alexa L2.830.4.93.0 | Tuxedo | Classic Chronograph | Heritage | Longines | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Longines Heritage Classic Chronograph “Tuxedo” (Ref. L2.830.4.93.0)

Longines, son yılların en başarılı yeniden üretimi ile vintage severlerin gönüllerini fethetmeye hazırlanıyor.

l2-830-4-93-0-longines-heritage-classic-chronograph-tuxedo-1.jpg

1940’lı yıllar... İkinci dünya savaşı henüz bitmiş, neredeyse tüm dünya büyük bir buhran evresinden çıkmış, yeni dünya düzeni kurulmaya başlanmış. Artık refah ve eğlence zamanı. Zarafetin yükselişi ile zevk sahibi nesiller yetişmeye çoktan başlamış bile. Sanatın her alanı özgürce icra edilerek insanların daha mutlu olması sağlanıyor. İşte tam da bu dönemin değerlerini yansıtarak tasarlanan bir saat yeni Longines Heritage Classic Chronograph “Tuxedo”. Daha doğrusu 40’lı yıllarda üretilen efsanevi Longines kronograflarından birinin yeniden üretimi.

l2-830-4-93-0-longines-heritage-classic-chronograph-tuxedo-2.jpg

Dürüst olmak gerekirse pek az saat ilk görüşte beni bu derece etkileyebilmişti. Basın bültenini okuduğumda ve saatin fotoğraflarını ilk defa gördüğümde heyecanla ekip arkadaşlarımı aramış işte yıllardır aradığım saati yapmışlar demiştim. Onlar da bana sakin bir ifadeyle “önce bileğine tak sonra tekrar görüşürüz...” demişlerdi. İşte o an geldi çattı.

l2-830-4-93-0-longines-heritage-classic-chronograph-tuxedo-4.jpg

Günümüzde 40mm kasa çapı, erkek saatleri için ortalama bir değer olarak kabul görüyor. Oysa bu ebat, bundan 50-60 sene önce takılamayacak kadar büyük kabul edilirdi. Değişen eğilimler ve sektör standartları gereği, kasa ölçüsünü bir kriter olarak almıyorum. Geri kalan bütün detaylarda ise, yeni Longines Heritage Classic Chronograph “Tuxedo” fazlasıyla “nostaljik” hissettiriyor. Kadrandaki her sayı, göz alıcı bi-compax kronograf yerleşimi, bombeli safir kristal cam, zarif tasarımlı boynuzlar, eskidikçe daha da güzelleşecek kayış ve çok daha fazlası. Bu saati koluma taktığım anda kendimi klasik bir Amerikan otomobilinin içinde, radyoda caz esintileri çalarken hayal edebiliyorum. Tabii ki yanımda da beyaz perdeden ışınlanmışçasına, bütün zarafetiyle hoş bir hanımefendi oturuyor. Asla acelemiz yok. V8’in homurdanması belli belirsiz duyuluyor, camlar aşağı indirilmiş ve dışardan tatlı bir esinti bizi sarmalıyor.

l2-830-4-93-0-longines-heritage-classic-chronograph-tuxedo-3.jpg

Hayal dünyasını bir kenara bırakıp gerçeklere dönecek olursak, 40mm çapında paslanmaz çelikten üretilmiş bir kasa bizleri karşılıyor. Kasanın zarif hatları yüksek bezel ile bir miktar baltalanmış olsa da saatin, genel tasarımı itibariyle ait olduğu zamanın özelliklerini modern saatçilik anlayışıyla başarılı bir şekilde harmanladığını söyleyebilirim. Safir kristal camın ardında bulunan kadranın, saatin başarısının ardından yatan asıl etmen olduğunu söylememe gerek yoktur sanırım. Takimetrik skaladan, mavi kollara ve yazılara, büyük rakam indekslerden, çift tonlu renk skalasına kadar her detay saati bileğine takan kişinin büyülenme katsayısını emin adımlarla yükseltiyor. 30 metreye kadar su geçirmezlik değeri sunan modelin tepe ve kronograf butonlarında herhangi bir kilit mekanizması bulunmuyor.

l2-830-4-93-0-longines-heritage-classic-chronograph-tuxedo-5.jpg

Longines, bu modelde otomatik Caliber L895’e yer vermiş. ETA A31.L01 temelli mekanizma 54 saatlik güç rezervi sunuyor. Mekanizma amaca yönelik üretim kalitesi, dayanıklılığı ve işlevselliği ile modele uyumlu bir profil çiziyor.

l2-830-4-93-0-longines-heritage-classic-chronograph-tuxedo-6.jpg

Longines Heritage Classic Chronograph “Tuxedo”, siyah renkli deri kayış ve paslanmaz çelikten üretilmiş standart tip toka ile sunuluyor. 19mm genişliğiyle standart dışı bir ölçüye sahip kayış, kasa ve kadran ile son derece uyumlu ve konforlu. Doğrusu bu saati koyu kahve tonlarında nubuk bir kayışla hayal etmek yüzümde gülücüklerin oluşmasına yetiyor da artıyor.

l2-830-4-93-0-longines-heritage-classic-chronograph-tuxedo-7.jpg l2-830-4-93-0-longines-heritage-classic-chronograph-tuxedo-8.jpg

Benzer Haberler