alexa LM101 | Frost | MB&F | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

MB & F LM101 Frost

MBF-logo-son.png

İlk olarak 2014 yılında, sıradışı tasarımların ardından geleneksele daha yakın Legacy Machine koleksiyonunu tanıtan MB&F, LM101 modeliyle atağını sürdürüyor. Bu modelin serinin diğer saatlerinden farkı ise kadranındaki sıradışı işçilik ve oluşan benzersiz görüntü. Saat 40mm x 10mm’lik kasa ölçüsüyle hem erkek hem de kadınlara fazlasıyla hitap ederken, sarı veya pembe altın seçeneği sunarak her zevke uyum sağlamaya çalışıyor. 44mm’lik LM1 serisine göre bariz boyut farkı ise saatin kullanılabilirliğini artıran başlıca unsurlardan. Elbette küçülen çap saatin ihtiaşımdan herhangi bir şey kaybetmesine neden olmamış.

ahci_image-4236483.jpg

Diğer bütün MB&F’lerde de olduğu gibi saatin mekanizması başlı başına bir inceleme konusu. Kari Voutilainen imzalı kalibre, 2.5 hertz’te çalışan mekanizma tam rezervde 45 saat çalışma aralığına sahip, elle kuruluyor ve oldukça hassas bir işçilikle imal edilmiş. Elle polisajı yapılan yüzeyler ayna parlaklığında, menevişli vidalar altın şatonlarla koruma altına alınmış. Ayrıca tüm bunlara ek olarak kadranda saat 6 pozisyonunda güç rezerv göstergesi bulunuyor.

MB-F-LM101-Frost-Yellow-Gold-1.jpg

ahci_image-4236463.jpg

Frost tekniğinin tarihçesi saat sektöründen oldukça eskilere dayanıyor. İlk olarak Abraham Louis Breguet tarafından kullanılan teknik 18. yüzyılın sonları ile 19. yüzyılın başlarında kendisinden çok sık söz ettirmiş ve halen daha Breguet markası tarafından sıklıkla kullanılmakta. Kadrana bu yüzey görüntüsünü verebilmek için özel bir fırçalama tekniği gerekiyor. Yöntem kumlama tekniğine benzese de temelde birçok fark barındırıyor. Günümüzde bu tekniği orijinaline sadık kalarak uygulayabilen çok az sayıda zanaatkar bulunmakta ve elbette MB&F’in usta çalışanları da bunlardan yalnızca birkaçı.

MB-F-LM101-Frost-Red-Gold-2.jpg

MB-F-LM101-Frost-Yellow-Gold-3.jpg

MB&F Legacy Machine 101 Frost 18 ayar pembe altın versiyon için 33, 18 ayar sarı altın versiyon için 18 adetle sınırlı sayıda üretilecek. Her iki saatin de fiyatı 55.000chf olarak belirlenmiş.

MB-F-LM101-Frost-Red-Gold-1.jpg

Benzer Haberler