alexa LCF041 | Grand Sport | Özgünlük Üzerine | Tourbillon | Laurent Ferrier | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Laurent Ferrier Tourbillon Grand Sport ve Özgünlük Üzerine

Geçtiğimiz günlerde Laurent Ferrier, özgünlükte sınır tanımayan yeni modeli Tourbillon Grand Sport’u tanıttı. Gözünüz bu saati bir yerlerden ısırıyorsa size anlatacaklarım var.

lcf041-laurent-ferrier-tourbillon-grand-sport-1.jpg

Laurent Ferrier’in babası da dedesi de saat ustası. Üç kuşaktır süregelen gelenek, 1946 doğumlu Laurent’te de devam ediyor. 30 yıl boyunca Patek Philippe için çalışan Ferrier, 2010 yılında kendi markasını kuruyor. Günümüzde bir efsane olarak anılan Nautilus modelinin yaratılması ve üretilmesinde de Gerald Genta ile görev alan Ferrier, geleneksel lüks saat dünyası için oldukça önemli bir isim özetle.

laurent-ferrier.jpg

Laurent Ferrier, kendi ismini taşıyan markasıyla her yıl oldukça az adetlerde üretim yapıyor. Özel müşterilere özel saatler konseptini benimseyen marka, üstün işçilikli mekanizma ve kasalarıyla haklı bir üne sahip. Şimdi gelelim asıl meseleye yani yeni tanıtılan Tourbillon Grand Sport modeline. Paslanmaz çelikten üretilen 44mm çapında kasaya sahip saatin ön ve arka yüzeylerinde safir kristal cam bulunuyor. Su geçirmezlik değeri ise markanın diğer modellerinden oldukça yüksek bir değere sahip; 100 metre. Kahverengi kadran, Super LumiNOVA dolgulu indeksler ve kollar, kadranla uyumlu renkte üretilen kauçuk kayış ve daha birçok detay klasik çizgilere sahip bir markanın gelebileceği en sportif karakteri işaret ediyor.

lcf041-laurent-ferrier-tourbillon-grand-sport-2.jpg

Buraya kadar her şey normal gözükse de, saati ilk gördüğümde bunun bir şaka olduğunu düşündüm. Kadrandaki ismi gördüğümde ise dehşete kapıldım. Manzarayı anlatmak için “Nautilus ve Overseas’in gayri meşru çocuğu, Laurent Ferrier’in velayetinde hayata gözlerini açmış” tanımlaması gayet yerinde olur bence. Şimdi diyeceksiniz ki, kendisi yıllarca Patek Philippe çatısı altında görev almış, Nautilus’larla uyuyup, Aquanaut’larla uyanmış. İster istemez Genta’dan da bir şeyler kapmıştır, o kadar esinlenme normal. Bence normal değil. Nautilus veya Overseas gibi ünlü modellerden fazlaca izler taşıyan bir saat almaktansa, gider direkt o saatleri alırım.

lcf041-laurent-ferrier-tourbillon-grand-sport-3.jpg lcf041-laurent-ferrier-tourbillon-grand-sport-6.jpg

Bardağın dolu tarafından bakacak olursak; saatin kalbinde gerçek bir sanat eseri yatıyor. In-house tasarlanan ve üretilen kurmalı kalibre LF 619.01 o kadar özel detaylara sahip ki, saatin mekanizmasını kadranından daha çok izlemek isteyeceğinizi garanti ediyorum. 188 parçadan oluşan kalibre 21600vph’de çalışıyor, 23 taşlı ve 80 saatlik güç rezervine sahip. Besançon Observatory sertifikalı mekanizmanın çift spiralli tourbillon eşapmanını izlemeye doymak pek de mümkün değil.

lcf041-laurent-ferrier-tourbillon-grand-sport-5.jpg lcf041-laurent-ferrier-tourbillon-grand-sport-4.jpg

Laurent Ferrier, özgün tasarımlı, olağanüstü işçilikli modelleriyle bağımsız saatçiliğin zirvesindeki markalardan biri olarak anılırken Tourbillon Grand Sport modeliyle ne yapmaya çalıştığı tam bir muamma. Bakalım 12 adetle sınırlı sayıda üretilen model 185.000$’lık liste fiyatıyla ne kadar kısa sürede tükenecek?

Benzer Haberler