alexa Ref. 117064 | Montblanc | 1858 | Chronograph | Bronze | Salmon Dial
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Montblanc 1858 Chronograph Tachymeter Bronze Salmon Dial (Ref. 117064)

00_mont_blanc_logo_2508.gif

Geçtiğimiz yıllarda Montblanc bünyesine dahil olan efsanevi mekanizma üreticisi Minerva’dan izler taşıyan Montblanc 1858 Chronograph Tachymeter koleksiyonu, somon renkte hazırlanmış kadrana sahip yeni bir model ile renklendi. 

İlk başta paslanmaz çelik, hemen ardından da şampanya renkli kadrana ev sahipliği yapan, son dönemlerin popüler alternatif malzemesi bronz kasalı versiyonlarla saat meraklıları kadar otoriterlerden de tam not alan Montblanc 1858 Chronograph Tachymeter koleksiyonu, yeni bir üye kazandı. Zaman içerisinde aldığı özgün patine ile saat dünyasının en popüler alternatif malzemeleri arasına giren bronz kasa içerisinde sunulan yeni model, somon rengi kadranıyla dikkat çekiyor.

montblanc-1858-chronograph-tachymeter-limited-edition-salmon-dial-4.jpg

Geçmiş versiyonlarla aynı platformu paylaşan yeni model 44mm çapında tasarlanmış bir kasa içerisinde sunuluyor. Nispeten dar bezeli ve güçlü boynuz tasarımı sayesinde olduğundan bir klik daha iri duran model için, özellikle vintage esintiler taşıyan tasarımı göz önüne alındığında, büyük demek mümkün. Ancak modelin ilham alındığı 1920li yıllara ait Minerva modellerinin cep saati tabanlı tasarımlara sahip olduğunu düşünecek olursak, boyut seçiminin aslında gayet haklı bir nedene sahip olduğunu görebiliyoruz.

Kasanın üretiminde bakır ağırlıklı bronz alaşımı kullanılmış. Alaşımın içerisinde yer alan alüminyum sayesinde parlak sarı bir tona kavuşan kasa, zaman içerisinde matlaşıp kahverengiye daha yakın bir renge bürünüyor. Alaşımın hava ile tepkimesi sonucu oluşan bu oksidasyon, günümüzde pek çok saat meraklısı için tercih sebebi bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

montblanc-1858-chronograph-tachymeter-limited-edition-salmon-dial-1.jpg

30 metre su geçirmezlik değeri sunan kasanın her iki yüzünde de yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmelere dayanıklı safir kristal camlar görev yapıyor. Ön tarafta bulunan bombeli tasarlanmış cama eşlik eden kubbe formundaki büyük ayar kolu modelin vintage havasını başarıyla tamamlıyor. 

Yeni modelin kadranı oldukça dikkat çekici bir renk olan koyu somon tonunda hazırlanmış. Dairesel SunBeam yüzey formu ile sıcak ve vintage konsepte uygun bir görüntü sunan kadran, değişik açılardan gelen ışık altında farklı renk tonlarına bürünüyor. Son yıllarda oldukça popüler bir malzeme haline gelen bronzdan üretilmiş kasaya sahip modeller genelde koyu ve kontrast tonlarda hazırlanmış kadran seçenekleri ile sunuluyor. Açıkçası ilk üretildiğinde parlak sarı tonlarına yakın bir görüntü sunan kasanın somon rengi bir kadrana ev sahipliği yapıyor olması ilk başta -en azından kâğıt üzerinde- olabilecek en iyi tercihmiş gibi gelmiyor. Ancak kesin yorum yapmak için saati canlı görmeyi beklemek en sağlıklı yol gibi duruyor.

montblanc-1858-chronograph-tachymeter-limited-edition-salmon-dial-2.jpg

Bi-Compax tarzında hazırlanan kadranın alt-kadran ve merkez saniye kolu mavi tonda tasarlanmış. Vintage görüntü ile uyumlu bir duruş sergileyen akrep ve yelkovana, büyük rakam indeksler eşlik ediyor. Kadrana uygulanan koyu yeşil SuperLuminova fosfor malzemesi de retro görüntüyü destekliyor. 

Modelin içerisinde, geçmiş versiyonlara da hayat veren, Montblanc Caliber Ref. MB M16.29 görev yapıyor. Minerva’nın 1929 tarihinde ürettiği bir cep saati kalibresi üzerinden tasarlanan elden kurmalı mekanizma, dönemin popüler özelliklerinden tek tuş kronograf fonksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Minerva DNA’sını hem mekanik hem de estetik özellikleri ile fazlasıyla sunan mekanizma, safir kristal cam kapaklı bölmeden zevkle izlenebiliyor.

montblanc-1858-chronograph-tachymeter-limited-edition-salmon-dial-8.jpg

Montblanc’ın Pelletteria – Floransa’da bulunan deri işleme atölyesinde üretilen timsah derisi kayış ile sunulan modele, kasa malzemesi ile uyumlu hazırlanmış Montblanc imzalı bronz toka eşlik ediyor. 

Koleksiyonda yer alan bir önceki modelde olduğu gibi sadece 100 adet üretilen Montblanc 1858 Chronograph Tachymeter Bronze Salmon Dial (Ref. 117064), €27,500 etiket fiyatı ile satışa sunuluyor.

Benzer Haberler