alexa MB&F | Octopod | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

MB&F - Octopod

MBF-logo-son.png

Egzotik modellerin vazgeçilmez temsilcilerinden MB&F, deniz yaşamından ilham alan yeni masa saatini tanıttı. 

Saat endüstrisi günümüzde büyük ölçüde kol saatleri tarafından domine edilmiş olsa da, farklı segmentlerden yaratıcılık dolu tasarımlara sahip masa ve duvar saati modellerine de rastlayabiliyoruz. MB&F (Maximilian Büsser & Friends) tarafından tanıtılan Octopod da tam olarak bu grubun içinde yer alıyor.

MB-F-Octopod-3.jpg

Modelin markası MB&F, ancak tasarım ve üretim aşamalarında firmanın uzun dönemdir işbirliği içinde olduğu ünlü masa saati üretici L’Epée’nin büyük desteği yer alıyor. Endüstrinin duayen isimlerinden olan L’Epée, 175 yılı aşkın bir süredir High End masa saatleri üretiyor. Aynı zamanda MB&F’in Starfleet Machine ve Destination Moon gibi bili-kurgu temalı masa saatlerinde de imzası bulunuyor.

MB-F-Octopod-4.jpg

Bu arada MB&F’in deniz yaşamından esinlenerek tasarlanmış ilk modeli Octopod değil. Markanın kurucularından Maximilian Büsser’in eşinin başına gelen denizanası sokması hadisesinden ilham alan HM7 Aquapod modelini de bu vesileyle hatırlamış olalım.

Octopod için denizle ilgili farklı pek çok konudan ilham almış desek yanılmış olmayız zira modele baktığımızda deniz canlılarından gemicilikte kullanılan hassas ölçüm cihazlarına kadar pek çok farklı olguya rastlamak mümkün.

Modelin Paladyum kaplamalı pirinçten yapılmış sekiz adet bacağı bulunuyor. Yükseklikleri birbirinden bağımsız şekilde ayarlanabilen ve maksimum açıklık konumunda 28cm’e kadar yükselebilen bu ayakların orta kısmında ise, dairesel bir dengeleyicinin içine yerleştirilmiş cam gövde yer alıyor. Cam gövdenin yapımında, poli-karbonat malzemeden üretilmiş iki yarım küre kullanılmış. Şeffaf tasarlanan bu yarım kürelerin orta kısmına ise, mekanizmanın yüzüyormuş gibi durmasını sağlayan cam bir zemin yerleştirilmiş. Bu algının oluşmasına yardımcı olması açısından cam zeminin üzeri her iki taraftan da yansıma önleyici özelliğe sahip film ile kaplanmış.

MB-F-Octopod-5.jpg

Mekanizmanın eşapmanı, bir tam turunu 60 dakikalık zaman zarfında tamamlayacak şekilde tasarlanmış. Aynı zamanda yelkovan görevini de üstlenen düzeneğin uç kısmına ise, Ulysse Nardin Freak modelini hatırlatacak şekilde, balans çarkı yerleştirilmiş. Mekanizmanın içinde yer aldığı kürenin bir bütün olarak hem yatay hem de dikey hareket edebildiğini düşünürsek, çalışma prensibinin Tourbillon tarzı eşapmanlara benzediğini söyleyebiliriz.

MB-F-Octopod-2.jpg

Mekanizmanın yapısı itibarıyla eşapmanın denge ağırlığını ayarlamak görevi, oldukça karmaşık bir düzeneğin tasarlanmasına sebep olmuş. Tüm eşapmanın dönüşü esnasında balans çarkının her hangi bir müdahaleye maruz kalmadan salınım yapabilmesi için iki balans vidası, beş adet de minyatür ayar parçası denge ağırlığı vazifesi görecek şekilde, yelkovanın serbest olan uç kısmına konumlandırılmış. Bu sayede mekanizmanın zaman tutma hassasiyeti olabilecek en üst seviyeye taşınmış. Tüm bu mühendislik harikası düzeneğin ihtiyaç duyduğu enerji için ise, tam kurulumda sekiz günlük güç rezervi sunabilen tek parçalık dev bir tulumba tasarlanmış. 

Siyah PVD, mavi PVD ve Paladyum olmak üzere, her biri 50 adet ile limitli üretilen Octopod modeli için satış fiyatı CHF 35.000 olarak belirlenmiş.

MB-F-Octopod-1.jpg

Benzer Haberler