alexa MB&F | Legacy Machine | Split Escapement | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

MB&F Legacy Machine Split Escapement

MBF-logo-son.png

Kendine has butik markalar arasında önemli bir yere sahip olan MB&F, Legacy Machine model ailesinin en son üyesi MB&F Legacy Machine Split Escapement modeli ile boy gösterdi. Legacy Machine ürün grubunun şimdiye kadar üretilmiş en ”normal” versiyonlarından biri olan yeni model, Split Escapement (bölünmüş eşapman) özelliği taşıyan mekanizması ile dikkat çekiyor.

mb-f-lm-se-4.jpg

Geçtiğimiz günlerde duyurulan yeni versiyon, Legacy Machine model ailesinin estetik DNA’sından izler taşıyor. Her biri 18 adet ile limitli üretilecek toplam dört farklı kadran opsiyonuyla gelen modeller, 44mm x 17.5mm ebadında tasarlanmış 18K beyaz altın kasalar içerisinde sunuluyor. 30M su geçirmezliğe sahip kasaların her iki yüzünde de çift taraflı yansıma önleyici kaplamalı ve çizilmeye dayanıklı safir kristal camlar görev yapıyor.

mb-f-lm-se-5.jpg

Yeni koleksiyonda kırmızı, altın sarısı, gri ve mavi olmak üzere dört ayrı kadran seçeneği yer alıyor. Legacy Machine ürün grubundan aşina olduğumuz alt-kadranlı gösterim şekline sahip kadranın saat 12 hizasında zamanı, saat 4 ve 7 konumunda da güç rezervini ve tarihi gösteren alt-kadranlar bulunuyor. Tüm versiyonlar için alt-kadranlar beyaz lake zemin ile geliyor.

mb-f-lm-se-7.jpg

Kadran zemin renkleri için tonlar farklı da olsa yüzey formu olarak buzlu camı andıran “frosting” tarzı bir doku tercih edilmiş. Geçmiş modellerde olduğu gibi metal bir fırça yardımıyla ve tamamen el işçiliği ile tatbik edilen frosting yüzey dokusu, modellere modern ve endüstriyel bir hava katmış.

Kadrana baktığınızda ilk gözünüze çarpan detay, oldukça büyük hazırlanmış balans çarkı oluyor. Parlatılmış metalden üretilmiş ince bir köprü tarafından desteklenen balans çarkının herhangi bir eşapman bağlantısı bulunmuyor. Modele ismini veren tasarımın gereği, balans düzeneği modelin arkasına yani eşapmanın bulunduğu kısma kadar uzuyor.

mb-f-lm-se-2.jpg

“Modelin arkası” kısmı aslında oldukça önemli zira tabiri caiz ise esas aksiyon bu bölümde gerçekleşiyor. Ünlü saat ustası Stephen McDonnell tarafından tasarlanan “makine” (MB&F mekanizma yerine makine demeyi daha uygun bulmuş) aslında Legacy Machine Perpetual Calendar modeline hayat veren kalibre üzerinden geliştirilmiş. Yapı olarak eski cep saatlerine estetik göndermeler yapan mekanizmanın kadran kısmından görünen bölümleri tercih edilen kadran rengine göre değişiklik arz etse de, genel mühendislik anlamında tüm mekanizmalar aynı üretilmiş.

mb-f-lm-se-6.jpg

Köprüler üzerinde yer alan polisaj ve pahlamalar son derece keskin bir şekilde tatbik edilmiş. Kapak taşlarına ait yuvalar da yine aynı titizlikle parlatılmış. Detay işçiliği konusunda çıtayı biraz daha yükseltmeyi hedefleyen MB&F, normal koşullarda süsleme anlamında geri planda kalan çark kollarına bile aynı hassasiyeti göstermiş. Detaylara gösterilen özenin aynı şekilde devam ettiği eşapman da pahlama konusunda payını almış.

mb-f-lm-se-1.jpg

Elden kurgulu olarak tasarlanan mekanizmanın çalışma hızı 18000vph, tam kurulumda verdiği güç rezervi ise 72 saat olarak ayarlanmış. Toplamda 314 parçadan oluşan 35 taşlı mekanizmada, zaman tutma özelliğinin yanı sıra tarih ve güç rezerv göstergesi fonksiyonlarına da yer verilmiş.

El dikişi kahverengi timsah derisi kayış ve 18K beyaz altın katlanır klips ile gelen modeller için US$79,000 satış fiyatı belirlenmiş (ABD listesi).

mb-f-lm-se-3.jpg

Benzer Haberler