alexa Mekanik Alarmlı Saatler | Patek Philippe | Richard Mille | Tudor | Breguet
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Mekanik Alarmlı Saatlerden Seçmeler

Mekanik saatler dünyasının sessiz(!) kahramanlarından alarm komplikasyonunu inceliyoruz.

Sessiz dediğime bakmayın, aslında oldukça sesliler. Ama bu ses bir dakika tekrarlayıcısının melodik halinden ziyade, dikkat dağıtıcı, ortalığı karıştırıcı şekilde cereyan ediyor. Tıpkı amaçlandığı gibi.

Alarm özellikli saatler uzun yıllardır hayatımızın içindeler. İnsanoğlu, sabah uyanmaktan belirli anları hatırlamaya kadar, her gün, milyarlarca kez alarmlardan faydalanıyor. Sözlük anlamında göre alarm, tehlike anında ortaya çıkan uyarıcı ses, görüntü ve işaret demek. Biz ise bu özelliği, uyanma ve/veya hatırlatma amacıyla kullanıyoruz. Dikkat ederseniz dilimize yerleşmiş olan alarm kurma kalıbındaki kurma işlemi de, yıllar öncesinin mekanik enstrümanlarına dayanıyor. En yalın haliyle, kurulan bir zembereğin içinde saklı potansiyel enerjinin istenilen anda boşaltılması neticesinde teller ve tokmaklarla oluşturulan ses ve titreşim özellikleri, alarm komplikasyonunu meydana getiriyor. Günümüz saat dünyasında bu komplikasyona sahip saatler halen üretilmeye devam ediyor. Gelin, giriş seviyeden yüksek saatçiliğe, alarm özelliğine sahip mekanik kol saatlerine bir göz atalım.

Vulcain Cricket

1940’lı yıllardan itibaren alarmlı saat üretimini devam ettiren Vulcain, listemizin görece ulaşılabilir fiyat etiketli modelleri arasına girmeyi başarıyor. 50s President Collection adı altında boy gösteren modellerin en meşhuru, şüphesiz Cricket modeli. Elle kurulan in-house mekanizmalar, istenilen saatte oldukça sesli ve bir oranda saati de titreten bir alarm düzeneğine de ev sahipliği yapıyor.

mechanical-alarm-watches-vulcain-cricket-1.jpg

Tudor Heritage Advisor

İsviçreli üretici Tudor’un koleksiyonunda bulunan Heritage Advisor modeli, Tudor tarafından geliştirilen alarm özellikli kalibresiyle piyasanın en kullanışlı modellerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Alarm fonksiyonunun elle kurulduğu otomatik kalibrede, komplikasyonun aktivasyonu için saat 8 pozisyonunda buton, kadranda alarm sistemini besleyen zembereğe ait rezerv göstergesi ve durum indikatörü bulunuyor.

mechanical-alarm-watches-tudor-heritage-advisor-1.jpg mechanical-alarm-watches-tudor-heritage-advisor-2.jpg

Jaeger-LeCoultre Memovox Polaris Mariner

Saat dünyasının kült modellerinden biri olarak anılan Jaeger-LeCoultre’ye ait Memovox ailesinin en yeni üyesi Polaris Mariner da yine ikonik tasarımıyla dikkatleri üzerine topluyor. Saat ayarı, iç bezel kontrolü ve alarm için üç ayrı kurma koluna sahip model, alarm özellikli benzersiz bir dalış enstrümanı olma özelliğini de taşıyor. Otomatik kalibrede yer alan JLC’ye özgü üst düzey detaylarla Memovox, listenin en çarpıcı modellerinden biri olarak yerini alıyor.

mechanical-alarm-watches-jaeger-lecoultre-memovox-1.jpg mechanical-alarm-watches-jaeger-lecoultre-memovox-2.jpg

Breguet Marine Alarme Musicale

Bu şiirsel isim, Abraham Louis Breguet’in mirası olarak günümüze ulaşan bir saatçilik efsanesinden başkası değil. Sportif tasarımı ve sağlam duruşunun ardından incelikle işlenmiş, alarm komplikasyonlu otomatik bir kalibre sunan model, türlü kasa ve kadran kombinasyonuyla saat severlerin karşısına çıkıyor. Breguet’in üstün tecrübesini, alarm mekanizmasının çıkardığı sesin notası dahil her detayda fark etmek mümkün.

mechanical-alarm-watches-breguet-marine-alarme-musicale-1.jpg mechanical-alarm-watches-breguet-marine-alarme-musicale-2.jpg

mechanical-alarm-watches-breguet-marine-alarme-musicale-3.jpg

Patek Philippe 5520P

Listemizdeki bir diğer model, Patek Philippe 5520P, belki de en aykırı Patek modellerinden biri. 42.2mm çapında tasarlanmış ve platinden üretilmiş bir kasayla gelen model, bir sanat eseri güzelliğindeki mekanizmasıyla öne çıkıyor. Benzersiz sesiyle farkını ortaya koyan model, Patek Philippe’in alarm komplikasyonuna olan özgün bakış açısını da bileklere taşıyor.

mechanical-alarm-watches-patek-philippe-5520p-1.jpg

mechanical-alarm-watches-patek-philippe-5520p-2.jpg mechanical-alarm-watches-patek-philippe-5520p-3.jpg

Richard Mille RM 62-01 Tourbillon Vibrating Alarm ACJ

Listeyi bu sıra dışı modelle kapatmayı uygun buldum. Richard Mille RM 62-01 Tourbillon Vibrating Alarm ACJ. Sondaki ACJ harfleri bu saatin Airbus Corporate Jets firmasıyla kurulan ortaklığın bir eseri olduğu anlamına geliyor. Ömrünü özel jetlerde geçirmek zorunda olan, egzotik saatlere meraklı iş insanlarına da böylesine özel bir model yakışırdı. 30 adetle sınırlı sayıda üretilen RM 62-01’in alarm mekanizması dakikada 5400 devirle(!) dönen bir ağırlık sayesinde saati titretiyor ve kullanıcısını uyarıyor. İnanılmaz değil mi?

mechanical-alarm-watches-richard-mille-rm-62-01-1.jpg mechanical-alarm-watches-richard-mille-rm-62-01-2.jpg

Benzer Haberler