alexa 103279 | Bulgari 2020 Yenilikler | WatchWeek Dubai 2020 | Octo Finissimo | Bulgari
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Lüks Saatçiliğin Sesi İncecik Kasasında

Lüks saatçiliğin en çok sevilen markalarından Bulgari, LVMH Group çatısı altında düzenlenen LVMH Dubai Watch 2020 etkinliğinde Octo Finissimo yeniliklerini saatseverler ve sektör insanlarıyla buluşturdu. Koleksiyonun en gözde parçasıysa, bizim de kulaklarımızı (!) dört açıp dikkat kesildiğimiz Octo Finissimo Minute Repeater modeli oldu.

103279-bulgari-octo-finissimo-minute-repeater-1.jpg

Octo Finissimo, sunduğu komplikasyonlu inceliğiyle adını rekor rekortmeni olarak lüks saatçilik dünyasına altın harflerle yazdırmayı başardı. Öyle ki, etkinlik başlamadan önce beni en çok sabırsızlandıran yenilikler bu markaya, bu koleksiyona aitti. Tüm koleksiyonun en can alıcı parçasının bir ‘minute repeater’ komplikasyonuna sahip olduğunu öğrenmek beni daha da mutlu etti. Sonuçta favori komplikasyonum, favorim olan saat kasasının içindeydi. Şimdi gelelim Bulgari Octo Finissimo Minute Repeater modelinin detaylarına.

103279-bulgari-octo-finissimo-minute-repeater-2.jpg

Bulgari Octo Finissimo Minute Repeater (Ref. 103279), kumlama tekniği kullanılmış 18K pembe altın kasayla birlikte geliyor. Kasanın arkasında safir kristal cam bölmeli arka kapak yer alıyor. En çok merak edilen sorunun cevabını hemen vereyim; kasanın inceliği yalnızca 6.90mm ve 30 metreye kadar su basıncına dayanıklılık gösteriyor. Kenarları süsleyen ayar kolu ve buton da yine kasayla aynı malzemeden, kumlama tekniği kullanılmış 18K pembe altından üretilmiş.

103279-bulgari-octo-finissimo-minute-repeater-5.jpg 103279-bulgari-octo-finissimo-minute-repeater-3.jpg

‘Minute repeater’ komplikasyonuyla rekor kıran titanyum kasalı ilk Octo Finissimo, 2016 yılında saatseverlerle buluşmuştu. Bu model, incelik açısından yeni bir paradigma değişimi yaratmış, yani geleneksel eylem tarzına köklü bir değişiklik getirmiş ve efsanevi statüyü korurken mekaniklere ve klasik komplikasyonlara yeni bir yaklaşımın temellerini atmıştı. Bu anlamda aslı mücevhere dayanan Bulgari, lüks saat sektöründe adeta devrim yarattı diyebiliriz.

103279-bulgari-octo-finissimo-minute-repeater-7.jpg

Octo Finissimo Minute Repeater’ın kasayla aynı malzemeden üretilmiş, kumlama tekniği kullanılmış 18K kırmızı altın kadranında en çok dikkat çeken noktalardan biri saat 6 konumuna yerleştirilmiş alt kadranın ve saat markörlerinin kesilerek tasarlanmış olması. Minute repeater’ın, saatçiliğin en zor ve en çok ustalık gerektiren komplikasyonlarından biri olduğunu yeniden buraya yazmamıza gerek yok sanıyorum ki. Ama devamlı kendi rekorunu kırmak ve hep daha ince bir kasaya bu komplikasyonu uyarlamak belki de işlerin en zoru. İşte tam da bu nedenden dolayı Bulgari kesik tasarımı kullanmış ve bu açıklıklar sayesinde kasanın içindeki rezonansı güçlendirerek ses efektini optimize etmeyi başarmış.

103279-bulgari-octo-finissimo-minute-repeater-6.jpg

Gelelim Octo Finissimo Minute Repeater’ın çalışmasını sağlayan mekanizmaya. Modelin içinde yalnızca 3.12mm inceliğindeki elden kurmalı mekanizma BVL362 görev alıyor. Mekanizma, tam kurulumda 42 saatlik güç rezervi sağlıyor.

103279-bulgari-octo-finissimo-minute-repeater-4.jpg

Bulgari Octo Finissimo Minute Repeater, mat timsah derisi kayış ve 18K Ardillon tipi tokayla tamamlanıyor.

103279-bulgari-octo-finissimo-minute-repeater-8.jpg

Benzer Haberler