alexa L2.811.4.53.0 | Longines | Heritage | Military | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Longines Heritage Military

Logo-Longines.jpg

İsviçre Saat Endüstrisi’nin lokomotif markalarından Longines, birbiri ardına tanıttığı re-issue modellerine bir yenisini daha ekledi. Markanın başarılı koleksiyonu Heritage’ın son üyesi Longines Heritage Military sizlerle...

Yeni modelin tasarımında, markanın müzesinde sergilen 1918 yılına ait bir modelden ilham alınmış. Sadece beyaz kadranlı olarak tasarlanan orijinal model, üretildiği dönemin gereklerine uygun şekilde paslanmaz çelikten yapılmış dayanıklı bir kasa, hemen her ortamda efektif okuma sunan büyük Arabik indeksli kadran, kubbe formunda tasarlanmış ayar tepesi ve Breguet stili kollar gibi klasik detayların tümünü bünyesinde toplamayı da başarmış. Modern versiyonun büyük ölçüde orijinal tasarıma sadık kalınarak hazırlandığını söylemek mümkün ancak, tıpkı markanın diğer Heritage Koleksiyonu üyelerinde olduğu gibi, bu model de günümüz şartlarına uygun şekilde modernize edilen unsurlar taşıyor.

longines-heritage-military-L2-811-4-53-0-3.jpg

Öncelikle saatin paslanmaz çelikten üretilmiş kasası için 44mm’lik çap tercih edilmiş. Günümüz şartlarında normal kabul edilen bu ebadın 1918 senesi için oldukça iddialı olduğu aşikâr... Orijinal modelde sadece beyaz renk olarak tasarlanan kadran da modern versiyonda yerini siyaha bırakmış... Esin kaynağı saat ile ortak noktalardan olan büyük Arabik indekslere SuperLuminova fosfor malzemesi uygulanmış. Kolların da yine bir klik farklı olduğunu söylemek mümkün ancak bu detay da tıpkı diğer farklılıklarda olduğu gibi modelin retro karakteri ile son derece uygun bir görüntü sunuyor. Geniş ve düz hazırlanmış bezel ve saat 6 noktasına konumlandırılmış küçük saniye alt kadranı 20. Yüzyıl’ın başlarında üretilen askeri saatlerle benzerlik gösteriyor. Saatin belki de eleştiriye açık tek yanı ayar tepesi tasarımı... Bu derece retro karakterli bir modelin, sıradan sayılabilecek bir ayar tepesi ile üretilmiş olması pek hoş olmamış. Saatin genel havasını bozan bir detay olduğunu söylersem abartmış olurum elbette ancak yine de kubbe formunda tasarlanmış klasik bir ayar tepesi eminim çok daha başarılı dururdu.

longines-heritage-military-L2-811-4-53-0-2.jpg

Saatin içerisinde Longines Caliber Ref. L615.3 tercih edilmiş. ETA 2895/2 tabanlı ve elden kurgulu mekanizma tam kurulumda 42 saatlik güç rezervi sunuyor.

Kontrast dikişli siyah timsah derisi kayış ve paslanmaz çelik toka ile gelen saatin su geçirmezlik derecesi ise 30M olarak belirlenmiş.

ABD liste fiyatı 2050,00 USD olarak belirlenen modelin satış noktalarına ulaşma tarihi olarak Kasım 2016 öngörülüyor.

longines-heritage-military-L2-811-4-53-0-1.jpg

Benzer Haberler