı süreçte iki kez devir atıyor.

136-021-a-lange-sohne-lange-1-time-zone-1.jpg 136-029-a-lange-sohne-lange-1-time-zone-1.jpg

Yeni Lange 1 Time Zone’un kullanışlı özelliklerinden bir diğeri de yaz saati göstergesi. İkinci zaman dilimini gösteren yuvarlakta, ok şeklindeki altın saat iminin penceresi, seçilen şehrin günışığından tasarruf durumuna dair bilgi veriyor. Pencere kırmızı renkteyse seçili şehirde yaz saati uygulaması yapılıyor anlamına geliyor. Bu durumda kuzey yarımkürede ilkbahardan sonbahara, güney yarımkürede yaz sonundan ilkbahara zaman dilimine bir saat ekleniyor. Eğer söz konusu şehirde yıl boyunca standart saat uygulaması varsa, pencere kadran renginde kalıyor. Şehir halkasının alt yüzünün kodlanması, bu özelliğin teknik açıdan mümkün kılınmasını sağlıyor.

136-032-a-lange-sohne-lange-1-time-zone-2.jpg

Yeni modelle orijinal modelin iki ortak noktası bulunuyor: Bunlardan biri 24 zaman dilimine yer veren saat halkası vasıtasıyla ikinci zaman diliminin kolayca ayarlanması, diğeriyse zaman diliminin küçük alt kadrandan büyük kadrana transfer dilmesine olanak veren senkronizasyon mekanizması. Bu özellik sayesinde, ana zaman dilimiyle seçili zaman diliminin yeri değiştirilebiliyor. Ayar kolu ikinci pozisyona çekildiğinde her iki zaman dilimindeki saatler senkronize biçimde ayarlanıyor. Ancak bu işlem esnasında ikinci zaman dilimini ayarlamaya yarayan butona basılı tutulursa, seçili zaman dilimindeki saat kolu hareket etmiyor. Böylece ana zaman dilimindeki saat, diğerinden bağımsız olarak kurulabiliyor. Tarih göstergesini ayarlamak için de, saat 10 konumundaki buton kullanılıyor.

136-029-a-lange-sohne-lange-1-time-zone-2.jpg

Yeni Kalibre L141.1

Daha önce kalibre L901 ile çalışan Lange 1 koleksiyonundaki tüm modeller, in-house üretilen yeni L141.1 kalibreyle çalışıyor. Şimdiye dek geliştirilen 65 mekanizmanın tecrübesiyle yaratılan yeni mekanizma, tek tulumbasıyla tam kurulumda 72 saatlik güç rezervi sağlıyor.

136-032-a-lange-sohne-lange-1-time-zone-6.jpg

İşlenmemiş Alman gümüşünden yapılan dörtte üçlük plaka, vidalı altın yüksükler, mavileştirilmiş vidalar, el oyması balans ve ara dişli horozu gibi detaylar, safir kristal cam bölmeli arka kapaktan izlenebiliyor.

136-029-a-lange-sohne-lange-1-time-zone-3.jpg

Yeni Lange 1 Time Zone, beyaz altın kasa / siyah kadran, pembe altın kasa / gümüşi kadran ve 100 adetle sınırlı sarı altın kasa / şampanya rengi kadran olmak üzere üç farklı seçenekle sunuluyor. Modelin boyutlarıysa eskisiyle aynı, 41.9mm çap ve 10.9mm incelikle geliyor.

a-lange-sohne-lange-1-time-zone-2.jpg

Benzer Haberler