alexa Minerva Hikayesi | Montblanc | Collection Villeret 1858 | Fabrique d'Horlogerie Minerva SA
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Minerva Hikayesi

2007 yılında, yazım gereçleriyle ünlü marka Montblanc’ın lüks saat bölümüne dahil edilen efsanevi marka Minerva’nın hikayesi sizlerle...

the-minerva-story-1.jpg

2007 yılında Montblanc'ın geleneksel lüks saatçilik konusundaki uzmanlığı, İsviçre'nin Bernese Jura kentinde Villeret'de, klasik saatçiliğin, geleneksel becerilerin ve özel komplikasyonların sürdürülmesine adanmış bir kuruluş olan Minerva de Recherche en Haute Horlogerie Enstitüsü'nün kurulması ile daha da geliştirildi. Montblanc tarihindeki bu önemli olayı, İsviçreli lüks ürün grubu Richemont'un Fabrique d'Horlogerie Minerva SA'yı ve onun olağanüstü saatçilik bilgi birikimini devralması takip etti. Richemont, yeni satın aldığı saat üretim tesislerini, sahibi olduğu prestijli lüks markalardan biri olan Montblanc'a devretti.

the-minerva-story-2.jpg

Minerva Hikayesi

Villeret'in saatçilik geleneği, 1858'de Charles ve Hyppolite Robert kardeşlerin "H. & C. Robert" şirketini kurmasıyla başladı. Daha sonra kardeşlerden sadece Charles’ın kalması ile "C. Robert" olarak revize edilen şirket ismi, 1878'de oğulları Charles ve Georges’un yanı sıra sonradan dahil olan Yvan Robert (1840-1912) şirketin başına geçmesiyle tekrar "Robert Frères Villeret" olarak değiştirildi.

the-minerva-story-3.jpg

Şirket, 1886'da "Mercure" ile başlayarak, 1887'de "Minerva" (çiftçilik, zanaat ve bilim tanrıçası) ve 1898'de "Ariana", "Tropic" ve diğerlerini ekleyerek markaları tescil ettirmeye başladı. Her birinin kendi logosu ve ürünleri bulunan bu markalar, markanın imzası haline gelen bir sembol olan ok ile karakterize edilen "RFV" logosu ile detaylandırıldı.

the-minerva-story-4.jpg

Başlangıçta dışardan temin ettiği mekanizmaları kullanarak bir "etablisseur/montajcı" olarak cep saatleri konusunda faaliyet gösteren "Robert Frères Villeret", Anvers'teki "Expositions Universelles" ve 1889 Paris World Exhibition'da düzenlenen iki sergide de saatleriyle madalya kazananlar arasında yer aldı.

the-minerva-story-5.jpg

1985’ten itibaren "Robert Frères Villeret" kendi saat mekanizmalarını üretmeye başladı. İlk ürünler, 1941 yılına kadar üretimde kalan silindir eşapmanlı 18 ligne No. 1 mekanizma ve İsviçre kol eşapmanlı No. 2 Calibre 18 veya 19 ligne mekanizmalarıydı. Minerva kalibrelerine boyut, satır ve sıra numarasına göre değindi. Bu nedenle 18 satır boyutundaki tüm kalibreler "Calibre 18" olarak adlandırıldı. İlk çıkan mekanizma da ilk olduğunu belli etmek için Calibre 18-1 olarak adlandırıldı.

the-minerva-story-12.jpg

1902 yılında şirket bugün hala kullanımda olan binalarına taşındı. Yüzyılı aşkın bir süredir aynı yerde ve 1970'lerdeki kuvars krizi süresi dahil kesintisiz mekanik mekanizma üretiminin, İsviçre saatçilik endüstrisinde müthiş nadir görülen bir durum olduğunu da ekleyelim.

1908'de Robert Freres kronograf ve kronometre üretimine başladı ve ilk kronograf mekanizması olan Calibre 19-9'u tanıttı. Çoğu Minerva kronografı gibi, kronograf saat sayacına değil, sadece dakika sayacına sahipti. Minerva markasıyla, şirketin ürün yelpazesinin en üstünde konumlandırılan şirket, hassas kronometrisiyle dünya çapında tanınmış ve profesyonel saatlerin üretiminde lider bir uzman haline geldi. 1916'da zamanı saniyenin 1/100'üne kadar doğru ölçebilen mekanik kronometreleri, günümüz motor yarışlarının evrimi için temel teşkil ediyordu.

the-minerva-story-7.jpg

Breguet balans yaylı ve 17-taşlı kolon çarklı bir kronograf olan Caliber 13-20, tek-tuş olarak tasarlandı, ancak 1940'tan sonra 30 veya 45 dakikalık sayaçlı çift butonlu konfigürasyonlarda üretildi. Piyasaya sürüldüğünde piyasadaki az sayıdaki kronograf kalibrelerinden biriydi ve Dubois-Depraz ile birlikte geliştirildi.

