alexa Pilot Saatleri | Rolex | IWC | Hamilton| Longines | Breitling
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Modern Pilotlar İçin

Saat dünyasının en popüler kategorilerinden biri şüphesiz pilot saatleri. İkinci Dünya Savaşı ve sonrası dönemde yoğun bir şekilde kullanıma giren pilot saatlerinin karakteristik tasarımları, birçok saat meraklısının ilgisini çekmeyi başarıyor.

pilots-watch-1.jpg

Sadelik ve kolay okunabilirlik pilot saatlerinin olmazsa olmaz özelliklerinin başında geliyor. Pilot saatleri kendi içinde üç gruba ayrılmış durumda. Bunlardan ilki savaş döneminden kalma, büyük çaplı kasalara sahip, kurmalı mekanizmalarla donatılmış modeller, Flieger olarak da adlandırılıyorlar. İkincisi ise Rolex GMT-Master önderliğinde ilerleyen ikinci zaman dilimi özellikli saatler. Son grup ise, uçuş ekipmanı niteliğindeki havacılık kronografları.

pilots-watch-2.jpg

Her üç kategoriden üçer farklı modeli sizler için bir araya getirdik.

Flieger listesinin başında, eminim başlığı görür görmez birçoğunuzun da tahmin edeceği üzere IWC Big Pilot’s Watch bulunuyor. En büyüğü değil, 43mm x 13,6mm’lik ölçüleriyle Big Pilot’s Watch 43. İtiraf edelim, 46mm’lik BP’nin yeri IWC modelleri arasında her zaman farklıdır ancak 43mm çaplı yeni versiyon çok daha kullanışlı, çok daha konforlu. Üstelik 60 saat güç rezervli in-house otomatik kalibresi ve 100 metrelik su geçirmezlik değeriyle de son derece teknolojik. Kolay değiştirme özelliği bulunan kayış sistemi de modele özgü artılardan bir diğeri. Unutmadan ekleyelim, aynı saatin Type-B kadranlı titanyum Spitfire versiyonu da fazlasıyla ilgi çekici, hatta bazıları için tam bir arzu nesnesi.

pilots-watch-3.jpg pilots-watch-4.jpg

Gerçekten II. Dünya Savaşı’ndan kalma bir pilot gibi mi görünmek istiyorsunuz? O halde size o yıllarda da pilotlar için üretim yapan ve günümüze dek varlığını sürdürebilmiş ender markalardan Laco ile tanıştırayım. Kadranda yer alan “Made in Germany” ifadesi için dahi alınabilecek modeller üreten markanın Pilot Watch serisi, birçok kişiselleştirme imkanını müşterileriyle paylaşıyor. 200 metreye kadar su geçirmezlik değeri sunan saatlerin kalbinde Sellita üretimi, tercihe göre kurmalı ya da otomatik kalibreler yer alıyor. Üstelik bu modellere gayet makul fiyat etiketleriyle ulaşmak mümkün.

pilots-watch-5.jpg

Üçüncü sırada öyle bir saat var ki, ilk görüşte aşk tanımının paslanmaz çelik kasaya bürünmüş hali diyebiliriz. Hamilton Khaki Pilot Pioneer Mechanical, 36mm çapında kasası, elden kurmalı H-50 kalibresi, gri renkli NATO stili kayışı ve dokulu mat siyah kadranıyla fazlasıyla romantik! Bu saati takıyorsanız karizmatik bir sesiniz ve özenle taranmış saçlarınız olmalı.

pilots-watch-6.jpg pilots-watch-7-.jpg

GMT kollu saatlerden bahsedip kategorinin lideri Rolex GMT-Master II’den bahsetmemek olmaz. 40mm çapında paslanmaz çelik, çelik-altın ve masif altın modellerden oluşan seriye herhangi bir kusur bulmak imkânsız. 1950’li yıllarda Pan-Am havayolları ile Rolex ortaklığıyla geliştirilen seri, günümüz saatçilik dünyasının en çok arzulanan modellerine ev sahipliği yapıyor. Hassasiyet ve dayanıklılık abidesi in-house otomatik kalibrelerle hayat bulan modeller, sadece pilotların değil birçok saat severin favori tercihleri arasında yer alıyor.

pilots-watch-8.jpg pilots-watch-9.jpg

Şimdi seviyeyi biraz yükseltelim. Patek Philippe Aquanaut Travel Time 5164A. 40,8mm x 10,2mm ölçülerinde paslanmaz çelik kasası ve siyah renkli kauçuk kayışıyla her zerresinden kalite akan bir model. Kasanın sol tarafında yer alan ve saatin genel hatlarıyla müthiş bir uyum içinde tasarlanan çift buton ile kadranda yer alan ikinci zaman dilimi kolunu ayarlamak mümkün. Bundan daha prestijli bir seyahat saati mümkün müdür?

pilots-watch-10.jpg pilots-watch-11.jpg

GMT kolu denilince akla gelen ilk model GMT-Master ise aynı aileden çıkma Tudor Black Bay GMT’ye de bir şans vermemek düşünülemez. 41mm kasa çapına sahip saatin en dikkat çeken özelliklerinden biri, Rolex’e olan yakınlığı değil, herhangi bir Tudor bayisinden hala alınabiliyor olması. 70 saat güç rezervine sahip kronometre sertifikalı otomatik kalibre ile donatılan modeli, paslanmaz çelik bilezik, deri ya da NATO kumaş kayış seçenekleriyle almak mümkün.

pilots-watch-12.jpg pilots-watch-13.jpg

Kronograflar her zaman favori saat modellerim arasında yer almıştır. Çok sayıda göz alıcı modelin arasından bu kategorinin en iyilerini belirlemek bir hayli zor. Sanıyorum 42,5mm x 13,7mm ölçülerinde paslanmaz çelik kasaya sahip Blancpain Air Command modeli, gelmiş geçmiş en başarılı modern havacılık kronograflarından biri. Bu arada modern diyorum ama, saatin başarısında tasarımın geneline hakim vintage temanın payı büyük. Otomatik F388B kalibrenin kronograf butonlarına basarken yaşayacağınız net ve kaliteli hissi tarif etmek mümkün değil. Mutlaka denemelisiniz.

pilots-watch-14.jpg pilots-watch-15.jpg

Listemizde yer alan modellerden biri de Longines Avigation BigEye Chronograph. Kronograf alt kadranlarından dakika sayacının asimetrisiyle büyük bir gözü andıran tasarımı saate bol ödül, biz saat meraklılarına da bol heyecan kazandırıyor. 41mm çapında paslanmaz çelik kasaya sahip modeli kolunuza taktığınızda, Spec A-2 pilot montunuzun omuzlarınızda belirmesi an meselesi. Not: Paslanmaz çelik yerine mavi-siyah degrade kadranlı titanyum versiyon da en az çelik kardeşi kadar başarılı.

pilots-watch-16.jpg pilots-watch-17.jpg

Serinin son saati için kararsızım. Bir yanda yılların havacılık efsanesi, süper işlevsel kadranıyla Breitling Navitimer. Diğer yanda bırakın gökleri uzayı fethetmiş Omega Speedmaster Professional. Sizce kim galip gelir bu savaşta?

pilots-watch-18.jpg pilots-watch-19.jpg
Benzer Haberler