alexa L3.742.4.56.6 | L3.841.4.56.6 | Dalış Etkinliği | HydroConquest | Longines | Güvercin Adası | Bölüm 2 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Longines HydroConquest İle Derin Maviliklere Doğru - Bölüm 2

Logo_Longines_slider_New_C-_-15710.jpg

Geçtiğimiz hafta, Longines’ in konuğu olarak, Kaş’ta gerçekleşen dalış etkinliğinde en yeni HydroConquest modellerini yakından inceleme fırsatı buldum. Derin maviliklere uzanan bu yolculukta Akdeniz’in büyüleyici su altı güzelliği, kolumuzda bizlere eşlik eden Longines’lerle her zamankinden daha çekiciydi.

longines-hydroconquest-4-.jpg

Dalış Günü

Nihayet büyük gün geldi çattı. Müthiş bir kahvaltının ardından dalış teknesine binmek üzere Kaş Marina’ya doğru yola koyulduk. Saatler bizden çok daha önce yola çıkmıştı. Serbest dalgıçlar ve çekim ekibi büyüleyici görüntüler yakalamak üzere “kanyon” adı verilen bölgeye doğru demir almışlardı. Yazının geri kalanına devam etmeden önce sizleri profesyonel dalış ekibinin hazırladığı video ile baş başa bırakıyorum.

Teknenin marinaya geri gelmesiyle bizler de nihayet yola koyulmaya hazırdık. Şansımıza o gün deniz oldukça dalgalıydı ancak hiçbir güç bizlerin Longines HydroConquest’lerle derin maviliklere doğru yol almamızı engelleyemezdi. Bizim de İlk durağımız Kanyon oldu. Tüplü dalış için Güvercin Adası seçildiğinden, Kanyon’a ulaştığımızda saatlerimizi kuşandık ve serbest dalışa başladık. Longines HydroConquest’ler ilk sınavlarından tam puanla ayrıldılar ancak henüz daha yolun başındaydık. Güçlü akıntılar ve bölgenin kalabalık halinden ötürü Kanyon’dan ayrılma kararı aldık ve zaman kaybetmeden sıradaki durağımıza doğru ilerlemeye başladık. Güvercin Adası’na doğru yol alırken caretta caretta’lardan uçan balıklara denizlerin asıl sahipleri seyahatimizde bizleri yalnız bırakmadı. Bu esnada ilk defa tüplü dalış yapacaklar için gerekli bilgilendirmeler ve temel eğitim verildi. Dalış noktasına ulaştığımızda tüplü dalış için gerekli hazırlıklara başladım. Güler yüzleri ve enerjileriyle günümüzü güzelleştiren Dragoman dalış ekibinden buddy’mle beraber ilk dalışı gerçekleştirmek üzere kendimi serin sulara bıraktım. Yazının ilk bölümünde de bahsettiğim gibi 41mm çaplı Longines HydroConquest ile kendimi daha bütünleşik hissetmiştim. Dalış gününde ise tercihimi 44mm’lik modelden yana kullandım. Saati özellikle dalış kıyafetinin üzerine takmak istediğimden görünürlük ve rahatlık için bu seçimi yaptım. Tam bu noktada bilezikte yer alan uzatma mekanizması hakkında yorumlarımı paylaşmak istiyorum. Bu tarz uzatma parçaları hemen hemen bütün dalış saatlerinde bulunmakta ancak her üretici uzama miktarını kendi belirliyor. Önceki dalışlarımda başka saatlerin yeteri kadar uzama payına sahip olmamasından şikâyet etmiştim ancak benzeri bir durumla HydroConquest’te karşılaşmadım.

longines-hydroconquest-3-.jpg longines-hydroconquest-5-.jpg

Maksimum 15 metreye indiğimiz dalış yarım saat sürdü. Bu bölgenin dalgıçlar için farklı bir önemi bulunmakta. Geçtiğimiz yıl Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hediye edilen 60 ton ağırlığındaki A.B.D yapımı tank dalış turizmini pekiştirmek amacıyla 14 metreye batırılmış. Buraya kadar gelip tankı ziyaret etmemek de olmazdı. Buddy’min de yardımıyla oldukça eğlenceli kareler yakalamayı başardık. Yarım saatin ardından yüzeye çıktık ve peşimiz sıra, su altının büyüleyici dünyasıyla ilk defa tanışacak arkadaşlar profesyonellerin gözetiminde sportif dalışlarına başladılar.

longines-hydroconquest-1-.jpg longines-hydroconquest-2-.jpg

Longines HydroConquest’in sahip olduğu 300 metrelik su geçirmezlik değeri düşünüldüğünde 15 metre gibi komik bir değere inmiş olmam saatin kulağına su kaçırmakla eşdeğer bir derinlik. Gerçi günümüz dalgıç saatlerinin tokalarının masa başında çalışmaktan çiziklerle dolduğu düşünülürse bu derinlik de hiç fena bir değer sayılmaz.

longines-hydroconquest-6-.jpg

Longines HydroConquest’i bizzat doğal ortamında denemiş olmam, giriş ve orta seviye dalgıç saatlerine olan bakış açımı değiştirdi. Yükselen döviz kurları düşünüldüğünde Longines’in bağlı olduğu Swatch Grubu’nun TL bazlı satış yapma stratejisini bir saat sever ve müşteri olarak sonuna kadar destekliyorum. Hazır yeri gelmişken gezimizde bizlere eşlik eden modellerin liste fiyatlarını paylaşmak istiyorum. Erkek modellerinin hepsi çap değeri ve renkten bağımsız olarak 5000 TL’den satılmakta. Çift tonlu kadın modeli ise 4550 TL’lik liste fiyatına sahip. Günümüz saat piyasasını göz önünde bulundurursak bu fiyatlara bu kalitede başka bir alternatif bulmak pek mümkün görünmüyor. Köklü tarihçesi, prestijli marka değeri, yüksek kalitede işçiliği, kendine özgü tasarımı, in-house mekanizması ve en az bu saydıklarım kadar önemli rekabette sınırları zorlayan fiyat etiketiyle Longines HydroConquest karada, denizde veya havada, gerçekte veya hayallerde derin mavilikleri keşfetmek isteyenler için her zaman hazır. Plaza hayatına kısılıp kalmış dalgıçlardan, sudan çıkmayan balıkadamlara dek geniş bir kullanıcı profiline hizmet verebilecek kapasitede olan HydroConquest’ler ister dalış ekipmanlarınıza, ister aksam yemeğinizde size başarıyla eşlik edecektir. Tecrübeyle sabittir.

Benzer Haberler