alexa MB & F | HM8 | Can-Am | Canadian-American | Challenge Cup | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

MB & F HM8 Can-Am

MBF-logo-son.png

MB & F’ten yine bir sanat eseri özgünlüğünde ve güzelliğinde nadide bir parça; Horological Macine 8 Can-Am.

MBF-HM8-4.jpg

HM5 ile başlayan serinin son üyesi HM8, tıpkı atası gibi mercekler ve diskler yardımıyla yatay pencereden zaman gösterimi sağlıyor. HM5’i takip eden ve markanın 10. kuruluş yıldönümüze ithafen hazırlanan HMX’in ardından HM7 model ismi atlanarak 8. versiyon için HM8 isminde karar kılınmış.

MBF-HM8-2.jpg MBF-HM8-6.jpg

Saatin isminde yer alan Can-Am ise 1966 – 1987 yılları arasında gerçekleştirilen Canadian-American Challenge Cup yarışından geliyor. Zaten saatin tasarımına baktığımızda da motor sporlarından esinlenme görmek mümkün. Saatin üst kısmında yer alan titanyum köprülerin yarış otomobillerinde kullanılan takla kafesine olan benzerliği bu detaylardan yalnızca bir tanesi.

MBF-HM8-3.jpg MBF-HM8-5.jpg

MB & F HM8 Can-Am’ın oldukça karmaşık yapılı bir mimarisi var. altın, titanyum ve safir kristalden imal edilen 60 parçanın birleştirilmesiyle üretilen kasa “sürücü” temalı disklerin saatin yan kısmına yanısıtılması prensipiyle saati kullanıcısına gösteriyor.

MBF-HM8-7.jpg

49mm x 51,5mm x 19mm ölçülerinde kasaya sahip model, benzersiz boynuz tasarımı sayesinde bilekte oldukça rahat bir duruşa sahip. 247 parçadan oluşan, 4Hz’de çalışan 42 saatlik güç rezervine sahip otomaatik kalibre Sowind(Girard Perregaux) desteğiyle üretilmiş. Saatin üst kısmında bulunan safir kristal camın ardından görünen rotor artık MB & F için klasikleşmiş bir tasarım. Ünlü, Japon anime dizisi Grendizer’in baltasını dikkatli okuyucular eminim farketmiştir.

MBF-HM8-1.jpg

Benzer Haberler