the-minerva-story-9.jpg the-minerva-story-6.jpg

Minerva markalı ürünlerin istisnai başarısı göz önünde bulundurularak, 1929 yılında tüm şirketin adı "Minerva SA, Villeret" olarak değiştirildi. Ne yazık ki, 1930'ların başlarında dünyadaki mali kriz Robert ailesini işsiz bıraktı ve Minerva'nın devralınmasına yol açtı: 1934'te, 1921'den beri şirkette çalışan saat mühendisi Jacques Pelot ve makine teknisyeni Charles Haussener işletmenin yeni sahipleri oldu. Bu ikilinin liderliği, 1936’da Garmisch-Partenkirchen gerçekleşen Olimpik kayak etkinliklerinin resmi zaman tutucusu olarak atanmaları ve yeni tasarlanan mekanizmalar gibi başarılar getirdi.

the-minerva-story-8.jpg

1943'te Jacques Pelot'un yeğeni Andre Frey, Pythagore adlı bir saat modelinde kullanılması için Calibre 10-48 adını verdiği dikkat çekici bir mekanizma tasarladı. Frey, bu mekanizmayı tasarlarken köprüleri, kâşifi Pisagor'a atfedilen ve Altın Oran (1.618...) olarak tanımlanan matematiksel oranları kullanarak konumlandırmıştı. Bu nedenle saate bu isim verildi. O dönemlerde mekanizmalar kasaların içinde, kapak ve kadranların arasında kaldıklarından görünmeleri mümkün değildi. Dolaysıyla, Frey’in tasarım konusunda Altın Oran’dan faydalanması, mühendislik açısından mesleğini ne kadar önemsediğinin bir ispatıydı.

the-minerva-story-10.jpg the-minerva-story-11.jpg

1955'te Jacques Pelot'un hisseleri varisi Andre Frey'e devredilirken, 1960'ta Maurice Favre, kayınpederi Charles Haussener'in hisselerini devraldı. Frey ve Favre, 1989 yılına kadar şirketi yönetti, ardından Jean-Jacques Frey, babası Andre Frey ile birlikte şirketin yönetimini devraldı.

İsviçreli saat üreticilerinin adeta kırıp geçiren Kuvars Krizi esnasında Minerva, mekanik kronograflarının kalitesi ve bilinirliliği sayesinde hayatta kalabildi. 2000 yılında Frey ailesi şirketi, İtalyan finansçı Emilio Gnutti liderliğindeki yeni ortaklara sattı. Yeni organizasyon, altyapı ve makine yatırımlarıyla birlikte, yeni sorumlu Beppe Menaldo ve yetenekli ve saygın bir saat ustası olan ve bugün hala Villeret'teki Montblanc üretim tesislerinin Teknik Direktörü olan Demetrio Cabiddu liderliğindeki ekibi güçlendiren yeni çalışanları işe aldı. Yüksek kaliteli üretim geleneğini sürdüren Minerva, 2003 yılında tümü elden kurmalı dört yeni kalibrenin hayat verdiği iki kronograf ve iki tane de sadece zamanı gösteren dört yeni model sundu. 2005 yılında ise Minerva, 280 el yapımı parçadan oluşan, ekstra büyük Tourbillon kafesi (20 mm) ile donatılmış, 100 saatlik güç rezervine sahip elle kurmalı Caliber 65-60 ile çalışan Tourbillon Mystérieuse modelini tanıttı. Modelin 47mm çapındaki 18K pembe altın kasası, alışılmadık bir şekle sahipti. Model, saat ve dakika ibreleri için safir diskler kullanarak zamanı 'gizemli' kadranında gösteriyordu. Arka kasadaki "D.C." gravürü, onu yaratan Demetrio Cabiddu'ya bir saygı duruşuydu.

the-minerva-story-13.jpg the-minerva-story-14.jpg

Ekim 2006'da İsviçreli lüks mallar grubu Richemont, Fabrique d'Horlogerie Minerva SA'yı satın alarak olağanüstü bir know-how bilgisinin de sahibi oldu. Bu satın almanın şüphesiz en önemli sonucu, Minerva ile Montblanc arasındaki ortaklık ile Minerva'nın, Institut Minerva de Recherche en Haute Horlogerie adı altında yönetilen bir Montblanc departmanı haline gelmesiydi.

2010'da Montblanc, Institut Minerva'da geliştirilen ilk saat olan Metamorphosis'i tanıttı. Adını benzersiz ikili işlevi ve yüzlerinden alan Metamorphosis, kadranda yer alan bölmeyi yukarı veya aşağı hareket ettirerek sadece zamanı gösteren bir saatten bir kronografa dönüşebiliyordu. Bu modeli, 2014 yılında tanıtılan Metamorphosis II izledi.

the-minerva-story-15.jpg the-minerva-story-16.jpg

Bugün, Villeret'teki Montblanc atölyeleri, Minerva mirasından esinlenerek, büyük bir bölümü hala elle gerçekleştirilen geleneksel saat işçiliğine sıkı sıkıya bağlı kalarak, Collection Villeret 1858 serisinin tüm modellerinin üretimini üstlenmeye devam ediyor. Aynı zamanda "Institut Minerva de Recherche en Haute Horlogerie", saatçilik sanatını zenginleştirmeye devam etmek için yenilikçi teknolojiler ve konseptler araştırırken olağanüstü kronografik uzmanlığı koruyan ve geliştiren bir güç görevi görüyor.

Benzer Haberler