alexa Mido | Ocean Star | 200C | Blue | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Mido Ocean Star 200C Blue

Swatch Group’un giriş seviye segmentindeki yıldız isimlerinden Mido, yaza damgasını vuracak yepyeni dalgıç modeli Ocean Star 200C Blue ile fiyat/performans konusundaki iddiasını zirveye taşıyor.

mido-ocean-star-200-c-blue-1.jpg

Swatch Group çatısı altında faaliyetlerine devam eden Mido, fiyat/performans canavarı modelleri ile mekanik İsviçre saatleri pazarında önemli bir konumda yer alıyor. Modern ve klasik temalı modellerden oluşan ürün yelpazesi ile mekanik saatçiliğe giriş için belki de en başarılı modellere imza atan marka, ne yazık ki uzun bir süredir ülkemizde resmen temsil edilmiyor. Bu konuda Certina ile aynı kaderi paylaşan köklü markanın, yakın zamanda tekrar Türkiye pazarında yerini almasını dileyerek yeni modele geçelim.

mido-ocean-star-200-c-blue-2.jpg

Uygun fiyatlı ve kaliteli bir dalgıç saati arayanlar için ilk akla gelen seçenekler arasında yer alan yeni model 42.50mm çapında tasarlanmış, modern bir kasa ile geliyor. İki parçalı modüler kasa paslanmaz çelikten üretiliyor. Kasanın ön yüzünde, yansıma önleyici kaplama uygulamış çizilmelere dayanıklı safir kristal cam yer alıyor. Ön camı çevreleyen dalgıç tipi bezele, seramik malzemeden yapılmış (model ismindeki “C” harfinin kaynağı), mavi bezel minesi eşlik ediyor. 10ar dakikalık aralıkları gösteren bezeli üçgen sembolünde fosfor özelliği de bulunuyor. Kasanın arka yüzünde, üzerinde çok şık bir deniz yıldızı kabartması bulunan, masif kapak görev yapıyor. Modele dair bilgilere yer veren şık kapak, kasaya 5 adet minyatür vida ile sabitleniyor. Burada kapak tasarımını çok beğendiğimi ve bir dalgıç saatine çok yakıştırdığımı özellikle belirtmek istiyorum. Mido’nun modele cam bölmeli bir kapak koymamasını da gayet yerinde bir karar olarak görüyorum. Normal koşullarda minyatür vidaların daha klasik (dressy) modellere yakıştığını düşünürüm. Ancak 200M su geçirmezlik değeri sağlandığına göre, bu durumu göz ardı edebiliriz diye düşünüyorum. Kasaya dair yegane eleştirim ise kurma kolunu çevreleyen koruma parçaları hakkında. İşlevsellik kısmına lafım yok ancak tasarımsal manada daha iyisi yapılabilirdi diye düşünüyorum.

mido-ocean-star-200-c-blue-3.jpg

Yeni modele, model isminde geçen Blue’ya uygun şekilde, mavi renkli bir kadran eşlik ediyor. Mat yüzey formu ile spor bir saate yakışır bir duruş sergileyen kadranın üzerinde, gravür şeklinde işlenmiş dalga desenleri yer alıyor. Büyük yuvarlak saat markörlerini, kürek formlu kollar tamamlıyor. SLN fosfor uygulamalı bileşenler sayesinde, kadran en zor koşullarda bile net ve hızlı bir okunabilirlik vadediyor. Saat 3 konumunda, gün ve tarih özelliklerine ait pencereler yer alıyor. Açıkçası özellikle sportif temalı saat modellerinde kadranın simetrisini bozacak her türlü ekstra özelliğe karşıyım. Bu duruma bir de bembeyaz diskler üzerinde siyah fontlar eklenince, fonksiyon formun önüne geçmekle kalmadığını, bir noktada tasarımın bütünlüğünü bozduğunu düşünüyorum. 

mido-ocean-star-200-c-blue-4.jpg

Modelin kalbinde, bir ETA C07.621 türevi olan, Mido Calibre 80 görev yapıyor. Swatch Group markalarında artık sıkça görmeye başladığımız Powermatic mekanizma ailesine ait otomatik kalibre, tam kurulumda sunduğu 80 saatlik güç rezerv süresi ile sadece kendi sınıfında değil daha üst segmentlerde de standartları yeniden belirliyor. 

mido-ocean-star-200-c-blue-5.jpg

Mido Ocean Star 200C Blue, konsept ile uyumlu mavi tonunda hazırlanmış, şık bir kauçuk kayış ile sunuluyor. Üzerindeki dikey oyuklar ile modelin sportif duruşunun altını çizen kayışa, dalgıç uzatma parçasına da yer veren Mido imzalı katlanır toka eşlik ediyor. 

mido-ocean-star-200-c-blue-6.jpg

Standart (limitli olmayan) koleksiyona eklenen yeni model CFH 1,030 etiket fiyatıyla sınıfının en iyi alternatifleri arasında yerini alıyor.

Benzer Haberler