alexa 06.PL-BL | 06.TAL.BLA | Thunderdome | Legacy Machine | MB&F | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

MB&F Legacy Machine Thunderdome

MB&F, Legacy Machine ürün grubunun son üyesi Thunderdome modeli ile boy gösterdi. Her biri limited-edition olmak üzere iki farklı versiyon olarak tasarlanan yeni seri, Tourbillon konseptini farklı bir boyuta taşıyan mekanizmasıyla ezber bozuyor.

mb-f-legacy-machine-thunderdome-1.jpg

“Egzotik saat” kavramını, özgün bir yorumla ele alan butik isim MB&F, horoloji arşivlerine adını altın harflerle yazdıran Legacy Machine ürün grubuna yeni bir model ekledi. MB&F’nin sembol tasarım detaylarını bünyesinde barındıran iki modelden oluşan yeni ürün grubu, yüksek saatçiliğin vazgeçilmez komplikasyonlarından Tourbillon’a kattığı yeni yorum ile geleneksel saatçilikte yeni bir sayfa açmaya aday görünüyor.

Koleksiyonda yer alan modeller ve üretim adet bilgileri şu şekilde; Grado 950 platin kasa ve açık mavi Guilloché kadran ile gelen model 33 adet ile limitli üretim. Tantal kasa ile gelen ve lüks saatlerin lider satış portallarından The Hour Glass için hazırlanan versiyonda ise iki farklı kadran tipine yer verilmiş. Her biri 5 adet ile sınırlı üretilen versiyonlarda yeşil Aventurin ve lacivert Guilloché kadranlar kullanılmış.

mb-f-legacy-machine-thunderdome-4.jpg mb-f-legacy-machine-thunderdome-13.jpg

Modelin kasası Grado 950 platin ve tantal olmak üzere iki farklı malzeme ile hazırlanmış. 44mm x 22.2mm boyutunda tasarlanan ve toplamda 20 farklı bileşenden oluşan görkemli kasanın her iki yüzünde de, çift taraflı yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal camlara yer verilmiş. Su basıncına dayanıklılık değeri ise 30 metre / 3 ATM ile sınırlandırılmış.

mb-f-legacy-machine-thunderdome-5.jpg

mb-f-legacy-machine-thunderdome-6.jpg mb-f-legacy-machine-thunderdome-7.jpg

Yeni model ailesine hayat veren mekanizma için, ‘geçmişi geleceğe bağlayan köprü’ tanımını kullanmak mümkün. Saat dünyasının iki dâhisi Eric Coudray ve Kari Voutilainen tarafından MB&F için özel olarak geliştirilen mekanizma, geleneksel saatçilik ile modern horoloji unsurlarını aynı çatı altında topluyor.

mb-f-legacy-machine-thunderdome-3.jpg

63’ü taş olmak üzere toplam 413 farklı bileşenle hayat bulan mekanizma, elden kurmalı tasarlanmış. 3Hz (21.600vph) frekansında çalışan mekanizmanın tam kurulumda sağladığı güç rezerv süresi ise 45 saat olarak ayarlanmış. Mekanizmanın çığır açan yenilikleri ise büyük ölçüde eşapman ve Tourbillon özelinde yer alıyor.

mb-f-legacy-machine-thunderdome-14.jpg

Mekanizmada üç adet tulumba kullanılmış. 10mm’lik yarım küre şeklinde tasarlanmış özel üretim balans çarkının yer aldığı mekanizmanın sarmal kıl zembereği ise, üst kısımda görülebilir bir şekilde konumlandırılmış. Kadranın ortasından yukarı doğru yükselen bu özgün tasarıma TriAx ismi verilmiş. Yaratıcısı Eric Coudray için bile oldukça zorlayıcı bir konsept olan TriAx, her biri kendi tam tur sürelerinde çalışan üç iç içe geçmiş akstan oluşuyor. İçerden dışarı doğru yerleştirilmiş bu üç aks, sırasıyla 8, 12 ve 20 saniyede tam turlarını tamamlayarak Thunderdome’a birden fazla akslı sistemler içerisinde, en hızlı kombine düzenek olma unvanını da kazandırıyor.

mb-f-legacy-machine-thunderdome-15.jpg

Zamanın gösterimi yataya 58° açıyla yerleştirilmiş alt kadran vasıtasıyla yapılıyor. Saat ve dakika ile sınırlı gösterilen zaman siyah/beyaz kontrast detaylarla rahatça okunabiliyor. Mekanizmanın güç rezerv göstergesi ise safir kristal cam bölmeli arka kapaktan takip ediliyor.

mb-f-legacy-machine-thunderdome-11.jpg

Mekanizma modern saatçiliğin en rafine örnekleri arasında yerini almış olsa bile, 19YY süslemelerinden esinlenerek uygulanmış ince işçiliğiyle ustalara saygı duruşunda bulunmayı da ihmal etmiyor. Gövde ve köprüler tamamı elle uygulanmış pahlama ile göz alıcı bir ışıltı sunarken yine el işlemesi Cotes De Geneve desenleri ve yazılar, geleneksel yüksek saatçiliğe gönderme yapıyor.

mb-f-legacy-machine-thunderdome-12.jpg

Her iki model de, el dikişi mavi timsah derisi kayış ve kasa malzemesine uygun Grado 950 platin veya tantal katlanır klips ile sunuluyor.

mb-f-legacy-machine-thunderdome-2.jpg
Benzer Haberler